Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kara avlarının vazgeçilmezi av köpeği ırkları LİTERATÜRE GİRMEYE ADAY TARSUS ÇATALBURUN AV KÖPEĞİ Turkish Pointer: Tüy rengi özellikleri; Renk yoğunluğu olarak erkeklerde kahve-beyaz , dişilerde
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kara avlarının vazgeçilmezi av köpeği ırkları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kara avlarının vazgeçilmezi av köpeği ırkları  LİTERATÜRE GİRMEYE ADAY TARSUS ÇATALBURUN AV KÖPEĞİ Turkish Pointer:
  Tüy rengi özellikleri;
  Renk yoğunluğu olarak erkeklerde kahve-beyaz, dişilerde kahve-beyaz ve düz kahverengi belirgin özellik olarak görülmüştür.

  Tüy özellikleri;
  Tüy özellikleri açısından erkek ve dişi biraylerin büyük çoğunluğunun ince tüylü belirlenmiştir.

  Göz ve Burun Rengi;
  Dişiler ve erkeklerin geneli alındığında göz renginin bal sarısı, burun renginin ise kahverengi olduğu tespit edilmiştir. İstisnai olarak az oranda ise göz rengi; kahverengi ve siyah, burun rengi ise ten rengi olarak görülmüştür. Tüy rengi siyah olan bireylerde burun ve göz renginin de siyah olduğu belirlenmiştir.

  Dudak Özellikleri;
  Üst dudak yapılarının, erkeklerde %16,22 oranında ayrık, %83,78 oranında normal; fakat burun deliklerinin aralıklı olduğu bulunmuştur. Dişilerde ise %4 oranında ayrık, %6 oranında normal; fakat burun deliklerinin aralıklı olduğu belirlenmiştir.
  Çene Durumları;
  Dişilerin tamamında çene durumu makas tipi olarak belirlenmiştir. Yani üst çene, alt çeneye kenetlenmiş yapıdadır. Erkeklerin ise %94,59'u makas konumlu, %5,41 oranında ise alt çenenin kısa konumlu, yani alttan meyilli çene yapısında olduğu belirlenmiştir.

  Deri Esnekliği;
  Deri esnekliği Tarsus çatalburun av köpekleri için karakteristik bir özellik sayılabilir. Deri, vücut üzerine tam oturmuyormuş gibi görünmesine rağmen elle tutulduğunda çok esnek yapıda olduğu görülür. İncelemeler sonucunda, erkeklerde %91,89 oranında elle çekildiğinde esneme yapan deri özelliği görülmüştür. Erkeklerin %5,40'ının normal, %2,70'nin derisinin ise gözle görülür şekilde döküm yaptığı belirlenmiştir. Dişi bireylerin %88'i esnek deri yapısında, %12'sinin ise normal deri yapısında olduğu belirlenmiştir.

  Ferma Özelliği;
  Ferma av köpeklerinin geçerliliğinde en önemli faktörlerden biridir. Avın yerini bulup belirleyerek avı ürkütmeden ama avcıyı da haberdar edecek şekilde köpeğin yaptığı harekete denir. Ferma Tarsus çatalburun köpeklerince iki şekilde yapılmaktadır. Erkaklarin %89,18'i donarak ferma yapmakta, %86,48'i ayak kaldırarak ferma yapmaktadır. Hem ayak kaldırarak hemde donarak ferma yapan erkek sayısı %75,67'dir. Dişilerde ferma hareketi ise %88!inde donarak, %80'inde ayak kaldırarak yapılmaktadır. Dişilerin her iki ferma şeklini gösterme oranı ise %68'dir. Hem dişi hem erkek bireylerin tamamı her iki ferma şeklinden birini mutlaka yapmaktadır.

  Günümüzde özellikle Türkiye' de en çok kullanılan av köpeklerinden bir kaç cinsin fotolarını paylaşmak istedim.Hem bu sayede avcı dostlarımız da kara avlarında kullanılan av köpeklerini ve ırklarını tanımış olurlar.

  Drahthaar: Almanyada ilk kez üretildiği için Alman ırkı olarak tanımlanır,ve köpeğin üretilme amacı,tek bir köpekle,hem dağ keçisi,hem geyik,hem tavşan,hem domuz,hem kuş,hem de tilki,hatta balık dahi tutabilecek yeteneği elde etmek ve bunda başarılı olmuşlardır.Bazı avcılara göre ki ben de bunlardanım,aşağıdaki tüm köpekler yerine bir tane drahthaar ın olsun yeter denilmektedir.Ancak köpeğin tek dez avantajı diğer av köpeklerinden farklı olarak saldırgan olması ve iyi dövüşmesidir.(tek drahthaar ın 2 katı çoban köpeğini mahvettiğine bizzat şahit oldum,ki zaten dağda çoban köpekleri bu köpekle karşılaşınca tedirgin olurlar,havlamaz, gayet sakindir,ani saldırır çenesini açmak için sağlam bir desteğe ihtiyacınız olur.Sahibine sadıktır ancak gözü tutmadığı insanların pek yanaşması tavsiye edilmez.)


  Kurzhaar: Drahthaar a benzer ama daha eski bir ırktır ve drahthaar ın atalarındandır.Çok iyi bir kuş köpeğidir,tavşan avında da kullanılır.  Sarı kafa ve Kara kafa İngiliz Pointeri:Gerçek amacı kuş avıdır,ancak tavşan avında da kullanılabilir,en önemli özellikler havadaki koku moleküllerini iyi algılamalıdır.Eğer bir pointer ın varsa iyi bir kondisyona sahip olmalısın nitekim bu köpek koşarak avlanırAyrıca en tanınmış özelliği de aport ya da ferma denilen,ismini aldığı avı gösterme (point) durumudur.  İngiliz Seteri:kuş avı için geliştirilmiş bir cinstir,su geçirmez deriye sahipp olduğu için özellikle su kuşu avlarında kullanılır.Ayrıca tavşan avlarında tavşanı kaldırmak için de kullanan avcı dostlarımız vardır.
  İrlanda seteri:ingiliz seterinin farklı bir türüdür,yine su geçirmez tüyleri olduğu için su kuşu avında kullanılır.


  Labrador retriever:Golden retriever ın atasıdır,kuş avı için üretilmiş bir cinstir ayrıca bu da seterler gibi su geçirmez tüylere sahip olduğu için su kuşu avında tercih edilir.  Kopoy: Tam anlamıyla bir kovucu köpektir,bekçi köpekliği özelliği de gayet gelişmiştir,saatlerce bir tavşanın,ya da domuzun, ya da tülkinin izini sürebilir.Yabancılar kalabalık grup kopoyları domuz ve tilki avında tüfeksiz olarak kullanmaktadırlar.Ülkemizde ise daha çok tavşan ve domuz avında kullanılmatadır ve bir kaç kopoy domuzu ya da tavşanı avcıların olduğu bölgeye sürükler.Ülkemizde en çok tercih edilen tavşan avcısı köpek ırkıdır.Ama saf örneklerine rastlamak oldukça zordur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Av Köpeği,Rüyada Av Köpeği Nedir?
 3. Kavurma Yapmanın Püf Noktaları, Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmezi kavurmanın püf no
 4. Kara Boğazı Kara Boğazı Hakkında - Kara Boğazı Özellikleri - Kara Boğazı Coğrafik Özellikl
 5. Türküleştirilen "Bana 'kara' diyen dilber / Gözlerin kara değil mi / Yüzünü sevdiren
 6. kara kalem çalışmaları, şahane kara kalem sanatı, Sanatsal Resimler, Ressamların Çizme res
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş