Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hesap Makinesinin İcadı Toplama , çıkarma , çarpma , bölme işlemleri arasında bağlantılar kurarak mekanik hesap yapma makinelerinin temelini atan kişi İskoçyalı John Napier’dir. İnsanlar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hesap Makinesinin İcadı, Tarihi Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hesap Makinesinin İcadı

  Toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemleri arasında bağlantılar kurarak mekanik hesap yapma makinelerinin temelini atan kişi İskoçyalı John Napier’dir. İnsanlar, uzun süre hesap makinesinin Blaise Pascal tarafından icat edildiğini düşündüler fakat hesap makinesini Blaise Pascal’dan 18 yıl önce hesap yapan bir tür saat üreten Wilhelm Schickard'ın icat ettiği anlaşıldı. İlk hesap makinesi Blaise Pascal’dan 18 yıl önce üretilmesine karşın Pascal’ın hesap makinesinden daha gelişmiş özelliklere sahipti. 1957 yılında belgeler ortaya çıkınca Schickard’ın hesap makinesinin ilk mucidi olduğu kanıtlandı.
  İlk ticari hesap makinesini 1820 yılında Charles Xavier Thomas de Colmar üretti. Charles Xavier Thomas de Colmar’ın ürettiği bu hesap makinesi dört işlem dışında karekök alma işlemi de yapabiliyordu. Bu hesap makinesine “Aritmometre” adı verilmiştir ve hesap makinelerinin atası olarak kabul edilmiştir. Günümüzde kullanılan hesap makineleri, o dönem kullanılanlardan sistem olarak farklıdır. Eski hesap makinelerinde kullanılan mekanik sistem yerine günümüzdeki hesap makinelerinde mikroişlemci sistemler kullanılıyor. Jack Kilby, mikroişlemci sistemini kullanarak elektronik hesap makinelerini piyasaya sürdü. Jack Kilby, 1967 yılında da arkadaşlarıyla birlikte ilk portatif hesap makinesini tanıttı ve üç yıl sonra da “Canon” firması ile beraber cebe sığabilen ilk ticari hesap makinesini yani “Pocketronici” piyasaya sürdüler.
  1972 yılında İngiltere’de Clive Sinclair, Sinclair Executive adında Pocketronic'ten daha küçük yeni bir hesap makinesi üretti. İki hesap makinesi arasında da teknik farklılıklar vardı. Sinclair Executive hesap sonuçlarını ekranda gösterirken, Pocketronic sonuçları ısıya duyarlı kağıda yansıtarak gösteriyordu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bulaşık Makinesinin İcadı İle İlgili Bilgi
 3. Dikiş Makinesinin İcadı İle İlgili Bilgi
 4. Hesap Makinasının İcadı İle İlgili Bilgi
 5. İlk Dikiş Makinesinin İcadı – Thomas Saint
 6. Çamaşır Makinesi Hakkında - Çamaşır Makinesinin İcadı - Çamaşır Makinası Ne zaman icad edi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş