Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir Madde Halinde Olabilirmi ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir Kısaca Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir? Kalıtsal Hastalık Çeşitleri Nedir ? Kalıtsal
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 27      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir Madde Halinde

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kalıtsal hastalıklar şunlardır

  Renk körlüğü down sendromu hemofili orak hücreli anemi
  RENK KÖRLÜĞÜ: Kırmızı ve yeşil rengi ayırt edememedidir. çekinik genle taşınır.x geniyle taşınır.Erkeklerde bu gen varsa erkek kesin hastadır. dişilerde 2 gendede varsa hastadır.1 gende varsa taşıyıcıdır.yoksa sağlamdır.

  DOWN SENDROMU
  :Geniş elli kısa parmaklıdır.down sendromu olan kişiler birbirlerine benzerler.Vücut hücrelerinde 47 kromozom vardır.Bu 1 fazlalık hastalığa neden olur.Böyle kişilerde zeka geriliği görülür.


  HEMOFİLİ:
  X kromozomu üzerinde çekinik bir genle taşınır.Kanın pıhtılaşamamasıdır.Pıhtılaşmayı sağlayan protein üretilemez.Küçük bir kanamada bile kişinin ölümüne sebep olabilir.


  ORAK HÜCRELİ ANEMİ
  :Çekinik genle taşınır.Alyuvarlar böyle kişilerde küçük ve orağa benzer.Alyuvar hücreleri küçük olduğu için yeterli oksijen vücuda taşınamaz.

  AKRABA EVLİLİĞİNİN SAKINCALARI
  Göz kusurları gece körlüğü gibi bazıhastalıklar çekinik genle taşınır.çekinik genlerin ortaya çıkması için anne ve babanın ikisindede çekinik genin gelmesi gerekir.Yani 2 çekinik gen birleşirse orataya çıkar.Akraba evliliklerinde bu genlerin ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Oyüzden akrabalar evleneceklerinde test yaptırmalıdırlar.Kaltsal hastalıklar anne babada çekinik kalmış olabilir ama çocuklarında ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Akraba olmayanlardada bu hastalıklar çıkabilir ama olasılık daha azdır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş