Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz Bölgesinde En Çok Yetişen Ürünler Akdeniz Bölgesinde En Çok Yetişen Ürün Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Akdeniz Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir Kıyı kesiminin başlıca ürünleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akdeniz Bölgesinde En Çok Yetişen Ürünler Nelerdir, Akdeniz Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir, Akdeniz Bölgesinde En Çok Yetişen Ürün

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz Bölgesinde En Çok Yetişen Ürünler

  Akdeniz Bölgesinde En Çok Yetişen Ürün
  Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler
  Akdeniz Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir

  Kıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk, susam , yer fıstığı , turunçgiller, muz , zeytin , incir , üzümdür, Bu kesimde yapılan bitkisel üretimi farklılaşmış dalı da özellikle Antalya ve Mersin dolaylarında yoğunlaşmış olan turfanda sebzecilik ve seracılıktır; üretim özellikle son 10 yıl içinde hızla artmıştır.

  Göller yöresi ve Teke yöresinin iç kesimlerindeki tarımsal etkinlik ise iklim ve toprak özelliklerine bağlı olarak hemen hemen tümüyle farklı bir nitelik taşır. Bu kesimde daha çok kuru tahıl tarımı egemendir. Sulana bilen alanlarda ise iklim koşullarına uygun sanayi bitkileri ve meyveler yetiştirilir. Bu yörelerdeki dağlık alanlar hem ovaların doğal su deposu hem de yazın ovalardan getirilen sürüler için yaylak işlevi görür. Tarım takviminin farklı oluşu yüzünden , dağlık alanlardaki kırsal kesimde yaşayan halkın birbölümü zaman zaman aşağıdaki ovalara inerek tarla işlerinde çalışır.

  Modern tarım teknikleri kullanıldığından üretim miktarı fazladır. Yetiştirilen birçok ürünün Türkiye içindeki payı yüksektir. Türkiye pamuk üretiminin %41 gül yaprağı ve muz üretiminin tümü turunçgillerin %89 yer fıstığı üretiminin % 90 , soya üretiminin %91, karpuz üretiminin %29, domates üretiminin %21, üzümün %17 ve zeytin üretiminin de %15 Akdeniz Böl’nden sağlanır.

  Kıyı Bölgesi Tarım Ürünleri

  Kış ılıklığına bağlı olarak turunçgil ve muz üretimi yapılır. Muzun %100’ü, turunçgillerin % 88’i bu bölgede üretilir. Ayrıca Türkiye pamuk üretiminin % 35’i, sebzenin % 26’sı, yerfıstığının % 88’i anasonun % 65’i ve susamın % 80’i bu bölgeden sağlanmaktadır.

  Göller Yöresi Tarım Ürünleri

  Burada yetiştirilen ürünler kıyı kesiminden farklılaşır. Tahıl, haşhaş, anason, şeker pancarı, gül ve tütün yetiştirilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler
 3. Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler Nelerdir
 4. Akdeniz Bölgesinde Üretilen Ürünler, Akdeniz Bölgesinde Tarım Ürünleri
 5. Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler, Akdeniz Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir
 6. Marmara Bölgesinde En Çok Yetişen Ürün, Marmara Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş