Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni doğan bebeğin sağlık ve bakımı Neredeyse bir yıla yakın süren uzun bir hamile lik sürecinden sonra anne -baba olmak gibi kutsal bir göreve başlamak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yeni doğan bebeğin sağlık ve bakımı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni doğan bebeğin sağlık ve bakımı
  Neredeyse bir yıla yakın süren uzun bir hamilelik sürecinden sonra anne-baba olmak gibi kutsal bir göreve başlamak için geri sayım başladı. Peki küçücük bir bebekle baş başa kalmaya hazır mısınız? Emzirmek, altını değiştirmek, göbek bakımı, banyosu, uykusu, kolik sancıları... Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın, ilk başta size zor gibi görünseler de, kısa zamanda ustalık kazanacaksınız. Zaten bebeğiniz doğmadan önce, yani hamilelik sürecinde bu konularda ve daha fazlasıyla ilgili bilgi sahibi olmak için birçok zamanınız olacak. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin ön koşulu da zaten "araştırmak" değil midir? Biz de bu defa size yeni doğan bebeklerin sağlığı ve bakımıyla ilgili rehber olacak bir kitap hazırladık.

  Doğum
  Anne karnındaki rahat ortamda geçirilen uzun aylardan sonra doğum her bebek için biraz travmatiktir. Ülkemizde artık pek çok doktor ve pek çok hasta normal doğum seçeneğini düşünmeden direkt sezaryenle doğuma yöneliyor. Oysa normal doğumun bebek için en doğal ve en sağlıklı doğum şekli olduğu unutulmamalı. Amerika'da örneğin sezaryenle doğum yapılması için tıbbi bir sebep olması gerekiyor (kanama ya da bebeğin doğum kanalında ilerlememesi gibi). Normal doğumda bebekte doğum sürecine bağlı olarak daha fazla adrenalin salgısı olur. Bu da bebeğin akciğerlerinin temizlenmesi İçin önemlidir. Normal doğum yapan annenin de iyileşmesi daha kolaydır. Mutlaka doğum doktorunuzla değişik doğum alternatiflerini tartışın ve sizin için hangisinin daha uygun olduğuna karar verin. Bu konuda eğer seçtiyseniz çocuk doktorunuzun da fikrini alabilirsiniz.

  Bebekler doğduklarında ağlayarak nefes almaya başlarlar. Doğumda ağlamaları iyi bir nefesi gösterdiği için önemlidir. Ancak biliyoruz ki, bazı bebekler ağlamıyorlar, ama yine de etkin nefesler almayı beceriyorlar. Bebek doğduktan sonra onu anneye bağlayan kordon önce klampe edilir (bağlanır), sonra kesilir. Kordon kesildiğinden itibaren bebeğin o ana kadar anneye bağımlı olan kan dolaşımında müthiş değişiklikler başlar. Artık akciğerler solunum fonksiyonunu üstlenir ve dolaşım yönü tümden değişir.

  Bebek, kadın doğum doktoru tarafından kordonu kesilip, ağzı temizlendikten sonra çocuk doktoru ya da hemşiresine verilir. Eğer solunumu, rengi ve genel görünümü yerindeyse bir an evvel anneye verilmesinde, hatta memenin üzerine konmasında sakınca yoktur.
  Bebeğin ilk değerlendirmesi için apgar skorları denen bir sistem kullanılır. Adını Virginia Apgar diye bir doktordan almıştır. Apgar skorları ile cilt rengi, kalp hızı, solunum hızı, refleks uyaran cevabı ve kas tonusu değerlendirilir. Bu kriterlerin hepsine bir değer verilir ve toplamına apgar skoru denir. Hem birinci hem beşinci dakikada bakılır. Sonuç 8-10 arasındaysa problem yok demektir. Düşük apgarlı bebeklerin doğum sonrası biraz daha sıkı takibi gerekebilir.

  Doğum sonrasında bebeğin ağzı burnu temizlenecek ve ısısının korunması sağlanacaktır (Üstten ısıtmalı bebek küvezi ya da direkt annenin vücut ısısıyla, teması sayesinde]. Çocuk doktoru tarafından hemen muayene edilecektir. Bu muayenenin detaylarını yenidoğanın de taylı incelenmesi bölümünde bulacaksınız. Eğer bebekte bir problem varsa çocuk doktoru tarafından küvezde tutulup oksijen gibi tedavilere başlanabilir.

  Tüm bebeklere doğumdan sonra K vitamini enjeksiyonu uygulanmalıdır. Çünkü bebeklerde K vitamini ek------ ve yenidoğan döneminde tamamlanmazsa "yenidoğanın kanamalı hastalığı" dediğimiz bir kanama durumu ortaya çıkabilir.

  Tüm yenidoğanlara yine doğumdan sonra eritromisin göz kremi verilmelidir. Bu, anneden geçen bir iltihap nedeniyle gözde oluşabilecek bir enfeksiyonu önlemeye yöneliktir. Annede bilinen bir iltihap olmasa bile göz kremi rutin haline gelmiştir.
  Yine doğumu takip eden günlerde tarama testleri için yenıdoğandan topuk kanı alınır. Onunla fenilketonüri ve tiroit hastalıkları gibi hastalıklara karşı tarama yapılır. Yenidoğanlara ayrıca hepatit B aşısı da verilir. Bu, yan etkileri hemen hemen hiç bulunmayan bir aşıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yeni Doğan Bebeğin Refleksleri Nelerdir?
 3. Yeni doğan bebeğin yıkanması
 4. Yeni doğan bir bebeğin boyu ortalama kaç cm. dir
 5. Yeni Doğan Bebeğin Boy Uzunluğu ve Kilosu Ne kadar olur
 6. Yeni Doğan Bebeğin ilk 14 günü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni doğan bebeklere göz kremi verildiğini bilmiyordum doğrusu. Gerçi o kremin nasıl kullanılacağını da anlayamadım. Genelde ''gözleri güzel olsun'' diye göze kalem çizilir birçok bölgede ama zarar verme durumları söz konusu mudur acaba? Merak ettim şu an doğrusu. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş