Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bakteri Kapsülü , Bakterilerde Kapsül Kapsül , bakteri hücre duvarının dışında yer alan bir tabakanın ismidir. Genelde polisakkaritlerden oluşmakla beraber içinde başka tür malzeme de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bakterilerde Kapsül nedir, Bakterilerde Kapsül oluşumu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bakteri Kapsülü,
  Bakterilerde Kapsül


  Kapsül, bakteri hücre duvarının dışında yer alan bir tabakanın ismidir.
  Genelde polisakkaritlerden oluşmakla beraber içinde başka tür malzeme de bulunabilir. Kapsül bakteriyi fagositoza karşı korur, ayrıca içinde bulunan su bakteriyi kurumaya karşı korur. Kapsüller fajları dışlarlar, ayrıca deterjanlar gibi çoğu hidrofobik maddenin bakteriye ulaşmasına engel olurlar.

  Kapsül Tanımı

  Çoğu bakteriler dış yüzeyinde su bakımından zengin kapsül adı verilen ince yapılarla veya ince bir zarla çevrilidirler. Bazı yuvarlak (Streptococcus pyogenes, S. pneumoniae, vs), çomak biçimli (P. multocida, B. antrachis, Klebsia pneumoniae, vs) mikroorganizmalar da hücre duvarından ayrı olarak ve bunun dışında jelatinöz, viskoz, elastik veya mukoid karakterde higroskopik ve organize olmuş bir tabaka bulunur ki buna kapsül denir.

  Kalınlığı mikroorganizma türüne göre 0.2-10 mikron arasındadır. Bakteriye antijenik özellik kazandırırlar. Kapsülünü bir şekilde kaybeden antijenik, antifagositik, virülens ve patojenik kaabiliyetinde azalma olur fakat yaşamına devam eder. Aynı zamanda vücut içerisinde ve dışında bulunan kimyasal antibakteriyal, fiziksel faktörlere karşı direnci azalır ve kolayca ölür. Bu yapılar bakteri hayatı için şart değil fakat kapsüle sahip olan patojenik bakteriler fagositoza karşı bir dirence sahip olurlar. Ayrıca enfekte ettikleri hayvanlara karşı virülensleri (hastalık yapma kaabiliyetleri) artar. Bu kapsüllü bakterilere örnek olarak Streptococcus mutants, Xanthomonas ve Bacillus antracis verilebilir.

  Yüzeyinde ince zar bulunan bakterilere örnek olarak ise Leuconostoc meseteroides verilebilir. Kapsül bakterilerde genellikle polisakkarit yapıdadır (örn: S. pyogens, S. pneumoniae). Buna karşın Bacillus antracis'de kapsül protein karakterde (D-glutamik asit monomerlerinin birbirlerine alfa-peptid zincirlerinden oluşmuş polimerler) ve B. megaterium da ise kapsülün yapısında hem polisakkarit hem de protein bulunmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bakterilerde Hücre Duvarı Nedir
 3. Bakterilerde Eşeysiz Üreme, bakterilerde mitoz bölünme
 4. Bakterilerde Eşeyli Üreme, bakterilerde eşeyli üreme hakkında bilgi
 5. bakterilerde solunum nasıldır, bakterilerde solunum hakkında bilgi
 6. Bakterilerde Bölünerek Üreme
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş