Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Lale Aytaman kimdir hayatı biyografi (ilk kadın vali) Lale Aytaman (d. 1944 , İstanbul) , 1991'de Muğla valisi olarak atanarak , Türkiye'nin ilk kadın valisi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Lale Aytaman kimdir hayatı biyografi (ilk kadın vali)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Lale Aytaman kimdir hayatı biyografi (ilk kadın vali)

  Lale Aytaman (d. 1944, İstanbul), 1991'de Muğla valisi olarak atanarak, Türkiye'nin ilk kadın valisi olan Türk politikacıdır.

  1991-1995 yılları arasında Muğla Valiliği görevini sürdürmüştür. 1994-1995 yıllarında Muğla Valisi olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Planlamalar Kongresi Türk Milli Heyeti Başkanlığı yapmış, "Avrupa Planlamaları Çalışma Grubu" başkan yardımcısı olmuştur. Muğla İlinde kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve tütüne alternatif projler geliştirilmesi kapsamında, geleneksel dokumacılığın korunması için Yeşilyurt Modelini oluşturmuş ve "MELSA" yı kurmuştur (Muğla El Sanatları). Muğla Üniversitesinin kurulması, çevreye yönelik faaliyetleri ile öne çıkmıştır. 1995 yılında ANAP'tan Muğla milletvekili seçilmiştir. TBMM Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. TBMM ANAP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmiştir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Milli Heyet Üyeliği yapmıştır. AKPM de bir Komisyon Başkanlığına seçilen ilk Türk Milletvekili olarak "Çevre, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu" Başkanlığı yapmıştır. Halen AKPM onur üyesidir. Türkiye'nin ilk ve halen tek kadın Valisidir.

  Hamburg Üniversitesinde Alman Dili ve Edebiyatı doktorası yapmış, Ankara Üniversitesinde ve Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak Almanca dersler vermiştir.
  1975-1980 yılları arasında Kocaeli senatörlüğü yapan Dr.Abdullah Köseoğlu, babası; eski başbakanlardan Nihat Erim, dayısıdır. Emekli Büyükelçi Reha Aytaman ile evlidir. Osman

  Aytaman (End. Müh) bir oğlu vardır.

  Valilik döneminde yaşadığı anıları, Turkuvaz Kitap'tan çıkan İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl adlı kitapta toplamıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fatma Aliye kimdir hayatı biyografi (ilk kadın yazarımız)
 3. ilk kadın vali kimdir, ilk bayan vali kimdir
 4. Fatma Aliye kimdir hayatı biyografi (ilk kadın romancımız)
 5. Hypatia Kimdir hayatı biyografi (ilk kadın matematikçi)
 6. Hypatia Kimdir Hayatı Biyografi (ilk kadın filozof)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş