Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Anne ve Babanın Kan Grupları Çocuklara Nasıl Etki Eder Kan grupları anne ve babadan çocuk larına Mendel kanunlarına göre genetik olarak aktarılır. Buna göre anne

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Anne ve Babanın Kan Grupları Çocuklara Nasıl Etki Eder

  Sponsorlu Bağlantılar
  Anne ve Babanın Kan Grupları Çocuklara Nasıl Etki Eder

  Kan grupları anne ve babadan çocuklarına Mendel kanunlarına göre genetik olarak aktarılır. Buna göre anneden 1 ve babadan 1 gen çocuğa aktarılır. Bu Mendel çaprazlaması ile açıklanabilir: Aşağıdaki tabloda A pozitif bir anne ile B pozitif bir babanın çocuklarında görülebilecek kan grupları verilmiştir. AB, A, B ve O kan grubundan çocuklar dünyaya gelebilir.
  Eğer anne veya baba AA ise buna homozigot (anneden ve babadan gelen genlerin aynı karakterde olması) denir. AO gibi bir gen dağılıma ise heterozigot (anneden ve babadan gelen genlerin farklı karakterde olması) denir. Homozigot anne ve homozigot bir babanın çocukları aynı kan grubundan olacaktır. Yan yana gelen iki gen için baskınlık (dominantlık) veya çekiniklik (resesiflik) söz konusudur. Baskın gen çekinik genin özelliklerini baskılar ve onun özelliklerini örter. A B O sisteminde A ve B baskın O ise çekiniktir. Dolayısıyla kişi AO ise O çekinik kalır ve kişi A grubu olarak belirlenir. O grubunun özellikleri ancak OO durumunda ortaya çıkar.
  Genotip: Kişinin taşıdığı gen yapısını ifade eder. A grubu bir insanın genotipi AA veya AO dır.
  Fenotip: Kişinin baskın genler dolayısı ile ortaya çıkan görünümü ifade eder. Genotipi AO olan bir bireyin fenotipi A’ dır. Bir kişinin kan grubundan bahsederken onun fenotipinden bahsediliyor demektir.
  Rh sisteminde de Mendel genetiği kuralları geçerlidir. Dolayısıyla Anne ve baba Rh pozitif olsalar bile çocukları Rh negatif olabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Orta Asya'daki Yeryüzü Şekilleri İnsan Yaşamına Nasıl Etki Eder
 3. Meleklere İnanmamızın Davranışlarımıza Nasıl Etki Eder
 4. Altın Ve Platine Asitler Etki Eder Mi? Ederse Hangileri Eder?
 5. Barajlar Biyoçeşitliliğe Nasıl Etki Eder
 6. Allah'a inanmamız, yaşamımıza nasıl etki eder?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş