Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Askere niçin mehmetçik denir Her ülkenin , milletin kendi tarihinde şan ve şeref örnekleri veren kahraman lıklar için değişik düşünce ve yorumlar vardır. Bu düşüncelerden
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 30      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Askere niçin mehmetçik denir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Askere niçin mehmetçik denir

  Her ülkenin, milletin kendi tarihinde şan ve şeref örnekleri veren kahramanlıklar için değişik düşünce ve yorumlar vardır. Bu düşüncelerden birçok kere cesaretle kahramanlık unsurları karşılaştırılmış ve karıştırılmıştır. Cesaret unsuru ; İnsanlarda sadece manevi bir kuvettir. Kahramanlık unsuru ise; fazilettir. Kahramanlık olayı ruhu ferde ırkından intikal eder. Bir millet kendi içerisinde genel olarak kahraman değilse, bu milletin içerisinden çıkacak birkaç kahraman yiğitle dünya üstünde özgür yaşama imkanı bulamaz ve bu özgürlüğü gireceği bütün savaşlarda tehlike altına düşer.


  Buna karşı olara bir milletin askerleri, çocuklar, evlatları dünyayı hayret içerisinde bırakan bir kahramanlık göstermiş ise dünya şöyle düşünür” bu askerler bu erler cephede bu derece kahramanlık gösteriyorsa, bu askerlerin çocukları anneleri babaları, ihtiyarları yani bu milletin bütün insanları savaşan bu askerler kadar kahramandır” şeklinde bir düşünceye kapılırlar.

  Türk ordusunda ordunun kahraman askerlerine verilen ” MEHMETÇİK ” adı, islamiyetten önce türk medeniyetlerine kadar devam etmektedir. Atalarımız orta asyadayken belirli eşyaları maddeleri belirli manalara simgelemişlerdir. Örnek verecek olursak ok tanrıya bağılığın, yay bu bağlılığın dünyaya yayılmasıydı. Tabi ordu içindeki askerler içinde bir simge söylenirdi. Türk ordusunda görev yapan askerler alp, alp er ve alperen gibi ünvanlar verilmiştir. Bu ünvanların söyleniş verilişi amacı, ordudaki askerin kişiliğinin kendi ait olmadığını, bir askerin bütün ulusu temsil ettiğinin anlanmasıydı.

  İslamiyetten sonra Türk uluslarının oluşturduğu devletlerde ordularında görev yapan erlere ” Mehmetçik ” ünvanı verilmeye başlanmıştı. Bunun gerekcesi ise ; İslam dünyada tanındıktan sonra özellikle HZ. Peygamberimiz Muhammed Mustafa ( S.A.V ) karşı duyulan bir hayranlık oluşmuştu. Hayranlık sebebiyle müslüman insanlar doğan erkek çocuklarına ” Mehemmed ” ismini vermeye başlamıştı. Daha sonra ” Mehemmed ” Mehmet olacaktır.

  Mehmet isimi Türkiyede çok kullanılan bir isimdir. Hemen hemen Türkiyenin heryerinde kullanılan bir isimdir. Bu yüzden kullanılan alan geniş olduğu için zamanla askere gidenler için söylenen bir ünvan haline döndü. Tüm Türkiye’de askerimiz Mehmetcik adıyla anılıyor. Bu adı almasının sebebi ise Türk askerinin cesaret ve kahramanlığını payı büyüktür. Bütünü kahraman olan bir milletin fertlerini ismen ayırt etmek, kahramanlıklarını sayabilmek ise imkansızdır. İşte onların hepsini bir tek adla bağrına basmak için Türk milleti, adları ayırt edilemeyen evlatlarının hepsine birden bir sevgi, kendisini savaş alanlarında tanıyan düşmanları ise bir saygı nişanesi olarak “MEHMETÇİK”3 demiştir. Mehmetçik bütün Türk ordusunun simgesidir. Mehmetçik bir isim değil bir fikirdir, bir amaçtır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Askerlere Neden Mehmetçik Denir Özeti
 3. Askerlerimize Neden Mehmetçik Denir Kısaca
 4. Niçin Türk Askerine Mehmetçik Denir
 5. Askere Neden Mehmetçik Denir
 6. Türk ordusuna niçin mehmetçik denir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. tarih öğreetemeni

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale Savaşında Sebdulbahir de savaşan Mehmet Çavuş isimli bir asker silahı tutukluk yapınca yerden aldığı bir taşla ingiliz askerine saldırıyor. Mustafa Kemal'de bu olayın duyulmasında bizzat yardımcı oluyor. İşte o gün bugündür Türk Askerine mehmetçik deniyor.

  .

  Türk askerine verilen mehmetçi adı aslında bir ad değil bir amaçtır, simgedir. simge olması ise ordunun tek tek şahıslara ayrılamayacağı ve bir bütün olarak ele alınması gerektiği içindir. hepsine tek bir ad verilmelidir. peki neden bu ad seçilmiştir. türk toplumunda askere tek bir isim verilmesi eski bir gelenektir. türk toplumun da bu şekilde simgeleştirme geleneği oldukça gelişmişti zira; ok tanrıya (göktengri) olan bağlılığı, yay ise türk hakimiyetinin dünyaya yayılması anlamına gelmekteydi. at kuyruğundan yapılan tuğlarında ayrı anlamları vardı. islamiyet öncesi türk toplumunda askerlere verilen isimler "alp" "alp er" "alperen" şeklindeydi. islamiyet sonrası ise hz muhammetin adının ve saygınlığının yaşatılması adına islamdan oldukça etkilenen türklerde mehemmed(muhammet) adı doğan çocuklara konulmaya başlandı. artık mehemmed ismi pek çok türkmen ailede
  sık kullanılan bir isim olmuştu. bir süre sonra türkçenin kendini yenileme etkisiyle; kendi kendine günlük kullanıma uyarlandı ve türkçeye göre fazla ses olan (em) kısmı çıkartılarak meh(em)med şeklini aldı. bu ismin kullanımının bu kadar yaygın olması sonrasında askere giden her genç mehmet ismiyle çağırılmaya başladı. türk askerinin şanı, kahramanlığı yüksek ve toplumu için kendisini feda edercesine savaş alanında cesurca çarpıştığı için toplum sevgi ifadesi içeren "cik" ekini mehmet isminin sonuna eklemeye başlamıştır. yüz yıllardır mehmetçik adı; kahramanlıkları ismen ayırtedilemeyecek kadar çok olan askerlerinin hepsini teker teker göstermektense hepsini bir bütün olarak görüp bağrına basan, gelmiş geçmiş bütün mehmetçikleri bir tutan seven ve yücelten bir isim olarak türk toplumu tarafından kullanılır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş