Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bilecik Halk Oyun ları Bileceğin yöresel oyun ları Bilecik yöresi , halk oyun ları ve türküleri bakımından çok zengin bir ildir. Yöreye ait halk oyun
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bileciğin Yöresel Halk Oyunları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilecik Halk Oyunları
  Bileceğin yöresel oyunları

  Bilecik yöresi, halk oyunları ve türküleri bakımından çok zengin bir ildir. Yöreye ait halk oyunlarında uzun bir geçmişin izine rastlanmaktadır. Yörenin konumundan dolayı zeybek ve kaşık oyunu türleri oldukça yaygındır. Genellikle oyunlar türkülü olup, davul, zurna, bağlama ve kemane eşliğinde oynanır. “Aşağıdan Gelen Hanım Oynasın, Kız Pınar Başında, Et koydum Tencereye” bu oyunlu türkülerden bazılarıdır. Fakat oyun figürleri ve ritmi değişik olduğundan, kadınlar ve erkekler aynı anda oynayamazlar.

  Kadın oyunları darbuka ile oynanır. Türkü söyleyen bir grup kadının türküleri eşliğinde karşılıklı ve eşli oynanır. Oyuncular kaşık tutan ellerini, kaşık çalarak omuz hizasından aşağıya doğru ritimli şekilde indirir ve kaldırırlar. Omuz titreterek karşılıklı gidip gelme, birbirlerinin yerine geçme, daire şeklinde olma ve çökme şeklinde oynanır. Oturarak çökme hareketi, dağlardaki kekliklerin sekişi gibidir. “Aşağıdan Gelen Hanım Oynasın, Et koydum Tencereye, Memedim Türküsü, Kazım’ın Türküsü, Bilecik’in Altından Geçtim, Söğüt’ün Erenleri” türkülü oyunlarını erkekler oynamaktadır. Ayrıca seymen olarak da “Şu Lefke’yi Duman Bürüdü” türküsü söylenerek ( erkekler kol kola girerek iki ileri bir geri yürüyerek) seymen tutulur. Erkeklerin tavır olarak oyunları sanki kişilerin dövüşmesi gibi daha serttir. Düşmanlarla müzik eşliğinde savaşır ve mücadele eder gibidir. Kaşıkların sesleri savaştaki kılıçların şakırtılarını, atların nal sesini andırır. Efeler, düşman karşısındaki asaletini oyunlarda da gösterir gibidir.

  Oyunlar ağırdan başlar ve yavaş yavaş hızlanır. Karşılıklı ve daire şeklinde oynanır. Yere diz vurulur. Oyuncular çökerek omuzlarını birbirine vurur. Bu sırt sırta vuruş, omuz omuza geliş birliğin, beraberliğin, kardeşliğin bir ifadesidir. Erkek oyunlarında çalgı olarak; bağlama, darbuka, kaval, davul vardır. Oyun esnasında oyuncular türkü söylemez, saz çalanlar oyunun türküsünü söylerler. Oyunlar, gerek erkeklerde ve gerekse kadınlarda, rastgele bir sırayla oynanmaz. Usta oyuncular ilk oyundan başlayarak, sıra bozmadan son oyuna kadar oynarlar. Oyunların sırası şöyledir:

  Erkeklerde; “Bilecik Çiftetellisi, Karşılama, Bilecik Zeybeği ve Söğüt’ün Erenleri.”

  Kadınlarda; “Aşağıdan Gelen Hanım Oynasın, Ay Oğlan Tatar mısın, Oğlan Adın İsmail, Kız Pınar Başında, Et Koydum Tencereye, Kralın Kızı, Halıyım Ben (Dodurga Zeybeği) Cezayir’in Harmanları Savrulur, Elmalar Ezik Olur Dalında Nazik Olur.”

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bartının Yöresel Halk Oyunları, Bartının Yöresel Oyunları,Bartının Halk Oyunları, Bartının
 3. Artvin halk oyunları ve Folklor, artvin yöresi halk oyunları,artvin halk oyunları,artvin o
 4. Amasya halk oyunları ve folklor, Amasya halk oyunları,amasya yöresi halk oyunları,amasya y
 5. Uşağın Yöresel Halk Oyunları, uşak yöresine ait halk oyunları,uşak halk oyunları nelerdir,
 6. bilecik halk oyunu,bilecik folklör,bilecik yöresi halk oyunları,bileciğin halk oyunu,bilec
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş