Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mihri Müşfik Hanım kimdir hayatı biyografi (ilk kadın türk ressam) Hale Asafın teyzesi ilk Türk kadın ressamı Mihri Hanım , sonraları Bursalı Selami Paşanın oğlu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mihri Müşfik Hanım kimdir hayatı biyografi (ilk kadın türk ressam)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mihri Müşfik Hanım kimdir hayatı biyografi (ilk kadın türk ressam)

  Hale Asafın teyzesi ilk Türk kadın ressamı Mihri Hanım, sonraları Bursalı Selami Paşanın oğlu hariciye memurlarımızdan olan Müşfik Beyle evlendiği için Mihri Müşfik adıyla da tanınmıştır. Ünlü ressam, İtalyada olduğu gibi, Almanyada ve Fransada büyük başarılar sağlamış, mütareke devrinde İstanbuldaki Güzel Sanatlar Akademisinin kız öğrencilerine resim dersleri vermiş, hayatının son yıllarını Amerikada sefalet içinde tamamlamıştır.

  Mihri Hanım, 1885 yılında doğdu. Bembeyaz tenli, siyah saçlı, mavi gözleri ile etine dolgun, çekici ve değişik bir güzeldi. İlk kültürünü evlerine gelen özel öğretmenlerden aldı. Batılı kadınların hayatına özenen ve bunda bir Batılı kadın gibi başarılı olduğunu sanan kadınlar arasında, yerini buldu. Genç kızlık çağına geldiği zaman, Avrupadan İstanbula gelen operetçileri, müzisyenleri izler, o devirde Türk kızları için yadırganan biçimde dekolte giyinir ve alafranga hayata içten tutkusunu, her hareketi ile belirtirdi.Aslında, çapkın bir babanın güzel ve biraz da aşık ruhlu kızıydı. O da babası gibi, hayatını neşe ve zevk içinde geçirmeye meyilli idi.Bir ara, Müşfik Beyle devam ettirdiği bohem hayatını, evlenmek suretiyle sürdürdü. Romada tabloları ile yaşantısı sırasında, belki de Danonçiyonun delaleti ile, Vatikan Müzesine bir tablosu bile konuldu. Hatta, Papanın bir portresini yaptı. Papa , ilk defa bir kadın ressama poz veriyordu. Bütün bunlar, meşhur Danonçiyonun özel dostluğunun eseri idi.

  Mihri Hanım, aynı zamanda, bir salon kadınıydı. İttihat ve Terakki Partisi büyüklerinden çoğu ile dostluğu vardı. Hıristiyan kadınları gibi, erkeklerle içki masasına oturması garip karşılanmış ve İttihatçıların memleketten kaçmasından sonra, kendisi de Romaya, daha sonra parise giderek resim yapmakla yaşantısını sürdürmüştür. Onun Paristeki atelyesi, 52 Bd. Montparnassede idi. Ancak Paristeki hayatı, çok israflı gçmiş ve tablolarının geliri borçlarını kapatamadığından, sıkıntı çekmiştir. Hayatının son yıllarını Amerikada geçirmiş, zengin kişilere, özel resim dersleri vererek ömrünü tamamlamış, çalışma gücünü kaybettikten sonra, sefalet içerisinde, sanat ve gerçek dünyamızdan göçmüştür.

  Hale Asafın hocaları ve eserleri

  Hale Asaf, evinde, küçük yaşta resme başladı. İlk öğretmeni, kendisine İngilizce dersi veren bir matmazeldir. Hale daha sonra Dame ve Sionda okudu. Fransızcayı bu okulda, evlerindeki Rum hizmetçilerden de, güzel konuşacak kadar Rumca öğrendi. Daha sonra teyzesi Mihri Hanımın yanına, annesi ve babası ile gittiğinde Romada uzun müddet resim çalışmaları yaptı ve bir İtalyan gibi İtalyan diline vakıf oldu. Hale, müterakenin ilk yıllarında, babası ile annesinin mali durumu müsait olduğu sırada, Almanyaya resim tahsiline gönderildi. Orada da, Almancayı öğrendi.
  Halenin yabancı dilleri erken kapabilen bir kabiliyeti vardı. Resimde de öyle oldu. Teknik resim dersini teyzesi Mihri Hanımdan aldı. Daha sonra, ünlü ressamımız Namık İsmailin özel öğrencisi oldu. Mütareke devrinde ise 16 yaşındayken Berline gönderildi. Orada, imtihanla Güzel Sanatlar Akademisine girdi ve tarihi tablolar ressamı Prof. Kamf Arthurun talebesi oldu. Akademi Müdürü Prof. Kamf Arthur, Halede büyük istidat gördü ve onun eserlerini Berlindeki ünlü sanat dergilerine verdi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. ilk kadın türk ressam kimdir, ilk bayan türk ressam kimdir
 3. Afife Jale kimdir hayatı biyografi (ilk türk kadın tiyatrocu)
 4. Jülide Gülizar kimdir hayatı biyografi (ilk türk kadın spikeri)
 5. Semiha Berksoy kimdir hayatı biyografi (ilk türk kadın opera sanatçısı)
 6. Safiye Ali Kimdir Hayatı Biyografi (İlk Türk Kadın Doktor)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş