Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Balıkesir İnönü Mağaraları İnönü Mağaraları özellikleri İnönü Mağaraları hakkında bilgi İnönü Mağaraları nerede İnönü Mağaraları [IMG]http://img19.images hac k.us/img19/5181/innmaralar********net.jpg[/IMG] Havran çevresinde prehistorik (tarih öncesi) kültürün aydınlatılmasında

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İnönü Mağaraları-Balıkesir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Balıkesir İnönü Mağaraları
  İnönü Mağaraları özellikleri
  İnönü Mağaraları hakkında bilgi
  İnönü Mağaraları nerede


  İnönü Mağaraları

  [IMG]http://img19.imageshack.us/img19/5181/innmaralar********net.jpg[/IMG]

  Havran çevresinde prehistorik (tarih öncesi) kültürün aydınlatılmasında rol oynayan en önemli yerdir İnönü Mağaraları. İlçenin yaklaşık 8 km güneydoğusunda yer alan mağaralar 381 m rakımlı Kocaçal Tepesinin kalker yapılı sarp güney yamaçlarında Havran çayının kuzeyinde İnboğazı’nın batı ağzında yer almaktadır.

  Mağaranın yukarıdan aşağıya tespit ettiği üç tabakadan ikincisinde Grek-Roma malzemesine rastlamıştır. Bu seviyelerin bir köşesinden toplu olarak pişmiş topraktan yapılmış içleri boş eli davullu karnında aslan kabartması bulunan, su taşıyan ve çeşitli başlıklı kadın erkek adak heykelcikleri çıkmıştır.

  Kibele Kültü’nün bu mağarada yaşamış olduğunu göstermesi bakımından, heykelcikler birer belge olmuştur. Bakır devrine ait olduğu, ikinci katta siyah çömlek ve küçük boy değirmen taşları çıkmıştır. Bunun altındaki tabakada; kap kırıkları, seramik parçaları, çakmak taşı ve kemik eşyalar bulunmuştur. Aşağıya inildikçe malzemenin kahverengi siyah perdahlı, tek ve kazıma çizgi süslü seramiğe döndüğü belirtilmiştir. Aynı mağaranın bazı yerlerinde Paleolitik devrinin varlığını gösteren başka buluntular da tespit edilmiştir.

  Taş Devri ve Maden Devri’ne ait buluntulardan anlaşıldığına göre, MÖ.50.000 yılından itibaren Havran ve çevresinde yerleşim izleri görülmektedir. İn boğazı Mağaralarında 1997’de Balıkesir Müzesi’nin girişimleriyle yeni bir araştırma yapılmıştır. Aynı mağarada Roma Dönemi’ne ait keramik parçalar, adak heykelcikler ve kap parçaları ile Bizans Dönemi’ne ait tabak parçalarına rastlanılmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Balıkesir il ismi nereden geliyor, balıkesir ismi nereden gelmiştir,balıkesir ismini nered
 3. Balıkesir halk oyunları, balıkesir yöresel halk oyunları,balıkesir yöresi oyun havaları,ba
 4. Balıkesir kadın giysileri, balıkesir yöresel kıyafetleri,balıkesir kadın kıyafetleri,balık
 5. İsmet İnönü (İsmet İnönü Kimdir? - İsmet İnönü Hakkında)
 6. En güzel Balıkesir Türküleri, Balıkesir yöresine ait türküler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş