Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

IV.Şeref Han Türbesi bitlis , IV.Şeref Han Türbesi tarihi , IV.Şeref Han Türbesine nasıl gidilir , IV.Şeref Han Türbesi resimleri , Şeref Han Türbesi nerede

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bitlis 4.Şeref Han Türbesi, ,IV.Şeref Han Türbesi nerede

  Sponsorlu Bağlantılar
  IV.Şeref Han Türbesi bitlis,IV.Şeref Han Türbesi tarihi,IV.Şeref Han Türbesine nasıl gidilir,IV.Şeref Han Türbesi resimleri,Şeref Han Türbesi nerede

  IV.Şeref Han Türbesi (Bitlis)  Şerefiye yapı topluluğunun bir bölümünü oluşturan Şeref Han Türbesi, avlunun doğusunda, Şerefiye Camisi’nin giriş kapısına bitişiktir. Giriş kapısı üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre Emir Şeref oğlu Emir Şemseddin tarafından IV.Şeref Han için 1533’de yaptırılmıştır.
  Kesme taştan yapılan türbenin alt bölümü kare planlı olup, köşelerin kesilmesiyle sekizgen bir görünüm kazanmıştır. Beden duvarlarına mermer şebekeli,silmeli dikdörtgen pencereler açılmıştır.Alt sıra pencerelerin üzerine daha küçük ölçüde ikinci bir pencere sırası yerleştirilmiştir.

  Türbe girişi avlunun batı yönündedir. Sivri kemerli büyük bir niş görünümündeki giriş iki sıra halinde bir bordürle çevrilmiştir. Bunlardan dıştaki bordür 25 cm. genişliğinde geçme örgüler ve bunların arasındaki dilimli sekizgenler ve yıldızlarla bezenmiştir. Kapı kenarlarını süsleyen ikinci bordür halat motifleri şeklindedir. Yay kemerli türbe kapısı üzerinde de dörtgen bir çerçeve içerisine alınmış kitabe bulunmaktadır. Ayrıca türbenin doğusuna oyma bir bordürle çevrili hacet penceresi açılmıştır.

  Türbenin cami duvarları ile birleştiği kısımlarda taştan üçgen dolgulara yer verilmiştir. İç kısımda kıble yönü büyük bir niş şeklindedir. Pandantifli bir kubbenin örttüğü türbe tipik Selçuklu türbelerinin bir benzeridir. Alt kısımda mumyalık, üst kısımda da sanduka bulunmaktadır. Türbe içerisinde altı sanduka bulunmakta olup bunlardan sağ kenardaki IV.Şeref Han’a aittir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Peygamber Efendimizin Türbesi Nerede, Hz Muhammed'in türbesi
 3. Peygamber efendimizin türbesi nerede
 4. Yozgat Ali Çelebi Türbesi, Ali Çelebi Türbesi hakkında bilgi
 5. Mahmut Çelebi Türbesi nerede, Mahmut Çelebi Türbesi hakkında bilgi
 6. Isparta Veli Baba Sultan Türbesi ,Veli Baba Sultan Türbesi nerede,Veli Baba Sultan Türbesi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş