Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Apartmanda Gürültü Sorunu için dava - apartman yönetmeliği - apartmanda gereken kurallar Buna ek olarak , komşuluk hukukundan doğan hakların ihlali sebebiyle tazminat talepleriniz de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Apartmanda gürültü sorunu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Apartmanda Gürültü Sorunu için dava - apartman yönetmeliği - apartmanda gereken kurallar

  Buna ek olarak,komşuluk hukukundan doğan hakların ihlali sebebiyle tazminat talepleriniz de olabilir.
  Yargıtay,bu taleplerde şunu gözönünde bulunduruyor;
  YARGITAY
  4. HUKUK DAİRESİ
  E. 2002/13785
  K. 2003/7489
  T. 10.6.2003
  ÖZET : Her üzüntü veren olay manevi tazminatı isteme hakkını kazandırmaz. Bunun için, kişilik değerlerinin saldırıya uğramış olması gerekir. Kişilik değerleri, kişinin kişilik haklarını oluşturup, bu hakların, yazılı hukukta bir tanımı yapılmamış olmakla birlikte, teori ve yargısal kararlardaki tanıma göre, kişinin yaşamı, sağlığı, vücut ve ruh bütünlüğü ile toplum içindeki yerini sağlayan ve koruyan haklar olduğu söylenebilir. Yine bu haklar fiziki, duygusal ve sosyal kişilik değerlerinden oluşurlar. İşte kişi, bu değerlerin oluşumu ve korunmasının var olduğu durumlarda yaşamı bir anlam ve değer kazanabilir. Bu bakımdan kişiye ait olan bu değerlerin korunmasında zorunluluk vardır.MK. m. 737 ve 738 ), taşınmazın kullanma biçim ve amacı ile yerel geleneklerin öngördüğü sınırlar içinde kalan davranışları, komşunun hoş karşılayıp katlanacağı bu sınırı aşan davranışların ise hukuken korunamayacağı belirtilmiştir.Olayda davalının bu sınırları aştığı açıkça anlaşılmaktadır. Bu durumun, davacıya davalının davranışını önleme hakkını tanıdığı açıktır.
  .......
  KARAR : Davacılar, davalıya ait komşu taşınmazdaki bina tadilatı sırasında gereksiz yere ve uzun süre ağır iş makineleri kullanılmasının yarattığı gürültü ve sarsıntılardan kaynaklanan zararlar ve duyulan rahatsızlıklar nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemişlerdir. Mahkemece maddi tazminat isteği kısmen kabul edilmiş ve diğer yönlerin komşuluk hukuku içinde katlanılması gereken hususlar olduğu gerekçesiyle manevi tazminat isteği reddedilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. apartmanda gürültü yapanlar
 3. Apartmanda Gürültü Kuralları
 4. Apartmanda Gürültü Şikayeti
 5. Apartmanda Gürültü Saatleri
 6. Apartmanda Gürültü Yönetmeliği
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş