Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ÂFÂK-ÂFÂKÎ Hakkında Âfâk , ufuk kelimesinin çoğuludur. Âfâka nisbet eki eklenerek yapılmış bir kelime olan âfâkî kelimesi kelâm , felsefe ve psikoloji ilimlerinde objektif (nesnel)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ÂFÂK-ÂFÂKÎ Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  ÂFÂK-ÂFÂKÎ Hakkında

  Âfâk, ufuk kelimesinin çoğuludur. Âfâka nisbet eki eklenerek yapılmış bir kelime olan âfâkî kelimesi kelâm, felsefe ve psikoloji ilimlerinde objektif (nesnel) karşılığı olarak kullanılmaktadır. Âfâkî kelimesiyle genellikle "dış dünya ile ilgili olan, bireyin şahsî görüş ve inançlarından bağımsız olarak gerçekliği bulunan, herkesin izleyip gözleyebileceği reel durumlarla ilgili olan şey" kastedilmektedir. Âfâkî kelimesinin karşıtı enfüsî (sübjektif) kelimesidir. Kur'ân'da âfâk ve enfüs kelimeleri karşıt kavram olarak bir arada geçmektedir. "Gerek âfâkta (dış dünya ve madde âlemi), gerek enfüste (insanın iç dünyası ve ruh âlemi) delillerimizi yakında onlara göstereceğiz" (Fussilet, 41/53). Kur'ân'ın bu yaklaşımına uygun olarak Allah'ın varlığını ispatta kelâmcılar daha çok âfâkî (kozmolojik ve ontolojik) delilleri kullanırken, mutasavvıflar enfüsi (psikolojik ve ahlâkî) delilleri kullanma yoluna gitmişlerdir.
  Bir fıkıh terim olarak âfâk, Mekke dışından hacca gelenler için belirlenmiş ve "mîkât" denilen yerlerin dışında kalan bölgelere denir. Bu bölgede yaşayanlara da "âfâkî" denir. (bk. hac) (M.C.)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Afaki nedir?
 3. Tekirdağ hakkında bilgİ, Tekirdağ tarihi,Tekirdağ ili hakkında bilgiler,Tekirdağın tarihçe
 4. ÂFÂK-ÂFÂKÎ Nedir ve Ne Anlama Gelir
 5. Aşılar Hakkında Merak Edilenler Aşılar Hakkında - Ne Aşıları yaptırılır - Aşılar hangi has
 6. Kural Hakkında Özlü Sözler - Kurumların Önemi Hakkında Sözler - Ünlülerin Kural Hakkında S
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş