Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ASHÂB-I FÎL Fil sahipleri demektir. "Ashab-ı Fîl" ile kastedilenler , Habeşistan Kralı Necaşî'nin Yemen Valisi Ebrehe ve ordusudur. Ashab-ı Fil kavramı , Fil sûresinde geçmekte

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ashâb-ı Fîl Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ASHÂB-I FÎL


  Fil sahipleri demektir. "Ashab-ı Fîl" ile kastedilenler, Habeşistan Kralı Necaşî'nin Yemen Valisi Ebrehe ve ordusudur. Ashab-ı Fil kavramı, Fil sûresinde geçmekte ve fil olayı bu sûrede anlatılmaktadır.
  Ebrehe, Hristiyan idi. Yemen'i dinî merkez yapmak amacıyla San'a'da Kules adında bir kilise yaptırdı. Herkesin buraya gelmesini istiyordu. Fakat gelen olmadı. Herkes Ka'be'yi tercih ediyordu. Kinâne oğullarından biri Kules kilisesini kirletti. Bunun üzerine Ebrehe çok kızdı. Ka'be'yi yıkmaya karar verdi. Ordusu ile Mekke'ye hareket etti. Ordusunda filler de vardı. Ka'be'yi yıkmak istedi, ancak muvaffak olamadı. Ebrehe ordusu Ka'be yakınına varınca Allah üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Kuşlar, üzerlerine taşlar attılar. Ebrehe ordusu, kurtların yediği ekin yaprağı gibi darmadağın oldu (Fil, 105/1-5). Bu olay, Hz. Muhammed (a.s.)'in doğumundan yaklaşık iki ay kadar önce vuku bulmuştur. (İ.K.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ashâb-ı Sa'îr Nedir - Ne Anlama Gelir
 3. Ashâb-ı Nâr Nedir - Ne Anlama Gelir
 4. Ashâb-ı Meş'eme Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. Ashab-ı A'râf Nedir - Ne Anlama Gelir
 6. Ashab Nedir - Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş