Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Batı Anadolu Ormanları Hakkında Bilgiler Batı Anadolu’da yükselti ve bakının etkisine bağlı olarak ekolojik özellikleri farklı üç orman topluluğu görülür. a-Kızılçam ormanları: Kıyı ile 600-800m’ye

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Batı Anadolu Ormanları Hakkında Bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Batı Anadolu Ormanları Hakkında Bilgiler
  Batı Anadolu’da yükselti ve bakının etkisine bağlı olarak ekolojik özellikleri farklı üç orman topluluğu görülür.
  a-Kızılçam ormanları: Kıyı ile 600-800m’ye kadar olan sahada iğne yapraklı ormanlardır. Sıcaklık isteği fazla olup, kuraklığa dayanıklıdır. Kızılçam Akdenizde en iyi yetişen ağaçtır. Ege de kıyıdan 600 800m’ye kadar yetişir. Bu ormanlarımız en fazla Ege de yaygındır. Kızılçam ormanlarının yetiştiği sahalarda makiler yaygındır. Edremit, Burhaniye – Havran arasında ve güney Marmara kıyılarında geniş zeytinlikler vardır.
  b-Karaçam Ormanları:Yazı,serin ve güneşli, kışı karlı olan ortamlarda yetişir.Bu nedenle; yüksek dağlık alanlarda Dursunbey, Demirci,Uşak, ve Kütahya çevresi, Bozdağlar, Aydın ve menteşe dağlarında karaçam ormanları geniş yer tutar. Kaz dağında da çok geniş sahalar kaplar. (Kozak /Bergama) ve Kaçarlı (Aydın) dolaylarındaki kumlu topraklarda Fıstık çamı ormanları yer alır.
  c-Meşe Ormanları: Dağların alt seviyelerinde ve Batı Anadolu platolarında görülür.
  d-Kayın ormanları:Marmara Bölgesi’nde Samanlı, Uludağ, Domaniç Kapıdağı ve Kazdağı’nın kuzeye bakan yamaçlarında, ayrıca İç Batı And. Şaphane ve Murat Dağının kuzeye bakan yamaçlarında görülür.Sebebi yazın nemli hava olması.Uludağ’da dikey yönde birden fazla orman kuşağı bulunur. Uludağ’ın kuzeyinde altta maki ve kestane, üstte meşe, kayın, köknar ve karaçam bulunurken güneyde, alttan üste doğru, kızılçam, meşe, karaçam ve sarıçam ormanları görülür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yağmur Ormanları Hakkında Bilgi ve Resimler, yağmur ormanları nerede
 3. Karadeniz Ormanları Hakkında Bilgiler
 4. Akdeniz Ormanları Hakkında Bilgiler
 5. Doğu Anadolu Ormanları Hakkında Bilgiler
 6. İlk Çağdaki Anadolu Uygarlıkları hakkında bilgiler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş