Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İbn-i Cübeyr (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları) Gerçek adı; Ebul'l Hüseyn Muhammed İbni Ahmed İbni Cübeyr El-Kinani . Ortaçağ Endülüs asıllı şair ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İbn-i Cübeyr (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları)

  Sponsorlu Bağlantılar
  İbn-i Cübeyr (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları)

  Gerçek adı; Ebul'l Hüseyn Muhammed İbni Ahmed İbni Cübeyr El-Kinani. Ortaçağ Endülüs asıllı şair ve yazar olarak ün yapmıştır, 539 yahut 540/1144 veya 1145 yılında İspanya'nın Valensiya veya Hatib şehrinde dünyaya geldi. Eldeki kaynaklara göre 740İspanya'ya gelen arap kabilelerinden birine mensuptu. Babasının kültürlü ve üst düzey bir devlet memuru olduğu, kendisinin de bir süre Muvahhidler'den bir emirinGranada valisinin nezninde katiplik yaptığı bilinmektedir.


  1 Şubat 1183'de hacca gitmek üzere Granada'dan yola çıktı Ceuta ve İskenderiyeKahire ve oradan yukarı Nil'deki Kus'a kadar dolaştı, yolculuğunu çöl üzerinden Ayzab, Kızıl Deniz, Cidde oradan Mekke'ye geçti. Mekke'de sekiz ay kaldı. Daha sonra Medine'ye geçti burda da bir süre kaldıktan sonra bir kervana katılarak çöl üzerinden Bağdat, Musul veKuzey Suriye'yi dolaşıp, Halep üzerinden Şam'a geçti. Orada iki ay kaldıktan sonra Kudüs Krallığı'na gitmek için yola çıktı, Sur (Tiros)dan Ceneviz gemisi ile Akka'ya gitti. 1184 yılında zor şartlarla Mesina'ya ulaştı. Hava şartlar yüzünden birsüre Mesina'da kaldı ve 25 Nisan 1185'de Granada'ya döndü. İbni Cübeyr'in yolculuğu sırasında ona arkadaşı doktor Ebü Cafer Ahmet el-Kuday eşlik etti.


  İbn-i Cübeyr daha sonra 1189-1191 yıllarında ikinci bir hac yolculuğuna çıktı. Bu seyahat ile ilgili detaylı bilgi yoktur. Arkasından 1217 yılında üçüncü bir hac yolculuğuna daha çıktı ve bu seyahatinde İskenderiye'den ilerisine gidemedi ve orada öldü.
  Eserleri

  Endülüs'ten Kutsal Topraklara [Seyahatname]

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İbn Rüşd (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları)
 3. Zerkali (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları)
 4. İbn-i Tufeyl (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları)
 5. Abbas Kasım İbn Firnas (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları)
 6. Muhyiddin İbn Arabi (Endülüslü Bilim Adamları - Endülüs Bilim Adamları)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş