Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyedeki Endemik Bitki Türleri Endemik Bitki çeşitleri Endemik Bitki çeşitleri nelerdir Endemik Bitki Türleri Nelerdir Türkiye'de , yaklaşık 10.000 bitki türü yetişir. Bu bitki türlerinin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Endemik Bitki Türleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyedeki Endemik Bitki Türleri
  Endemik Bitki çeşitleri
  Endemik Bitki çeşitleri nelerdir

  Endemik Bitki Türleri Nelerdir
  Türkiye'de, yaklaşık 10.000 bitki türü yetişir. Bu bitki türlerinin yaklaşık 3.000'i ise Türkiye'ye endemiktir. Bu özelliği ile Türkiye, tüm Avrupa'dakinden daha fazla endemik bitki türüne sahiptir. Bunun sebepleri arasında Tükiye'nin Asya ve Avrupa arasındaki konumu, dağlık yapısı, üç iklimi birden barındırması ve sulak bir yerde bulunması sayılabilir.
  Kaz dağı göknarı:
  Türkiye’de yalnızca Kazdağı’nda yetişen endemik bir göknar alt türü. 30 metreye kadar boylanabilir. Tomurcukları bol reçinelidir.

  İğne yapraklı uzun sürgünler üzerinde tek tek ışığa yönelik olarak tarak biçiminde dizilmişlerdi.Yaprağın üst yüzü hafif olukludur, alt yüzünde ise iki tane belirgini gümüşi renkte beyaz stoma bandı bulunur. İğne yapraklar sürgünler üzerinde uzun süre, 7-10 yıl kalır

  Kasnak meşesi

  25-30 m boya ulaşabilen geniş ve yaygın tepeli bir meşe türü.
  Genç sürgünler sarımtrak veya kırmızımtrak olup, önceleri tüylü daha sonraları çıplaktır. Tomurcuklar büyük yumurta biçiminde kahverengi kırmızı, tüysüzdür. Tomurcuk pullarının kenarları kirpiklidir.

  Yapraklar sürgünler üzerinde oldukça aralıklı dizilmiştir. Yaprak ayası ters yumurta veya eliptik biçimli, dip tarafı çarpıktır. Yaprakların alt yüzü basık ve yıldız tüylüdür. Üst yüzü çıplak ve koyu yeşildir. Kadeh çok belirgin ve yarımküre şeklindedir.
  Endemik bir türdür.Kütahya, Konya, Afyon, Isparta, Eğirdir yörelerinde bulunur. 1300-1800 m yükseltilere kadar çıkabilir.

  Datça hurması

  Datça Hurması, Datça Yarımadasında batı-doğu yönünde uzanan sıradağların kuzey ve güney aklanlarında olmak üzere, iki ayrı yörede bulunmaktadır.
  Datça Hurması bu aklanda küme ve guruplar halinde veya tekil olarak da geniş bir alanda yayılış yapmakta ve yayılış sahilden 300-350 m yükseltiye kadar ulaşabilmektedir.

  Kuzeyi kapalı, sıcak, deniz etkisi altındaki vadi tabanlarının uygun kısımları ile deniz kenarındaki kum ve çakıl üzerinde yer almaktadır. yaklaşık 10 m boyunda olup Datça’da 10-15 m. boylara ulaşabilmektedir.
  Sığla ağacı
  25-40 m’ye kadar boylanan yaprak döken kalın dallı ve geniş tepeli bir ağaçtır. İlk bakışta çınara benzer. Yaşlandıkça, kabuğu koyulaşır ve derin çatlaklı bir görünüm alır.

  Çiçekler küçüktür. Çiçek kurulu 1-2 cm çapında olup küre şeklinde çok sayıda çiçek kümesini bulundurur. Meyve 2-4 cm çapında çok sayıda kapsülden oluşur
  Istranca meşesi:
  25 m’ye kadar boylanabilen düzgün gövdeli dar tepeli bir meşe türüdür. Gövde kabuğu düzenli aralıklarla çataklıdır. Yapraklar ters yumurta biçimindedir. 7-10 civarında yaprak damarı bulunur. Damarlar birbirine paraleldir.

  Her iki yüzüde çıplaktır. Alt yüzünde basit ya da yıldız tüyler bulunur. Meyve sapı 2-7 cm uzunluğundadır. Bir sapta 3-4 tane meyve bulunur.
  Ülkemizde yetişen diğer Endemik Bitkilere şu örnekleri verebiliriz;
  Bataklık sirkenotuKardelenTülüşahSevgi çiçeği, YanardönerAndız otuRize huşuArtvin kuduz otuTuzcul kirpidikeniTuzcul salkımotuKazdağı kantaronuSarı meyanİspir meşesiÇiğdemGlayölSüsenAdaçayıDeve kulağıSalda sığırkuyruğu


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiye'deki Endemik ve Relikt Bitki Türleri Nelerdir
 3. Türkiyedeki Bitki Türleri nelerdir, Türkiyedeki Bitki Türleri hakkında
 4. Türkiyede görülen bitki toplulukları, Türkiyedeki bitki türleri nelerdir, türkiyede görüle
 5. Türkiye'deki Endemik Bitkiler Nelerdir, Yurdumuzdaki Endemik Bitki Çeşitleri
 6. Ülkemize Özgü Hayvan Türleri Nelerdir, Türkiye'ye Özgü Hayvanlar,Türkiye'ye özgü hayvan tü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş