Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ÂLEM Alâmet ve nişan koymak anlamındaki a-l-m kökünden türemiş olan âlem , yaratıcının varlığına delalet eden , onun bilinmesini sağlayan şeye denir. Âlem terimi maddî
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ÂLEM Nedir ve Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ÂLEM


  Alâmet ve nişan koymak anlamındaki a-l-m kökünden türemiş olan âlem, yaratıcının varlığına delalet eden, onun bilinmesini sağlayan şeye denir. Âlem terimi maddî ve manevî bütün varlıkları kapsar, tabiat âlemi, akıl âlemi, İslâm âlemi gibi. Kur'ân-ı Kerim'de âlem kavramının çoğulu olan âlemîn kelimesi birçok yerde kâinat ve insan topluluklarını ifâde etmek için kullanılmıştır. Rabbu'l-âlemîn tabiri ise, Allah'ın canlı ve cansız tüm varlıkların sahibi olduğunu ifade eder.
  Ehl-i Sünnet kelâmcılarına göre âlem cevher ve arazlardan oluşmuştur. Cevher; kendi başına boşlukta yer tutan ve arazları taşıyan şey demektir. Araz ise varlığı ancak kendisini taşıyan başka bir varlıkla bilinebilen, kendi başına boşlukta yer tutamayan, renk, koku, oluşum gibi durum ve özellikleri belirtir. Sürekli değişime uğrayan arazların ezelî olması düşünülmediği gibi arazları taşıyan cevher ve arazlardan oluşmuş âlem de ezelî değildir; sonradan yaratılmıştır. Âemi yoktan var eden de Allah'tır. (F.K.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Alem Nedir Kısaca
 3. "Hakkı gerçek sevenlere, cümle alem kardeş gelir" dizesi hangi tasavvuf şairine
 4. A'râf Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. Acâib-i Seb'a-i Âlem Nedir - Acâib-i Seb'a-i Âlem Ne Demek
 6. Alem-i berzah Nedir, Alem-i berzah Ne Demek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş