Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Aksarayın Hanları Ve Özellikleri Nelerdir Aksarayın Hanları Ve Özellikleri Hakında Kısaca Özet Bilgiler Alayhanı Aksaray-Nevşehir karayolu üzerinde Alayhan köyü sınırları içerisindedir. Hanın ön ve avlu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aksarayın Hanları Ve Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aksarayın Hanları Ve Özellikleri Nelerdir
  Aksarayın Hanları Ve Özellikleri Hakında Kısaca Özet Bilgiler


  Alayhanı

  Aksaray-Nevşehir karayolu üzerinde Alayhan köyü sınırları içerisindedir. Hanın ön ve avlu kısmı yıkılmıştır. II. Kılıçarslan döneminde Uçbeyi olan Pervane Bey tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

  Öresin Han

  Aksaray-Nevşehir karayolunun 22 km.sinde, Selçuklulardan kalma bir handır. Orta kubbesi ve kapısı yıkılmıştır. Pencereleri mazgal şeklindedir. Altışar kemerli gözleri vardır.

  Sultan Hanı

  1228-1229 Yıllarında Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu devrinin mimari taş işçiliği ve süsleme sanatları bakımından şaheser bir örnektir. Ticari ve askeri açıdan önemli olan Konya-Aksaray yolunun emniyetini sağlamak için kurulmuştur. Yazlık, kışlık, mescid ve ahır bölümlerinden oluşan klasik Selçuklu hanları tipindedir.

  Ağzıkara Han

  Aksaray-Nevşehir karayolunun 15.km'sinde bulunan han, Osmanlı kaynaklarında Hoca Mesud Hanı olarak geçmektedir. Yapımı 1231 tarihinde Alaaddin Keykubat döneminde başlanmış, 1239 'da Gıyaseddin Keyhüsrev devrinde tamamlanmıştır. Hamamı, imareti, yazlık ve kışlık bölümleri ile tam teşekküllüdür. Hanın kapısı Selçuklu taş süsleme sanatının tüm özelliklerini gösterir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Amasyanın Hanları, Hamamları, Çarşıları, Özellikleri
 3. Aksarayın Hanları
 4. Aksarayın Coğrafi Özellikleri
 5. Aksarayın nüfus özellikleri
 6. Aksarayın iklimi, aksarayın iklim özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş