Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Süreyya Ağaoğlu'nun Hayat Hikayesi Süreyya Ağaoğlu 1903 yilinda Kafkasya’da doğdu. Babasi Prof. Dr. Ahmet Ağaoğlu düşünce ve siyaset adamiydi. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşi sirasinda yakin arkadaş
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ilk kadın avukat süreyya ağaoğlunun hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Süreyya Ağaoğlu'nun Hayat Hikayesi

  Süreyya Ağaoğlu 1903 yilinda Kafkasya’da doğdu. Babasi Prof. Dr. Ahmet Ağaoğlu düşünce ve siyaset adamiydi. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşi sirasinda yakin arkadaşlari arasindaydi ve Cumhuriyet devrini yaşadi.

  Sayin Ağaoğlu 1910 yilinda ailesiyle birlikte Bakü’den İstanbul’a geldi. 1920 yilinda İstanbul Kiz Lisesi’nden pekiyi dereceyle mezun oldu. Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1925 yilinda Adalet Bakanliği’nda staj yapti. 5 Aralik 1927’de Ankara Barosu’na kayit oldu. 12 Mart 1936 yilinda da Ankara Barosu’ndan naklen İstanbul Barosu’na kaydedildi.

  Hayatı boyunca sürdürdüğü mesleğinin yanında ‘Kadın hakları ve kadının çağdaş yaşamdaki yeri’nin önde gelen savunucularındandı. 1948 yılında Uluslararası Kadın Hukukçular Komisyonu’na seçildi. 2 yıl komisyona başkanlık yaptıktan sonra 1949 yılında Uluslararası Barolar Birliği İdare Heyeti’ne seçildi. 1950 yılında Berlin Uluslararası Hukukçular Komisyonu’nun kurucu üyeleri arasında yer aldı. Önemli sivil toplum kuruluşlarının kuruculuğunu yaptı. Bunların arasında 1996 -2000 yılında başkanlığını yaptığım Türk Hukukçu Kadınlar Derneği başta olmak üzere, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Hür Fikirleri Yayma Derneği, Soroptimistler İstanbul Kulübü, Türk Amerikan Üniversiteliler Derneği, 1948 de kendi kurduğu Çocuk Dostları Derneği bulunmaktadır.

  Cumhuriyet Dönemi’nde babası gibi Atatürk’ün yanında yer alan Sayın Ağaoğlu öncü bir avukattı. 27 Mayıs 1960 İhtilali’nden sonra Yassıada da yargılananlar arasında bulunan kardeşi Samet ğaoğlu’nun savunmasını üstüne aldı. İstanbul’da katıldığı “Kadın Hakları ve Çağdaşlaşma” konulu panelden ayrılırken merdivenlerden yuvarlanan Ağaoğlu beyin kanaması geçirdi. 1989’da öldü.

  2 tane kitabı ve hukuki makaleleri bulunan Ağaoğlu Türkiye’nin ilk kadın avukatı olarak Cumhuriyet önemi kadınlarını en güzel şekilde temsil eden, iyi bir hukukçuydu.

  (“Londra’da Gördüklerim” - “Bir Hayat
  Böyle Geçti” adlı eserleri mevcuttur).

  Kaynak: ankahukuk.com


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Avukat,Rüyada Avukat Nedir?
 3. Süreyya Duru Kimdir, Kısaca Hayatı
 4. ilk kadın avukat kimdir, ilk bayan avukat kimdir
 5. Avukat Nedir, Avukatın Tanımı, Avukat Kime Denir
 6. Avukat Sözleri - Avukatlık ile ilgili Özlü Sözler - Avukat Haftası Özdeyişler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok işime yaradı teşekkür ederim. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş