Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Denizlerde yaşayan ve avcılığı yapılan balık türleri KEFAL Mugil Cephalus , Gewöhnliche Meeräsche , Mulet … Grosse T‚te Denizlerimizde yaygın bulunan bir Kefal türüdür. Ortalama

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Denizlerde yaşayan ve avcılığı yapılan balık türleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Denizlerde yaşayan ve avcılığı yapılan balık türleri


  KEFAL


  Mugil Cephalus, Gewöhnliche Meeräsche, Mulet … Grosse T‚te
  Denizlerimizde yaygın bulunan bir Kefal türüdür. Ortalama 35 - 50, en çok 75 cm. boyda olabilir. Bütün Kefaller gibi ürkek ve çevik bir balıktır. Açık denizle sahiller arasında gidip gelirler. Bazen beslenmek için sürüler halinde acı sulara,lagünlere, hatta nehirlerin içlerine girerler. Deniz dibi bitkileri ve yumuşakçalarla beslenir. Yaz aylarında üreyip 150.000 - 1.000.000 yumurta verir. Beyaz etinin lezzeti ve mumlanarak pazarlanan ‘havyar’ yumurtasıyla ekonomik değeri çok yüksektir.

  Pişirme Biçimi
  Tava, buğulama, yahni, haşlama mayonezli, kağıt kebabı, salata, füme, pilaki, yumurtasından tarama
  Dönem
  Nisan - Mayıs ve kış ayları
  BARBUNYA


  Mullus Barbatus, Meerbarbe, Rouget-Barbe De Vase
  Sıcak ve ılık denizlerin kumlu, çamurlu sahillerinde 300 m ‘ye varan derinliklerinde sürüler halinde yaşar. Ortalama 12 - 15cm ‘den en çok 40 cm.büyür. Suyun ısı şartlarında derinlerden sahile mevsimsel göçler yapar. 10 yıl yaşayabilir. Nisan-Haziran arası 15.000 - 100.000 yumurta döker. Etinin lezzeti ve bol avlanılmasıyla ekonomik değeri yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, balık çorbasına (ilave edilir), kağıt kebabı, buğlama
  Dönem
  İlkbahar başlarında, mart, nisan
  ÇİPURA  Sparus Aurata, Goldbrasse, Dorade Royal
  Ege ve Akdeniz ‘in bu namlı balığı Marmara’da seyrek bulunur. Ortalama 25 - 35 cm. boy ve 0,5 - 3 kg. ağırlıkta, en çok 60cm. ve 6 kg ‘da olabilir. Etçil bir balıktır. Kuvvetli çenesiyle küçük kabukluları, balıkları ve diğer hayvanları kolayca yer.Yaz devresinde sığlarda, kış aylarında da 35 - 40 m. derinliklerde yaşar. İki yaş üstündekiler daha da derinlere iner. Üremeleri Ekim - Aralık aylarında olur. 100.000 - 150.000 yumurta döker. Eti çok lezzetlidir. Ayrıca üretim kültürüne uygunluğu nedeniyle ekonomik değeri çok yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, buğulama, haşlama, pilaki
  Dönem
  Her mevsimde, bilhassa eylül ve ekim aylarında
  ÇİZGİLİ MERCAN


  Lithognathus Mormyrus, Marmorbrasse, Serranide Ou Bar
  Mırmır Balığı da denir. Mercana göre vücudu daha uzundur. Genellikle Akdeniz’de bulunur ve en çok 30 cm ‘e büyür. Sığ suların bitkilerle örtülü taşlık, kayalık, kumluk bölgelerinde yaşar. Acısu bölgelerine de girer. Biyolojik yaşamı Karagöz / Mercan gibidir. Etinin lezzetli olmasına rağmen az bulunan ve sadece taze tüketilen bir balıktır.
  ÇİZGİLİ ORKİNOS


  Katsowonus Pelamis, Echter Bonito, Bonite … Ventre Raye
  Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege’ye kadar sularımızda rastlanan Orkinos türlerinden biridir. Boyu ortalama 60 - 100 cm. olur. Yemlendiği balık sürülerini önüne katarak Karadeniz’e çıkar ve orada sular ısınınca üreme yapar. Bu gidiş - gelişler Karadeniz ve Marmara’daki yerli balıkların doğal dengesini oluşturur. Etinin insan gıdası olarak çeşitli değerlendirilmesi ve avcılık yönüyle aşırı tüketimi hem Orkinos türünü hem de onunla akım sağlayan diğer balık türlerini tehlikeli olarak etkilemektedir.
  DİL BALIĞI


  Arnoglossus Laterna, Seezunge, Sole Commune
  Denizlerimizde 10 m ‘den 300 - 500 m ‘ye kadar derinliklerin, kumlu, çamurlu veya çakıllı diplerinde fazla hareket etmeden ve uzun göçler yapmadan yaşar. Boyları 20 - 25 cm. olur. Dipteki omurgasızlar, küçük balıklar ve böceklerle beslenir. Bahardan itibaren kıyılara sokularak Haziran - Temmuz arasında üreme yapar. Kış aylarında eti dolgun ve lezzetli olur. Genelde her mevsimde bulunan ekonomik değeri yüksek olan bir balıktır.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, şiş veya fileto, balık çorbasına (ilave edilir), buğlama
  Dönem
  Kış ve İlkbahar aylarında, kasım - mayıs arası
  EŞKİNA


  Sciana Umbra, Meerrabe, Corb
  Sıcak ve ılıman denizlerin 100 - 150 m. taşlık, kayalık ve mercanlı bölgelerinde yaşar. Bütün denizlerimizde bulunur. Gezgin bir balık değildir. Aynı zamanda Taşbalığı ve Mavruşgil Balığı olarak da tanınır. Bahar sonu, yaz aylarında üreyen Eşkina 30 - 35 cm. uzunluk ve 500-600 gr. ağırlığa erişir. Beyaz ve çok lezzetli eti ile ekonomik değeri yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Buğulama , haşlama (mayonezli), tava, yahni, kiremitte fırın, salata, çorba
  Dönem
  Mayıs, Ekim ve Kasım ayları
  FANGRİ MERCAN


  Sparus Pagrus, Sackbrasse, Pagre Commune
  Bir Mercan türüdür ve Trança ile büyük benzerlik gösterir. Ortalama 25-35, en çok 80 cm. boyda sıcak denizlerde, Güney Ege ve Akdeniz ‘de yaygın bulunan kabuklular, yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenen etçil bir balıktır. Taşlık ve kayalıkların mağaralı oyuklarında yaşar. Üremesi bahardan Ağustosa kadar sürer. Mercan ailesi içinde eti lezzetli olanlardandır, ancak seyrek bulunduğu için ekonomik değeri bölgeseldir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, şiş veya fileto, haşlama mayonezli, yahni, kiremitte fırın, buğlama, salata
  Dönem
  Mayıs, Ekim, Kasım ayları
  HAMSİ


  Engraulis Encrasicolus, Sardelle, Anchois Commune
  Karadenizin insan yaşamıyla birleşen balığıdır. Marmara’da da bulunur. Sürüler halinde yaşar ve 20 cm ‘e kadar büyür. Ocak - Mart arasında beslenmek için sahillere yaklaşır ve bol av verir. Gündüzleri 30-40 m. derinlerde, geceleri yüzeye yakınlarda dolaşır. 1 yaşından itibaren olgunluğa erişip 180-200C sularda, 25-60 m. derinliklerde ve az tuzlu sularda üreyip yaklaşık 40.000 yumurta döker. Etinin lezzetli, çeşitli tüketim yönleriyle ekonomik değeri çok yüksektir. Aşırı avlanması ve Orkinos - Palamut - Uskumru / Torik sisteminde denge bozulması Hamsiyi de tehlikeli olarak etkilemektedir.
  Pişirme Biçimi
  Tuzlama, Tava, ızgara, hamsili ekmek, hamsili börek, hamsili pilav, buğulama, içli tava, ançüez ezme
  Dönem
  Ekim - Şubat arası
  KALKAN


  Psetta Maxima, Steinbut, Turbot
  Bir dip balığı olan Kalkan, Karadenizin en tanınmış balıklarındandır. Boğazlar, Marmara, Ege ve Akdeniz ‘de seyrek rastlanır. Gezici balık değildir. Bütün hayatı dipte yatmakla geçer. Batı Akdeniz, Atlas Okyanusu ve Şimal Denizinde Kalkanın diğer türleri yaşamaktadır. 25 - 30 yıllık ömrü olan Kalkan Balığı 1 m. boya erişebilir. Sahillerde 5 - 10 m ‘den başlayarak 300 - 400 m. derinliklere inebilir. Etçil ve fazlasıyla obur bir balıktır. Erkekleri 5 -6, dişileri ise 6 -7 yaşlarında olgunlaşıp üremeye geçebilir. Üremeleri 100 - 150C sularda Nisan’dan Haziran’a kadar sürer. Milyonlarca yumurta vermesi yanında etinin lezzeti ve verimliliği ile ekonomik değeri çok yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, fileto veya şiş, kağıt kebabı
  Dönem
  Şubat - Mayıs
  KIRMA MERCAN


  Pagellus Acerne, Rotbrasse, Pageot Commun, Pageot Rouge
  Mercan ailesindendir. 0 - 400 m., bazen da 700 m. derinliklere inebilmektedir. Yaşam çevresi taşlık, kayalık ve dibe yakın yerlerdir. Boyları 35 - 40 cm‘ ye ulaşabilir. Eti beyaz, gevrek ve lezzetlidir. Marmara, Çanakkale Boğazı ve Ege’de bolca bulunur. Ekonomik değeri yüksektir. Denizlerdeki ısıya göre ilkbahardan başlayarak Ağustos’a kadar üremeleri sürer. Etçil balık olan Mercanlar çeşitli küçük balıklar, kabuklular ve omurgasızlarla beslenir.
  KUPEZ


  Boops Boops, Gelbtriemen, Bogue Altınkuşak da denir.
  Ilıman ve sıcak denizlerde yaşar. Akdeniz, Ege ve Marmara’da bulunur. Marmara da kilerin bir bölümü Karadeniz’!e çıkar ve döner. Yosunlar, balık yavruları ve kabuklularla beslenir. Boyları 15 - 25, en çok 35 cm. olur. Üremelerini bahar sonunda yapar. Karagöz ve Çitari ile aynı türdendir. Eti lezzetlidir. Ancak bölgesel değerlenir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, buğulama
  KOLYOZ


  Scomber Japonicus, Blasen Makrele, Maquereau Espagnol
  Bütün denizlerimizde bulunmakla beraber daha çok Marmara balığı sayılır. Şeklen uskumruya çok benzer fakat ayrı bir türdür. Büyük Okyanusta sürüler halinde yaşar. Küçük balıklar, yavruları ve planktonlarla beslenir. 2 - 3 yaşında olgunlaşan dişileri Temmuz - Ağustos arası 300.000 - 400.000 yumurtasını denize bırakır. Eti uskumru kadar lezzetli olmamakla beraber,taze - kuru - tuzlu olarak bol tüketilen bir balıktır.
  Pişirme Biçimi
  Tava, tuzlama, buğulama, pilaki, füme, çiroz
  KAYIŞ BALIĞI


  Ophidion Barbatum, Bartmännchen, Abadeches
  Denizlerimizde seyrek rastlanan, 2 - 3 m ‘den 150 m ‘ye kadar derinliklerde üstü bitkilerle örtülü kumsal, çakıllı diplerde fazla göç etmeden yaşayan bir balıktır. Yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıklarla beslenir. Boyları 30 cm. olabilir. Bahar-yaz sonu üreme yapıp 15.000 - 18.000 yumurta döker. Eti lezzetlidir. Fakat seyrek bulunduğu için ekonomik değeri yoktur.
  KARAGÖZ


  Diplodus Vulgaris, Zweibindenbrasse,Sar … T‚ te Noir
  Bütün denizlerimizde, çoğunlukla Marmara ve Ege’de ılıman suların kayalıklarında yaşayan, bol bulunan ve sevilen yerli balıklarımızdandır. Sürüler halinde yaşar. Suların ısı şartlarına göre bahar aylarından Ağustosa kadar üreme yapar. Çeşitli türleri sularımızda yaşar. Kuyruğu lekeli ve çizgili olanı Isparoz / İspari olarak tanınır. Lezzetli eti ve bol avlanılmasıyla ekonomik değeri yüksek bir balıktır.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, buğulama, yahni, kiremitte fırın, haşlama mayonezli, salata, plaki, kağıt kebabı
  Dönem
  Kış ayları Ocak
  LEKELİ MERCAN


  Pagellus Bogaraveo, Graubarsch, Pageot Rose
  Mandagöz Mercan da denir. Ege ve Akdeniz’de yaygındır. 100-300 m‘ ye varan derinliklerde sahile yakınlarda kabuklular, omurgasızlar ve sualtı bitkileriyle beslenerek yaşar. Boyu 30-50 cm. olabilir. Hermafrodit bir balıktır. Hem erkeklik, hem de dişilik karakteri gösterir. Suların ısısına bağlı olarak bahar aylarında üreme yapar. Eti beyaz, gevrek ve lezzetlidir.
  Ekonomik değeri yüksektir.
  LAHOZ / GİRİDA  Epinephelus Aeneus, Zackenbarsch, Mroublanc
  Ege ve özellikle Akdeniz’de yaygın bulunan, boyları 1 m. olabilen bir Hani türüdür. Fazla derinlere gitmeden kayalık, taşlık veya çakıllı alanlarda yaşar. Oldukça yırtıcı, etçil bir balıktır. İrili ufaklı her türlü kabuklular, omurgasızlar ve küçük balıklarla beslenir. Mayıs - Haziran arasında üreme yapar. Akdeniz‘ İn eti çok lezzetli, şöhretli balıklarındandır. Ancak ekonomik değeri bölgeseldir.
  Pişirme Biçimi
  Buğulama, yahni, ızgara (şiş, fileto), çorba, haşlama mayonezli, plaki, salata
  Dönem
  Ağustos, Eylül
  LEVREK


  Dicentrarhus Labrax, Wolfsbarsch, Bar Europeen
  Denizlerimizde ve denizlerin nehirlerle karışımı acı su bölgelerinde yaşar. Hani ailesindendir. Fazla gezici olmayan Levrek yerli balıklardan sayılır. Gençken gruplar halinde, sonraları tek başına yaşar. Yaşam ortamı karanlık ve kuytu yerlerdir. Bu nedenle gemi batıkları veya kaya oyuklarında yuvalanır. Yaklaşık 20 yıllık yaşamı olabilen Levrek, ortalama 50 - 60 cm‘ den 1 m. boy ve 10 - 12 kg. ağırlığa erişebilir. 40 cm‘ den küçüklerine İspendek denir. Küçük yavru balıklarla beslenir. Ocak-Mart arasında 500.000 - 2.000.000 yumurta dökerek yüksek bir üreme gösterir. Eti en lezzetli balıkların başında gelir. Bu nedenle ekonomik değeri çok yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Sebzeli (sebzesiz) haşlama, tava (şiş, fileto), tereyağlı buğulama, ızgara, kremalı kağıt kebabı, salata, pilaki
  Dönem
  Şubat, Mart, Kasım
  LÜFER


  Pomatomus Saltator, Tassergal, Blaubarsch
  Gezici balıklardan olan Lüfer Karadeniz’le Ege Denizi arasında dolaşır, büyümesinin aşamaları içinde değişik isimler alır. Buna göre: Boyları,
  .. - 10 cm ‘ye kadar olanlar Defneyaprağı

  15 - 18 cm‘ ye kadar olanlar çinakop
  18 - 25 cm‘ ye kadar olanlar Sarıkanat
  28 - 35 cm‘ ye kadar olanlar Lüfer,
  35 cm‘ den fazla olanları da Kofana diye adlandırılır.
  Seyrek olarak Kofanaların 60 cm‘ yi aştığı, hatta 1 m‘ ye ulaştığı görülmüştür. Lüfer sonbahar - kış aylarında en lezzetli ve olgun devrini yaşar. Yaz ortalarından sonbahara kadar da kışlamaya geçerler. Ilık suların 10 - 200 m. derinliklerinde yaşar. Üremeleri bahar sonu ile yaz başıdır. Kademeli olarak 60 - 80.000 yumurta verir. Bol verimliliği ve etinin lezzetiyle ekonomik değeri çok yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Çinakop: Buğulama, haşlama, ızgara, tava, kağıt-kebabı, tuzlama
  Lüfer : Izgara (şiş, fileto), kağıt kebabı, tuzlama
  Kofana : Izgara (şiş, fileto), balık köftesi, salata
  Dönem
  Eylül sonu - Ocak ortasına kadar
  MERCAN


  Pagellus Erythrinus, Rotbrasse, Pageot Commune
  Sıcak ve ılıman denizlerin en ünlü balıklarındandır. Denizlerimizde Karagözle beraber büyük bir aile oluşturur. Marmara, Ege ve Akdeniz’de yaygındır. Boyları yaklaşık 20 - 30, en çok 70 cm. olabilir. Etçildir. Kabuklular, yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenir. Denizlerin taşlık, kayalık bölgelerinde sahillere yakın yaşar. Diğer Mercanlar gibi Hermafrodit fiziği ile hem erkeklik, hem de dişilik karakteri göstererek bahar ayları ile Ağustos arası ürer. Lezzetli eti ve her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, buğulama, ızgara, yahni, haşlama mayonezli, salata, kağıt kebabı, pilavlı
  Dönem
  Ekim, Kasım
  MEZGİT


  Merlangius Euxinus, Wittling, Merlan
  Marmara ve Karadeniz’de bol, diğer denizlerimizde az rastlanır. Boyları 20 - 40 cm. olabilir. Gelincik ve Bakalyaro ile aynı türdendir. 30 - 40 m ‘nin altındaki derin sularda yaşar. Gündüzleri yüzeylere çıkarak hamsi, sardalye vs. gibi sürü halindeki küçük balıkları avlayarak beslenir. Bölgesel şartlara göre Şubat - Mayıs arasında üreme yapar. Lezzetli eti ve her mevsimde bolca avlanılmasıyla ekonomik değeri yüksektir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, buğulama, haşlama
  Dönem
  Aralık - Şubat
  PALAMUT / TORİK


  Sarda Sarda, Unechter Bonito, Pelamide,Bonite … Dos Raye
  Karadeniz ve Marmara’nın en ünlü balığıdır. Bahar aylarında beslenmek için Karadeniz’e çıkıp, sonbahardan itibaren kışlamak için Marmara’ya, Çanakkale’ye kadar iner. Süratli ve iyi yüzücüdür. Sürü halindeki uskumru, kolyoz, istavrit, hamsi, sardalye gibi balıklara saldırarak yer. 180 - 200C. sularda 400.000′den birkaç milyona kadar yumurta dökerek açık denizde ürer.
  Yetiştikten sonra büyümesine göre:
  ….. 10 cm Vanoz - Gaco

  10 - 25 cm Çingene Palamudu
  30 - 35 cm Palamut
  40 - 45 cm Kestane Palamudu
  50 - 55 cm Zindandelen
  60 - 65 cm Torik
  65 - 70 cm Altıparmak
  70 cm ve üstü Peçuta olarak adlandırılır.
  Taze tüketimi, ihraç ve endüstri yönleriyle çok değerli bu balığın üretimindeki azalma, ekonomik değerini tehlikeli boyutlara indirmektedir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara (şiş, fileto), balık köftesi, papaz yahnisi, buğulama, haşlama, lakerda, füme, pilaki
  SARDALYA


  Sardine Pilchardus, Sardine, Sardine
  Sürü halinde yazın orta, kışın derin sularda yaşayan gezici balıklardır. Eskiden deniz üstünün ateş aydınlatmasıyla avcılığından ötürü Ateş Balığı diye de tanınır. Boyları ortalama 15 en çok 20 - 22 cm. olur. Deniz içinde henüz yumurtadan çıkmış balık yavruları ve planktonları yiyerek beslenir. Karadeniz, Marmara, Çanakkale Boğazı bölgesi ve Kuzey Ege’de bol bulunur. Etinin lezzeti ve çeşitli kullanım alanıyla ekonomik değeri çok yüksektir. Üremeleri Nisan ‘dan Eylül’e kadar geniş bir devrede ve çok kerelerde olur. Yaklaşık 20.000 yumurta verir.
  SİNARİT


  Dentex Dentex, Zahnbrasse, Dent
  Karagöz ailesinden olan Sinağrit Ege ve Akdeniz’in sert, hareketli ve kuvvetli bir balığıdır. 1-1,5 m. boy ve 10 - 15 kg. ağırlığa büyüyebilir. Kabuklular, yumuşakçalar ve özellikle Mürekkep Balığı ile beslenir. Kuvvetli çenesiyle bir İstakozu rahatça kırıp, yiyebilir. Yazın kıyıların “taşlık, kayalık bölümlerinde; kışın da 300 m’ ye” varan derinlerde küçük sürüler halinde yaşar. İlkbahar aylarında üreme yapar. Etinin lezzeti ve ender avlanmasıyla çok kıymetli bir balıktır. Olta avcılığı da amatörler için değerlidir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara (şiş, fileto), buğulama, kağıt kebabı, haşlama, pilaki
  Dönem
  Ağustos - Eylül
  USKUMRU


  Scomber Scombrus, Makrelen, Maquereau Commun
  Genelde 25 - 30 cm. olan, 40 cm’e büyüyebilen, sürüler halinde yaşayan Marmara bölgesinin yerli balığıdır. Geçmişte Karadeniz ve Ege arasında büyük göçler yapan, eti çok lezzetli bol avlanılan uskumru, şimdilerde ekolojik nedenlerle seyrek rastlanan adeta tükenmiş bir balıktır. Normalde, 2 - 3 yaşında olgunlaşan dişileri 350.000 - 400.000 yumurtasını denize bırakır. Üreme devresi Şubat - Nisan arasındadır. Planktonlar, hamsi, çaça gibi küçük balıklar ve yavruları besinleri arasındadır. 8 - 10 yıl yaşar. Torik ve Kofana baş düşmanıdır. Az yağlı ve kurutulmuşuna Çiroz denir. Yaşam ortamı tekrar varolduğunda ekonomik değeri en yüksek balıklardan biridir. Atlantik’te yaşayan lezzetsiz bir türü daha vardır.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, dolma, kağıt kebabı, pilaki, papaz yahnisi, haşlama, buğulama, tuzlama, çiroz, köfte, füme
  Dönem
  Temmuz - Kasım, Aralık
  İSTAVRİT


  Trachurus Trachurus, St”cker, Cinchard Commune
  Denizlerimizde Sarıkanat İstavrit (Akdeniz) ve Karagöz İstavrit (Karadeniz - Marmara) olarak iki türü yaşar.Boyları Karagöz’de 15 - 25 cm, en çok 30 cm, Sarıkanatta ise 30 - 50 cm. olur. Küçüklerine Kıraça denir. Gezici balıklardır. Hamsi, Çaça, Çamuka gibi küçük balıkların yavrularıyla beslenir. Mayıs - Ağustos arası sürüler halinde ürer.
  Lezzetli eti, çeşitli yemekleri ve bol avlanmasıyla ekonomik değeri en yüksek balıklardandır.
  Pişirme Biçimi
  Tava, çiroz
  Dönem
  Sonbahar ve kış ayları Ekim, Kasım
  İZMARİT


  Maena Smaris, Gefleckter Schnauzenbrasse, Mendole, Picare
  Denizlerimizin yerli balıklarındandır. Küçüklerine Kancur, büyüklerine Kanal İzmariti denir. Boyu ortalama 15 cm, dişileri daha küçük olur. Hareketli ve kurnazdır. Yaz aylarında sahillere kadar sokulur. Üst, ön dikenleri tehlikelidir. Batar ve yara yapar. 10 - 12 yıl yaşayabilir. Erkekleri 3, dişileri 2 yaşında olgunlaşıp 60.000 - 70.000 yumurta verir. Balık yumurtaları, yavruları ve yosunlarla beslenir. Eti beyaz ve lezzetlidir. Bol tüketilir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, ızgara, buğulama , tuzlama
  Dönem
  Ağustos - Ekim
  ZARGANA


  Belone Belone, Hornhecht, Orphie
  60 - 70 cm., bazen de 1 m. uzunluğa varan Zargana ortalama 18 yıl yaşar. Hamsi, Çaça, Çamuka ve Kıraça gibi küçük balıklarla beslenir. Ilıman denizlerimizin yerli balıklarındandır. Kılıç balığı başlıca düşmanıdır. Yapısıyla gayet çevik ve süratli bir balıktır. Kendini korumak için su yüzeyine sıçrayarak da yüzebilir. Genelde Lüfer avında yem olarak kullanılır. Eti yönünden değerlidir. İlkbahardan sonbahara kadar üreme sürecinde 30.000 - 50.000 yumurta verir.
  Pişirme Biçimi
  Tava, buğulama, pilaki
  Dönem
  Aralık - Şubat

  AKYA

  Lichia amia, Gabelsmakrele, Liche n‚-b‚ Kuzu, Çıplak, Leka ve İskender Balığı olarak da anılır.
  Genelde 50 - 100 cm, en çok 180cm. ve 60 kg. ağırlıkta olabilir. Yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıklarla beslenerek dipte kıyılara yakın küçük sürüler halinde dolaşır. Canavar balıklardandır, çevresindeki balıkları yok edercesine yer. Geçmişte çok avlanılması nedeniyle neslinin tükenme tehlikesi vardır. Korunması gerekir.
  Pişirme Biçimi
  Izgara (fileto veya şiş), tava, çorba, yahni
  Dönemi
  Yaz ortasından itibaren. Özellikle temmuz-eylül arası
  Denizlerimizdeki Balıkların Takvimi  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Akdeniz bölgesindeki tatlı sularda yaşayan balık türlerinin evrensel kümesi nedir
 3. Denizlerde Hareketleri (Dalga,Akıntı,Gelgit,Kıyı Tipleri), denizlerde hareket
 4. Canlı Doğuran Balık Türleri
 5. Tatlı sularda yaşayan ve avcılığı yapılan balık türleri
 6. Bıyıklı Balık (Siroz) Avcılığı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş