Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ÂDEM , ÂDEM Hakkında lk insan ve ilk peygamber in adıdır (Ahmed , V/178). Bütün insanların atası olduğu için "Ebû'l-beşer" (beşerin babası) diye de anılır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ÂDEM, ÂDEM Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  ÂDEM,ÂDEM Hakkında

  lk insan ve ilk peygamberin adıdır (Ahmed, V/178). Bütün insanların atası olduğu için "Ebû'l-beşer" (beşerin babası) diye de anılır.
  Dil bilimcilerin çoğu bu kelimenin "esmerlik" anlamına gelen "üdme" veya "tip, örnek" anlamına gelen "edeme" veya "bir şeyin dış yüzü" anlamına gelen "edime" kelimesinden türetildiğini söylemişlerdir.
  Yüce Allah, Âdem'i yeryüzünün her tarafından alınan toprak örneklerinin birleşiminden yaratmıştır. Kur'ân'da Âdem'in topraktan (Al-î İmrân, 3/59), çamurdan (Secde, 32/7), çamur süzmesinden (Mü'minûn, 23/12), yapışkan çamurdan (Sâffat, 37/11), değişmiş cıvık balçıktan (Hicr, 15/26), kömür gibi pişmiş çamurdan (Rahmân, 55/14) ve sudan (Nûr, 24/45) yaratıldığı bildirilmiştir. Bu âyetlerden anlaşılan o ki; Allâh, Âdem'in bedenini, toprak ve su karışımını çeşitli aşamalardan geçirdiği bir özden yaratmış, ona şekil vermiş ve canlılığını sağlamak için kendi ruhundan ona ruh üflemiştir (Sâd, 38/71-72).
  Allah; Âdem'i yeryüzünde halife yapmış, ona ilim vermiş ve meleklerin secde etmelerini emretmiştir. Bütün melekler secde etmiş, İblis secde etmemiş, bu yüzden kovulmuş ve lanetlenmiştir. Âdem (a) ve eşi cennette şeytana Allah'ın yasağını ihlâl etmişler, bu sebeple cennetten çıkarılmışlardır. Âdem ve eşi işledikleri bu hatadan tövbe etmişler ve tövbeleri kabul edilmiştir (Bakara, 2/30-37). (İ.K.)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Adem Peygamber,Rüyada Adem Peygamberi Görmek Nedir?
 3. Adem suretinde olan herkes, Adem değildir sözleri kime aittir
 4. Hz Adem Hayatı
 5. Adem - Adem Nedir - Adem Ne Demek
 6. Adem Büyük - Adem Büyük Kimdir - Adem Büyük Hayatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş