Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Antikonvülsan Nedir? Antikonvülsan Nedir? Antikonvülsan Ne İşe Yarar Antikonvülsan Antikonvülsan ilaçlar birçok epilepsi türünün tedavisinde kullanılır. Bunların etkinlik spektrumu kullanılan ilaç grubuna göre değişir. Başlıca

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Antikonvülsan Nedir,Antikonvülsan Ne İşe Yarar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Antikonvülsan Nedir?

  Antikonvülsan Nedir?
  Antikonvülsan Ne İşe Yarar
  Antikonvülsan


  Antikonvülsan ilaçlar birçok epilepsi türünün tedavisinde kullanılır. Bunların etkinlik spektrumu kullanılan ilaç grubuna göre değişir. Başlıca antikonvülsan grupları arasında barbitüratlar ve türevleri (fenobarbiton ve primidon), hidantoin'ler (fenitoin), oksazolidin-dion'lar (troksidon) ve süksinimid'ler (etosüksimid) vardır. Diğer bileşikler arasında ise asetazolamid, sultiam, karbamazepin, benzodiazepin gibi ilaçlar ve fenilasetilüre türevleri vardır. Antikonvülsan barbitüratlar fenobarbiton ve aynı sınıftan olan metilfenobarbiton ve metarbiton'u kapsar. Genellikle hipnotik olarak kullanılan diğer barbitüratların klinik bakımdan faydalı bir antikonvülsan etkileri yoktur.Primidon bir barbitürat türevi olup yalnızca antikonvülsan olarak kullanılmaktadır ve vücutta fenobarbiton'a dönüştüğü bilinmektedir. Primidon ve fenobarbiton grand mal epilepsi nöbetlerinde ve primidon psikomotor nöbetlerde özellikle faydalıdırlar; petit mal nöbetlerde faydalı değildirler. Fenobarbiton ve primidon'un yan etkileri genellikle barbitürat'larınkine benzer. Ancak primidon bazan megaloblastik anemiye yol açar. Fenitoin, hidantoin grubunun prototipidir. Tıpkı barbitüratlar gibi, hidatoin'ler de majör ve psikoraotor epilepside kullanılır. Oysa bunların antikonvülsan etkilerinin nitelik bakımından barbitüratların etkisinden farklı olduğu düşünülmektedir. Böylelikle değişik gruplardan alınan bileşiklerden oluşan kombinasyonlar farmakolojik bakımdan emindir. Hidantoinlerin yan etkileri barbitüratlannkine kıyasla daha çoktur, fakat bu aslında emin olan bileşiklerin faydalı olmadıkları anlamına gelmez.

  Hafif yan etkiler arasında gastrik rahatsızlık, ciltte kızarıklıklar, diş eti hipertrofisi ve aşırı kıllanma vardır. Uzun süreli kullanımda, folat metabolizmasındaki etki megaloblastik anemiye yol açabilir. Başka çeşit kan bozukluklarına da rastlanmıştır. Nörolojik belirtiler arasında ise nistagmus, konuşma güçlüğü ve hareket bozukluğu (ataksi) vardır. Ender olarak bir lenf bezleri hastalığına (lenfadenopati 'ye) yol açabilir ve bu durumda teşhis güçlükleri doğabilir. Troksidon ise oksazolidin-dion'ların prototipidir; bu bileşiklerin klinik kullanımı yalnızca petit mal epilepsi içindir. Bir sürü toksik etkilerine rastlanmaktadır; bunlardan en önemlileri fotofobi, ciltte kızarıklıklar, kan bozuklukları ve nefrozdur.Troksidondan daha az toksik olan bir antikonvülsan olarak süksinimide işaret edilmektedir. Etoksüksimid bu grubun en etkili bileşiğidir ve petit mal epilepside başvurulacak bir tedavi yoludur. Kötü etkilere yol açma ihtimali, oksazolidindionlardan daha düşüktür, fakat nitelik bakımından bunlarınkine benzer;gastroentestinaj bozukluk, ciltte kızarıklıklar, kan diskrazisi ve uyku hastalığı en önemli yan etkileri arasındadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dil Nedir Ne İşe Yarar
 3. Tpe nedir ne işe yarar
 4. Antikonvülsan Nedir?
 5. Tse nedir ne işe yarar
 6. Lif Nedir? Ne işe yarar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş