Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bilim ve Teknolojinin insanoğluna yararları Teknolojinin İnsanoğluna Yararları Zararları Nelerdir Bu konumuzda Teknolojinin İnsanoğlunan Yararları ve Zararlarını bulacaksınız. Teknolojinin İnsanoğluna Yararları Teknolojinin geçmişten günümüze kadar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 58      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilim ve Teknolojinin insanoğluna yararları nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim ve Teknolojinin insanoğluna yararları

  Teknolojinin İnsanoğluna Yararları Zararları Nelerdir


  Bu konumuzda Teknolojinin İnsanoğlunan Yararları ve Zararlarını bulacaksınız.
  Teknolojinin İnsanoğluna Yararları

  Teknolojinin geçmişten günümüze kadar insan yaşamına birçok faydaları olmuştur.İnsanlar bilimsel araştırmaları insanların doğası gereği merak edip sorgulamaları sonucu yaptıkları çalışmalarla meydana getirirler.’technoslogos’ teknolojinin Latince karşılığıdır.’techne’yapmak,‘logos’ bilmek anlamına gelmektedir.Alet ve edevatın yapılması için gerekli olan bilgi ve yetenektir.
  Sanayinin en belirgin ögesi teknoloji üretebilmektir.Uluslar teknoloji üretip,bilgiyi ürün tasarlamada kullanabildiği ölçüde ticarette rekabet üstünlüğünü,savunmada da caydırıcılığı sağlayabilir.Bu yüzden ülkelerin teknoloji üretmesi gelişmişlikleriyle doğrudan ilgilidir.
  Günümüz dünyasında bir ülkenin diğer ülkeler üzerindeki saygınlığı ve dünya ülkeleri arasındaki konumu teknolojisinin gelişimiyle yakından ilgilidir.Teknolojik gelişmelerin sağlığa ,eğitime,haberleşmeye ve her alana olumlu katkısı mutlaka ama mutlaka vardır.
  Teknolojik gelişmelerin eğitim üzerine etkisinin 19.yy’a kadar pek fazla değiştiği söylenemez.19.yy’a kadar eğitimde hep klasik uygulamalar kullanılmıştır.tahta;sıra,tebeşir vb gibi…uygulamalar varken 19.yüzyılda bu durum değişime uğramıştır.Günümüzde bir kütüphane dolusu kitabın içinde bulunan bilgi bir diskin içine sığabilmektedir.Uydu ve internet teknolojisi sayesinde dünyanın bir ucundaki kütüphanede bulunan bilgilere ulaşabilmekteyiz.

  1-) internet ağı sayesinde Dünya’nın bir ucundaki bilgiye ulaşıyoruz.
  Teknolojinin gelişimi yaşam standartlarını artırmakta ve insana daha rahat bir yaşam sunmaktadır.Milattan öce 5000 yılında saatte 2-3 km hız yapabilen kızaklarla taşımacılık yapılırken 20.yy’da jet motorlarının yapılmasıyla saatte 1000 km’lik hızın üzerine çıkılmıştır.

  2-) Teknoloji sayesinde insanlar daha rahat yaşam koşullarına sahip olurlar ve işlerini daha çabuk ve daha rahat yaparlar böylece ömürleri uzar.Evlerimizde kullandığımız çamaşır bulaşık makinelerinden tüm teknolojik aletler işlerimizi daha rahat yapmamıza olanak sağlar.
  Evlerimizde kullandığımız teknoloji ürünü araçlar sayesinde işlerimizi daha kısa sürede,daha rahat ve daha az enerji harcayarak yapabilmekteyiz.

  3-) Teknoloji tıp alanında da çığır açan ürünlerle insanların hayatına olumlu etki etmektedir.
  Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler (fonksiyonel beyin görüntülemesi, ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar, beyin yapısı, fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) bir çok etik sorunun tartısılmasına neden olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi; bu teknolojilerin herhangi bir tıbbi endikasyon olmadan, bireylerin zihinsel ve beyinsel yetenek ve kapasitelerinin gelistirilmesi veya güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasıdır.
  Vücut üzerinde standard noktalara yerleştirilmiş elektrodlar arasındaki kalbe ait voltaj-zaman fonksiyonunu kaydeden elektronik cihazlara elektrokardiograf denir. Bu cihazlar kayıt yapılacak elektrod çiftlerinin seçildiği bir devre, kalbe ait olmayan elektriksel potansiyel değişikliklerinin süzüldüğü bir filtre devresi, amplifikatör (yükseltici) ve kayıt ünitelerinden oluşur. Voltaj-zaman fonksiyonu kağıt üzerine yazdırılabildiği gibi, bir monitörden de izlenmesi mümkündür.
  Ekg ve Defibrilatör
  Mamografi ; yoğunlukları ve atom numaraları birbirine yakın olan kas , yağ ve memenin glandüler yapılarını incelemek amacıyla kullanılan bir yumuşak doku radyografisi yöntemidir.
  İlk olarak Albert Solomon 1913’te mastektomi spesimenlerinde tümörün aksiller lenf nodlarına yayılımının gösterilmesinde radyografilerin yararlı olabileceğini bildirmiştir.Daha sonraki dönemde, 1930 yılında L. Warren Stanford in vivo mamografi uygulamasını gerçekleştirmiştir.
  Mamografi
  Voltametri, bir indikatör veya çalışma elektrodunun polarize olduğu şartlarda uygulanan potansiyelin fonksiyonu olarak akımın ölçümüne dayanır. Voltametride kullanılan mikroelektrot iç çapı 0,03 – 0,05 mm olan cam bir kapiler borudan akarak büyüyen ve belli bir büyüklüğe geldiği zaman koparak düşen bir civa damlasıysa, yöntemin adı Polarografi ve elde edilen akım-gerilim eğrisinin adı ise polarogram olur. Civa damlaları kapiler borudan sabit bir hızla ve dakikada 10-60 kez olmak üzere düşer. Civanın damlama hızı kapiler borunun bağlı olduğu civa haznesinin yüksekliği ile ayarlanır.
  Voltametri cihazı
  Görüldüğü gibi teknolojinin gelişiminin tıbba yararı büyüktür.

  4-) Eğitimde de teknolojinin yararı vardır.Episkop,projeksiyon makinesi,televizyon,dvd-vcd,video oynatıcı gibi cihazlar okullarda kolaylık sağlamaktadır.
  opak baskıları yansıtmak için projektör
  Episkop
  Tepegöz projeksiyon cihazı

  5-) Günümüzde teknolojinin olumlu bir sonucu da bilgilerin,düşüncelerin,duyguların geniş insan kitlelerine daha kolay aktarılabilmesidir.Matbaayla birlikte Avrupada birçok kitab basılmış ve aydınlanma çağı başlamıştır.Günümüzde internet,gazete,televizyon,radyo ve çeşitli iletişim araçları sayesinde daha çok insana duygularımızı,düşüncelerimizi,yapmak istediklerimizi aktarabilmekte dünyadaki insanların fikirlerinden de haberdar olmaktayız.Ayrıca teknoloji ulaşımda da çok işimize yaramaktadır.Uzun yollara kısa sürelerde gidebilmekteyiz.
  Matbaa makinesi kitapların,gazetelerin,dergilerin vb… hızlı basılmasını sağlayarak toplumu aydınlatmakta yardımcı olmaktadır.
  Teknolojinin ürünü olan ulaşım araçları sayesinde uzun mesafelere kısa zamanda ulaşabiliyoruz.
  TEKNOLOJİNİN ZARARLARI

  1) Teknolojik aletlerin bir kısmının zararlarının yanında yararları da
  vardır ancak; Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının hala bir
  yararı bulunamamıştır. Şu an bile dünyada 27000 nükleer silah var
  ve bunlardan 4000’i her an harekete geçebilir.

  2) Çernobil kazası, radyasyon
  yayan cep telefonları, teknolojinin büyük icatlarından biri olan sigara nedeniyle
  teknoloji, kurbanlarını tedavi etmekle zaten yükümlüdür. Ancak günümüzde uygulanan kemoterapi
  bir çok tedavi yöntemi hastalığın kendisinden daha kötüdür.

  3) Bir çok
  çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda
  da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite
  gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de
  hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.

  4) Çıkan bir çok yeni
  ürün bize kültürümüzü unutmuştur. Fast food adı verilen hızlı yemekler
  yüzünden, Türk mutfak kültürü büyük zararlar görmüştür. Teknoloji sayesinde dilimize
  yeni giren, ve MSN’ce konuşulan sözcükler Türkçe’mizi bozmaktadır.

  5) Teknoloji yüzünden
  fabrikalarda çalışan bir çok insan işsiz kalmıştır. Ayrıca yine teknoloji
  yüzünden, nalburluk, kabavçılık, kunduracılık gibi bir çok meslek unutulmuştur.

  6) Gezegenimizin
  en büyük sorunu olan Küresel ısınma felaketine teknoloji sebep olmuştur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk Bilim Ve Teknolojinin Gelişmesi İçin Neler Yapmıştır
 3. Teknolojinin Gelişmesine Katkıda Bulunan Bilim Adamları
 4. Nano teknolojinin yararları nedir?
 5. Çevre sorunları,Teknolojinin çevresel Etkileri, Teknolojinin çevreye zararları
 6. Paylaş Facebook Twitter Google

 7. sadasd

  Sponsorlu Bağlantılar
  teşekkür ederim emeğinize sağlık 8. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş