Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi Amalgam (Arapça al-malgam = merhem) , çok kuvvetli çözme özelliğine sahip olan civanın

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Amalgam Nedir - Amalgam Hakkında - Diş Dolgusu - Dış Dolgusu Tedavisi


  Amalgam (Arapça al-malgam = merhem), çok kuvvetli çözme özelliğine sahip olan civanın, metaller ile yaptığı karışım (alaşım).

  Sıvı civa, birçok metali, özellikle bakır, gümüş, altın ve alkalimetalleri (lityum, sodyum, potasyum, ...) çözer. Amalgam; katı, yumuşak veya sıvı olabilir. Civa, bazı metal olmayan maddeler ile de amalgam verir. Amalgamın sertliği ve yumuşaklığı ilave edilen metalin miktarına bağlıdır.

  Amalgamın en belirgin özelliği; içlerinde çözünmüş olan metalin aktifliğinin azalmasıdır. Mesela, su ile çok şiddetli reaksiyon veren sodyum, amalgamda oldukça yavaş reaksiyon verir. Gümüş amalgaması diş hekimliğinde dolgu maddesi olarak kullanılır. Yine kalay amalgaması eskiden ayna yapımında kullanılırdı. Metalurjide, çeşitli metaller amalgam yapılarak ayrılır. Kimyasal reaksiyonlarda amalgam, katalizör olarak kullanılır.

  Amalgamların çoğu ısıtılınca civanın buharlaşmasından dolayı bozunur. Fakat bakır amalgaması ısıtılınca yumuşar, soğuyunca tekrar sertleşir.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Oruçlu iken diş dolgusu yapılırmı
 3. Oruçlu iken diş dolgusu yaptırılır mı
 4. Diş dolgusu yapmak orucu bozar mı
 5. Diş dolgusu ağrısı nasıl geçer
 6. Kanal Tedavisi Nedir - Kanal Tedavisi Hakkında - Kanal Tedavisi Sonrası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş