Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Adananın Koruma Alanları Nelerdir Adana'nın Koruma Alanları Hakkında Kısa Bilgi Yumurtalık Tabiatı Koruma Alanı Konumu Doğu Akdeniz Bölgesinde , Adana ili , Karataş ilçesi sınırları

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adanaın Koruma Alanları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adananın Koruma Alanları Nelerdir
  Adana'nın Koruma Alanları Hakkında Kısa Bilgi


  Yumurtalık Tabiatı Koruma Alanı

  Konumu Doğu Akdeniz Bölgesinde, Adana ili, Karataş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Saha; 16430 Ha. Büyüklüğündedir.

  Ulaşım Karataş-adana yolu ile Yumurtalık-Adana yoluyla ulaşılmaktadır. Tabiatı Koruma Alanı Karataş ilçe merkezine 35. km, Yumurtalık ilçe merkezine 30 km. mesafededir.

  Özellikleri Seyhan-Ceyhan deltası, göl lagünleri, kıyı kumulları, barındırdığı bitki ve hayvan türleri, tarihi ve kültürel değerleri ile kompleks bir yapı oluşturmaktadır.

  Sulak alan kompleksi, kuş göç yolu üzerinde bulunmakta olup, kışın kuş popülasyonları çok yüksek değerlere ulaşmaktadır. Kuşların göçlerinin emniyetleri bir şekilde tamamlanması bakımından son derece önemli bir mevkiinde bulunmanın yanı sıra, soğuk kış şartlarında Orta Anadolu'daki göllerin donması su kuşlarına çok önemli bir kışlak görevi yapmaktadır.

  Akyatan ve Ağyatan gölleri barındırdığı kuş türleri açısından Türkiye'deki "A sınıfı" niteliğindeki 19 sulak alandan 2'sini oluşturmaktadır. Ayrıca nesli tehlikeye düşmüş 2 tür deniz kaplumbağasının (Caretta caretta) ve özellikle (Cheloria Mydas) Akdeniz'de varlığını sürdürebilmesi açısından da bu alanlar önemlidir. Ayrıca Yumurtalık Lagünü ülkemizde Halep Çamının(Pinus Halepensis)'in nadir yayılış alanıdır.

  Saha; Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında yer alan 17 deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından birisidir. Özellikle Akdeniz'de yok olma tehlikesi içinde bulunan Chelonia Mydas türü kaplumbağa için son sığınma alanlarıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ormanları Koruma Yolları Nelerdir
 3. Çevreyi Koruma Yöntemleri Nelerdir
 4. Afyonun Koruma Ve Kuş Gözlem Alanları
 5. Elementler Kullanım Alanları, Elementlerin Kullanım Alanları nelerdir
 6. Doğal çevreyi koruma yolları nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş