Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışan Anne lerin Yasal Hakları İşçi , gebe lik ve emzirmeye başlama halinde mutlaka işvereni bilgilendirir. Çalışma saatleri: Gebe , yeni doğum yapmış ve emziren

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çalışan Annelerin Yasal Hakları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çalışan Annelerin Yasal Hakları

  İşçi, gebelik ve emzirmeye başlama halinde mutlaka işvereni bilgilendirir.

  Çalışma saatleri: Gebe, yeni doğum yapmış ve emziren işçi günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.

  Gece çalışması: Emziren işçi doğumu izleyen altı ay boyunca gece çalıştırılamaz. Yeni doğum yapmış işçinin doğumu izleyen sekiz haftalık süre sonunda, emziren işçinin ise, altı aylık süreden sonra gece çalışması yapmasının güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı olduğunun hekim raporu ile belirlendiği dönem boyunca, gece çalıştırılamaz.

  Kadın işçiler, gebe olduklarının hekim raporu ile tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.

  ANALIK İZNİ

  Gebe işçinin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmaması esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce on haftalık süre çalıştırılmaz. Sağlık durumu uygun olduğu taktirde, hekimin onayı ile gebe işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar iş yerinde çalışabilir. Bu durumda gece çalışması yaptırılamaz ve gebe işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

  Bu süreler, işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse arttırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

  İsteği halinde kadın işçiye, on haftalık süresinin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre yıllık ücretli izin hesabında dikkate alınmaz.

  GEBE İŞÇİNİN MUAYENE İZNİ
  Gebe işçilere gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir.

  EMZİRME İZNİ
  Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma sürelerinden sayılır


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çalışan annelerin çektiği zorluklar, Çalışan annelerin dikkat etmesi gerekenler
 3. Çalışan işçi hakları
 4. Kadınların Yasal Hakları Nelerdir?
 5. İnsan Hakları Nedir, insan hakları,insan hakları ne demek,insan hakları hakkında, insan ha
 6. Çocuk Hakları, Çalışan Çocuklar Ve Eğitim Sorunları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Her şeye rağmen ''annelik'' izinlerinin bu derece eksik olmasını kaldıramıyorum. Evet belki zamanında çok daha az hakka sahiptik kii hepimiz bir gün anne olacağız Allah'ın izniyle ama çalışmanın bu kadar zorunluluk haline geldiği bir ülkede, daha fazla ayrıcalığa sahip olmak hakkımızdır diye düşünüyorum! 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş