Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Gıcırdatma ve Tedavisi Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü'nden Diş Hekimi Emek Külür , "Bruksizm (Diş Gıcırdatma)" hakkında bilgi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Diş Gıcırdatma ve Tedavisi, Diş Gıcırdatma ve Tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Gıcırdatma ve Tedavisi
  Diş Gıcırdatma Tedavi Yöntemleri

  Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü'nden Diş Hekimi Emek Külür, "Bruksizm (Diş Gıcırdatma)" hakkında bilgi verdi.  Bruksizm (Diş Gıcırdatma), genellikle uyku sırasında dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylemdir. Bu normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar.  Bruksizmin genetik olduğu düşünülmekte ve toplumda ortalama olarak her 5 kişiden 2 sinde bulunmaktadır. Bruksizmi olan kişilerin yüzde 5 ile 10 arası bir kısmı dişlerine uyguladıkları kuvvet sonucu dolguların ve dişlerin kırılması gibi zararlara yol açabilmekte, bir kısmı da çene eklemi disfonksiyonlarından şikayetçi olmakta ve sabahları sebepsiz başağrısı ve yüz ağrıları çekmektedirler.  Bruksizmin psikolojik ve fiziksel bir çok sebebi olabilmektedir, fakat bunlar arasında en öncelikli olanı strestir. Stresin arttığı dönemlerde bruksizmde şiddetlenir. Bazen de dişlerdeki kapanış bozuklukları da sebep olabilmektedir.  Bruksizminizin olup olmadığını anlamak için;  - Dişlerinizi uyurken gıcırdattığınızı eşiniz ya da ailenizden birisi size söyledi mi?

  - Boyun ve omuz kısımlarınızda ağrılarınız oluyor mu?

  - Eklemlerinizden klik' sesi geliyor mu?

  - Sabahları uyandığınızda çene ekleminiz, yüz kaslarınız ve kulaklarınızda bir yorgunluk ya da ağrı oluyor mu?

  - Dişleriniz hassas mı?  Bruksizmin sebep olduğu problemlerin tedavisi mümkünken bu durumun tamamen ortadan kaldırılması her zaman mümkün değildir. Tedavi daha çok akut problemleri çözmeye yönelik olarak uygulanır ve bir diş hekimi ve fizyoterapistin birlikte çalışmasını gerektirebilir. Kasların gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabileceği gibi diş problemlerinin hallolması da sorunu çözebilmektedir, bazen bunlar yeterli olmamakta stres için tavsiyeler, ya da bruksizm için ilaç enjeksiyonu uygulanabilmektedir.


  Dişler üzerine diş hekimi tarafından uygulanan şeffaf plaklar aracılığıyla da bruksizmin zararlı etkilerinden korunmak mümkündür.


  Kaynak: Memorial Hastanesi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Diş Gıcırdatma - Elektroşok Tedavisi
 3. Çocuklarda Bruksizm (Diş Sıkma ve Gıcırdatma)
 4. Diş gıcırdatma tedavisinde kullanılan gece plağı nedir?
 5. Diş gıcırdatma nasıl tedavi edilir?
 6. Diş Sıkma - Gıcırdatma
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş