Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşlılıkta Uyum Kuramları - Aöf Sosyoloji Dersleri Aile Psikolojisi ve Eğitimi Dersi Konu Özeti Yaşlı insanın emeklilik , çocuk ları evden ayrılması , çeşitli hastalıklar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yaşlılıkta Uyum Kuramları - Aöf Sosyoloji Dersleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaşlılıkta Uyum Kuramları - Aöf Sosyoloji Dersleri
  Aile Psikolojisi ve Eğitimi Dersi Konu Özeti

  Yaşlı insanın emeklilik, çocukları evden ayrılması, çeşitli hastalıklar, eşin ölümü ve toplumsal etkinliklerin azalması gibi önemli değişikliklere nasıl tepkide bulunduğu; uyum kuramlarınca aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır (Onur, 1997; Sayıl 1999).

  Kopma ve İlişki Kesme Kuramı Nedir

  Bu kurama göre yaşlılık; fiziksel, psikolojik ve toplumsal açıdan bütün boyutlarıyla toplum yaşamından bir geri çekilme sürecidir. Yaşlı insanlar daha önce yaptığı birçok faaliyetten isteyerek elini eteğini çeker. Sonuç olarak sosyal çevreleri daralır ve edilginleşirler. Yeni roller üstlenmemeleri, onları daha da yalnızlığa iter ve toplumdan uzaklaştırır. Bu kuram kimi insanlardaki “Yaşlı kişinin bu toplumda yapacağı kalmamıştır, her şeyden elini eteğini çekmesi gerekir.” şeklindeki yaşlılarla ilgili kalıp yargıyı desteklemektedir.

  Etkinlik Kuramı Nedir

  Kopma görüşüne tepki olarak geliştirilmiştir. Bu kurama göre yaşlı insanlar, kaçınılmaz olan biyolojik değişmeler ve sağlık sorunları dışında, psikolojik ve toplumsal gereksinimleri bakımından orta yaşlılarla aynıdırlar. Yaşlılığın bir özelliği gibi gözüken toplumsal etkinliklerdeki azalmanın asıl nedeni, toplumun yaşlı kişilerden elini çekmesidir. Hâlbuki emeklilikle birlikte yeni roller üstlenmek, yeni ilgiler geliştirmek, onları hem yaşama bağlar hem kendilerine olan güvenlerini artırır.

  Süreklilik Kuramı Nedir

  Bu konudaki üçüncü bir görüş ise, yaşamda bir sürekliliğin olduğunu varsayar. Temel kişilik özellikleri değişmez. Yaşlı, gençliğinde sorunlarıyla nasıl başa çıktıysa yaşlandığında da benzer çözümleri kullanır. Söz gelimi hastalandığında aşın evhamlanan biri, yaşlandığında da benzer tepkide bulunacaktır. Ya da tersi; sakin telaşsız biri, muhtemeldir ki hastalık durumunu çok daha rahat atlatacaktır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. AÖF Sosyoloji Bölümü Dersleri AÖF Sosyoloji Bölümü Dersleri - AÖF Sosyoloji Bölümü - Açıkö
 3. Kitle Davranışı Test Soruları - Aöf Sosyoloji Dersleri
 4. Kitle Davranışı Özet - Aöf Sosyoloji Dersleri
 5. Uyum Nedir, Uyum Hakkında Bilgi
 6. Sosyolojik Açıdan Din -Din Sosyolojisi - Sosyoloji Dersleri Konu Anlatımı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş