Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sonbaharda Yaprak Dökmeyen Ağaçlar , Sonbaharda Yapraklarını Dökmeyen Ağaçlar nelerdir , Çam , selvi , göknar , la din gibi herdem yeşil olarak bilinen yaprak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sonbaharda Yapraklarını Dökmeyen Ağaçlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sonbaharda Yaprak Dökmeyen Ağaçlar,
  Sonbaharda Yapraklarını Dökmeyen Ağaçlar nelerdir,
  Çam, selvi, göknar, ladin gibi herdem yeşil olarak bilinen yaprak dökmeyen ağaçlar sonbahar aylarında yapraklarını dökmüyorlar.
  Avustralya dışında dünyanın bütün ıhman ve tropik bölgelerinde kendiliğinden yetişen çobanpüsküllerinin çalı, ağaççık ve ağaç boyutlarında 300'den fazla türü vardır. Ilex cinsini oluşturan bu türlerin çoğu herdemyeşil (yaprak dökmeyen) bitkilerdir; yalnız içlerinden birkaçı sonbaharda yapraklarını döker. Yuvarlak, çekirdekli ve sulu meyveler bazı türlerde kırmızı, bazılarında siyahtır. Ama dişi ve erkek çiçekler ayrı ayrı bitkilerde bulunduğu için, yalnız dişi çiçekleri taşıyan çobanpüskülleri meyve verir. Avrupa'nın birçok yerinde, yurdumuzda da özellikle Karadeniz Bölgesinde ormanlarda yetişen Avrupa çobanpüskülü (Ilex aquifolium) 15 metreye kadar boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları derimsi, parlak koyu yeşil renkte ve dikenli, meyveleri nohut tanesi iriliğinde ve kırmızı olan bu ağaç Hıristiyanlar için Noel'in simgesi sayılır. Yüzyıllardır birçok ülkede meyveli dallan Noel süsü olarak evlere asılır, resimleri de Noel kartlarını süsler. Yalnızca yurdumuza özgü bir başka çobanpüskülü türü (Ilex colchica) de Doğu Karadeniz'den Marmara Bölgesi'ne kadar uzanan kıyı şeridindeki orman içlerinde yetişen 23 metre boyunda bir çalıdır.
  Çobanpüskülü türlerinden çoğunun meyveleri özellikle kış aylarında kuşlar ve bazı memeliler için değerli bir besin kaynağıdır. Bu yüzden bu bitkiler meyvelerini yiyen ve
  tohumlarını uzağa taşıyan hayvanlar aracılığıyla çoğalıp yayılır. Bazı türlerin çiçeklerinden anlar balözü toplar. Güney Amerika'da yetişen bir türün (/lex paraguariensis) yapraklan kurutulup çay gibi demlenerek, yerba mate denen serinletici ve uyarıcı bir içecek yapılır. Çobanpüsküllerinin çok sert ve beyaz odunu da ince ağaç oyma işlerinde kullanılır.
  alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sonbaharda Yapraklarını Döken Ağaçlar
 3. Sonbaharda Neler Ekilir
 4. Ağaç gifleri, Işıltılı Ağaçlar, Hareketli Ağaçlar, Harika Ağaç Gifleri, Ağaç, Tree Gifs, A
 5. Sonbaharda Türkiyede Gezilecek Yerler, Sonbaharda Türkiyenin Gezilecek Yerleri
 6. En İlginç Ağaçlar! Acayip şekilli, tuhaf ağaçlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş