Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

albert einstein buluş ları ve icatları nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Albert Einstein Buluşları Kısaca Albert Einstein Buluşları Madde Halinde Albert Einstein Buluşları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 404      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Albert Einstein Buluşları Ve İcatları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Albert Einstein Buluşları Ve İcatları

  Albert Einstein (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955) , Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.

  Buluşları
  Einstein'ın fizik alanındaki çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkiledi.

  Bu teori üç bölüme ayrılır:
  • Newton mekaniğinin uygulanabildiği alanı kısıtlayan ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu öne süren Özel Görelilik (1905);
  • Eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren Genel Görelilik (1916);
  • Elektro-manyetizma ve yerçekimini aynı alanda birleştiren daha geniş kapsamlı teori denemeleri.

  İlk iki teorinin geçerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılan deneylerle çok başarılı bir biçimde sınanmıştır; çağdaş fiziğin temel taşları arasında yer alırlar. Einstein atom ile ilgili olarak: "Ben atomu iyi bir şey için keşfettim,ama insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar." demiştir. Ayrıca birçok kişinin ilgisini çeken "Neden Sosyalizm?" adlı yazısı Monthly Review adlı aylık dergisinin, ilk sayısının, ilk yazısıdır.

  EVRENİ KAĞIT ÜSTÜNDE ÇÖZMÜŞTÜ
  Mount Wilson Tepesi’nde baharı anımsatan güneşli bu ocak gününde, 51 yaşındaki Einstein, büyük bir zevkle dünyanın en büyük teleskobunu kurcalıyordu. Oyun oynayan bir çocuk gibi, ev sahiplerinin dehşet dolu bakışları altında teleskopun iskelesine tırmandı. Einstein’ın yanında eşi Elsa da vardı. Kendisine, dev teleskopun evrenin yapısını belirlemek amacıyla kullanıldığı söylendiğinde Elsa şu yanıtı verdi: “Öyle mi, eşim Albert aynı işi bir kağıt parçası üzerinde yapıyor.”

  Einstein, Hubble’ın kozmik genişlemeyi teleskop gözlemleriyle saptamasından henüz yıllar önce, evrenin genişlemesini kuramsal olarak Genel Görecelik Kuramı’nda tasarlamıştı. Gözlemlerde uzaya atılan her bakışın ucu dönüp dolaşıp Einstein’ın teorisine varıyor.

  EİNSTEİN BUZDOLABI DA İCAT ETMİŞTİ
  Olağanüstü bir teorisyen olduğu kadar tamirciliğe de meraklı olan Einstein, dönemin yeni mekanik buzdolaplarının gürültüsünden hiç hazzetmiyordu. Berlin’deki bir ailenin hatalı contalardan sızan toksik soğutucu yüzünden can verdiğini öğrenince, hemen kolları sıvadı. Budapeşteli genç bir fizikçi olan Leo Szilard ile bir beyin fırtınası yaptı. İkili 1930’da oynak parçaları olmayan, elektrik gerektirmeyen ve soğutucuyu sabit, güvenli bir basınçta dolaştıran bir buzdolabı için patent aldı.

  EİNSTEİN’IN BUZDOLABI ÜRETİLEMEDİ
  yarattıkları tasarım standart buzdolaplarının sızıntıya yatkın ve gürültülü mekanik kompresörünü devre dışı bıraktı. Einstein ve Szilard bunun yerine marifetli bir pompa koydu. Einstein’ın sözleriyle aktarmak gerekirse, bu pompanın işleyişini sağlayan “Sıvı sodyum ve potasyum karışımını hareket ettiren bir manyetik kılavuz alanının yaratıldığı değişken elektrik akımıdır. Bu karışım bir kasa içinde değişken yönlerde hareket eder ve pompanın pistonu işlevini görür. Böylece soğutucu madde mekanik yoldan sıvılaşır ve yeniden buharlaşmasıyla soğuk yaratılır.”

  Bu tasarım elektrikle çalışmaktaydı, ama iki fizikçi sadece ısının ya da su basıncının çalıştırdığı varyantları da ortaya koydu.

  Sessiz çalışan bu buzdolabı hiç bakım da gerektirmeyecekti. Ne var ki, asla üretilmedi. Araya 1929’da tüm dünya ekonomilerini sarsan Büyük Bunalım’ın finansal zorlukları girdi ve daha az tehlikeli soğutuculara dayanan yeni teknolojilerin bulunması Einstein-Szilard modelini geçersiz kıldı. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Cok guzel bir site benim isime yaradi bu siteyi arkadaslarimada soyleyecegim cok ama cok tesekkur ederim


 5. Misafir Üye

  einstain hiçbişey iğcağat etmedi


 6. Misafir Üye

  Einstein Zürih Politinlikleri'nde bazı icatlar yapmıştır.Ayrıca o Einstein Einstain değil,anlamı almanca ''bir taş''tır.


 7. Mis lisa

  Einstain 200km hizla giden iki arabanin arasinda cay icilecegini de bulmustur :-P


 8. Misafir Üye

  çok işime yarıyor filin icadını ben yazamamıştim ama bu sitede hemen buldum cok teşekkürler bu sitenin sahibi kimse


 9. Misafir Üye

  hayır cok şey icat etti


 10. Misafir Üye

  iyimiş fizik alanında yapığı buluş ve icatlar dünyanın he yerinde bulunmaktadır.


 11. Misafir Üye

  İyi adam aslinda cok sey yapmistir teorik fizikci adam


 12. Misafir Üye

  Çok güzel ya ben beğendim tam aradığım cevap


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş