Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çiğiltepe Şehitliği nerede , Çiğiltepe Şehitliğine nasıl gidilir , Çiğiltepe Şehitliği tarihi , Çiğiltepe Şehitliği mimari özellikleri , Çiğiltepe Şehitliği resimleri Çiğiltepe Şehitliği (Afyon) Çiğiltepe’de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çiğiltepe Şehitliği nerede,Çiğiltepe Şehitliğine nasıl gidilir,Çiğiltepe Şehitliği tarihi,Çiğiltepe Şehitliği mimari özellikleri,Çiğiltepe Şehitliği resimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çiğiltepe Şehitliği nerede,Çiğiltepe Şehitliğine nasıl gidilir,Çiğiltepe Şehitliği tarihi,Çiğiltepe Şehitliği mimari özellikleri,Çiğiltepe Şehitliği resimleri

  Çiğiltepe Şehitliği (Afyon)  Çiğiltepe’de şehit olanların anısına sembolik olarak 1996 da yapılmıştır. Şehitliğin girişinde intihar eden Albay Reşat Çiğiltepe’nin bronz bir büstü ile kitabe vardır. Kitabede şunlar yazılıdır:

  57 nci Tümen Komutanı
  Albay Reşat Çiğiltepe
  (1879-1922)


  İstanbul’da doğdu. Ziya Paşa’nın oğludur. Trablusgarp,Balkan,Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşlarına katıldı. Askeri mahkeme üyeliği yaptı. Milli Mücadeleye katılmak üzere İnibolu’dan Anadolu’ya geçti. İnönü ve Sakarya savaşlarına katıldı. Büyük Taaruz’da Yarbay idi. 27 Ağustos 1922 günü Çiğiltepe’ye emredilen saatte hedefine varamaması nedeniyle intihar etmiştir. Sandıklı’da gömülüdür. Mecidi nişanları,gümüş muharebe liyakat ,Tahlisiye,Alman,Avusturya-Macaristan Harp madalyaları ve İstiklâl madalyası ile ödüllendirilmiştir.
  Ruhu şad olsun. Türk ulusunun minnet ve şükranlarını sunuyoruz.

  Etrafı mermer korkuluklar ile çevrili bu şehitliğin içinde çimenle kaplı yerde küçük mermer plaketlere burada şehit düşenlerin isimlerinin yazılı olduğu makam mezarları vardır.

  Bu makam mezarlığının başında da mermerden şu kitabe yer almaktadır:

  BÜYÜK TAARUZ ŞEHİTLİĞİNDE
  26-29 AĞUSTOS 1922 GÜNLERİ
  MUKADDES VATAN TOPRAKLARI İÇİN
  ŞEHİT DÜŞEN YÜCE KAHRAMANLAR
  YATMAKTADIR.

  Buradaki diğer bir mermer kitabede ise şunlar yazılıdır:
  "Afyonkarahisar,Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son devresi olan 30 Ağustos Muharebesi Türk Tarihi’nin en önemli bir dönüm noktasını tekil eder.
  Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk devletinin genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları ,bu semada uçan şehit ruhları Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi koruyucularıdır. Bu büyük Meydan Savaşında şehit düşen evlatlarımızı rahmet minnet ve şükranla anıyorum.

  GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  30 Ağustos 1924


  2004 yılında Afyon Valiliğince çevre düzenlenmesi ve etrafın ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Yine Şehitliğe giden Afyon-Antalya yolu üzerindeki ayırım noktasından itibaren 10 km. lik yol asfaltlanmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Isparta Roma Hamamı -Yalvaç, Yalvaç roma hamamı nerede,Isparta Roma Hamamı nasıl gidilir,I
 3. Çanakkale şehitliği resimler, çanakkale şehitliğiyle ilgili resimler
 4. Gedik Ahmet Paşa Medresesi nerede,Gedik Ahmet Paşa Medresesine nasıl gidilir,Gedik Ahmet P
 5. Afyon Gedik Ahmet Paşa Külliyesi,Gedik Ahmet Paşa Külliyesi nerede,Gedik Ahmet Paşa Külliy
 6. Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı nerede,Sahip Ata (İshaklı) Kervansarayı mimari özellikler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş