Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İlkel Toplumlarda Nasıl İletişim Kurarlardı , İlkel Toplumlarda Nasıl İletişim Kuruyorlardı eskiden insanlar nasıl kolayca iletişim kurarlardı a DUMANLA HABERLEŞME Önceleri dumanla haberleşme vardı. Yanan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İlkel Toplumlarda Nasıl İletişim Kuruyorlardı?

  Sponsorlu Bağlantılar
  İlkel Toplumlarda Nasıl İletişim Kurarlardı,
  İlkel Toplumlarda Nasıl İletişim Kuruyorlardı
  eskiden insanlar nasıl kolayca iletişim kurarlardı


  a DUMANLA HABERLEŞME


  Önceleri dumanla haberleşme vardı. Yanan ateşin üzerinde bir örtüyü sallayarak çeşitli şekillerde dumanlar oluşturuluyor, bu da uzaktan görülüyordu. Karşıdaki de aynı şekilde cevap veriyordu. Kışın neyse de yazın sıcağında ateşin başında haberci olmak pekte kolay değildi.

  b POSTA GÜVERCİNLERİ

  POSTA GÜVERCİNLERİ.jpg

  Posta güvercini kavramı oldukça geniş bir anlama gelmektedir. Çok eski dönemlerden beri eşitli güvercin ırkları dünyada posta güvercini olarak kullanılmaktaydı. Posta güvercini enildiğinde günümüzden 200 yıl önce yetiştirilmiş olan ve artık yarış amaçlı kullanılan gvercin ırkı akla gelir. Bu amaçla kullanılan güvercinlere Posta güvercini ya da Postalı adı verilmektedir. 1800 yılların başından itibaren Belçika’da yetiştirildikleri bilinmektedir. Bugün bilinen güvercin ırkı 1900 yıllarının başında son şeklini almış oldu. Posta güvercinlerinin ırkı dünyada çok eskiye dayanmaktadır. Bu konudaki ilk kanıtlar M.Ö. 1200 yıllarından gelmektedir, Mısırlılar kullanmaktaydılar. Günümüzden yaklaşık 3200 yıl kadar önce posta güvercinlerinin ilk ataları yetiştirilmekteydi. 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda da güvercinler önemli rol oynamışlardır.

  IV- OSMANLI DEVLETİNDE POSTA GÜVERCİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
  Osmanlılarda haberleşme amaçlı kullanılan güvercinlerin başında Bağdat güvercini gelir.Bağdat güvercini Haçlı ordular aracılığı ile Avrupa’ya götürülmüştür.

  V- POSTA GÜVERCİNLERİ İLE HABERLEŞME NASIL YAPILIR?


  Genellikle güvercin yetiştirme bilgisi olmayanların en merak ettikleri sorudur bu. Günümüzde posta güvercinleri haberleşme amaçlı değil yarış amaçlı kullanılmaktadır. Eğer posta güvercini haberleşme amaçlı kullanılacaksa, bu sistem, duruma göre tek taraflı ya da iki taraflı olarak düzenlenebilir.

  VI-YAZI BULUNDUKTAN SONRA NASIL İLETİŞİM KURDULAR?


  Matbaanın gelişmesiyle daha çok insan bilgiye ve habere ulaşabildi. Telgraf ve mors kodları uzak bölgeler arasında iletişimi mümkün kıldı. Daha sonra Alexander Graham Bell diğer bir teknolojik gelişme olan telefonu icat etti. Şimdi ise faks makineleri, çağrı cihazları, cep telefonları ve hatta 3 boyutlu faks cihazları var. Televizyonda iletişimi geliştiren önemli bir icattır. Günümüzdeki en son iletişim biçimlerinden biri de internettir. Telekonferans yapabilir, anında bilgilere ulaşabilir ve e-mail sayesinde dünya ile birkaç dakikada mesajlaşılabilir. Bugün milyonlarca insan ev ve iş yerinde İnternet kullanıyor. İnternetin en önemli özelliklerinden biri de iletişimde gösterdiği inanılmaz kolaylıktır. Sohbet odalarındaki tartışmalar, fikir alışverişine ve fikirlerin paylaşılmasına kolaylık sağlamaktadır. Uzmanlara göre, günümüzde bilgisayar teknolojisinin, sadece yüzde onu kullanılmaktadır. 21. yüzyılda iletişim artık yalnız basın yayının ve bazı gazetecilerin konusu olmaktan çıkmış, bütün insanlığın hizmetine girmiştir. Bugüne kadar hayatımızı değiştiren radyo, televizyon, telefon gibi buluşlara yenilerinin eklenmesiyle insanlar arası iletişim hayatı değişmektedir.


  VI-a MORS ALFABESİ

  Ýlkel Toplumlarda Nasýl Ýletiþim Kuruyorlardý?-mors-alfabes-.jpg

  Mors alfabesi, ilk kez 1832'de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu. 1837'de ise ilk kez kullanıma başlanıldı. 1840 yılında da patent için başvuruldu.İlk mesaj incilden bir cümleyi içerirken, gönderim tarihi ise 24 Mayıs 1844 idi. Orjinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu. Mors kodu birçok değişik metod ile iletilebilir. Mors alfabesi sesli olarak iletilebilmesinin yanı sıra, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, telegraf tellerinden geçen elektrik akımıyla, mekanik yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi gibi) yollarla da iletilebilmektedir Sistem genel olarak Mors kodu olarak adlandırılsa da uygulamada İngiliz alfabesi ve buna bağlı noktalama işaretlerini ifade etmek için iki farklı tür mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi olan Amerikan Morse kodu genellikle telgraf sistemlerinde kullanılırken, Uluslar arası Morse kodu ise araları görmezden gelerek sadece kısa ve uzun sinyallere göre çalışır.  VI-b PAPİRÜS VE ÇİVİ YAZISI

  PAPİRÜS VE ÇİVİ YAZISI.jpg

  Sözcükler,kelimeler ve harfler birbirimizle iletişime geçmek istediğimizde hepsi bir araya gelir ve anlatmak istediklerimizin giysileri oluverirler. Varoluşumuzdan itibaren başlayan kovalamacanın içerisinde derdimizi, sevgimizi, üzüntümüzü, mutluluğumuzu ve daha bir çok duygumuzu anlatan dünyayı bir uçtan diğer ucuna götüren kelimeler. Kimi zaman divitin ucuna takılarak, kimi zaman kalemlerin tercümanı olarak, kimi zaman da günümüz teknolojisi bilgisayarların klavyelerinde hayat bularak çıkıyor karşımıza.. Hiç kuşkusuz ki yazının insanlık tarihindeki önemini yadsıyamayız. Bu başlangıç tam 5000 yıl önce Sümerlerde tarihleniyor. Sümer ve Mezopotamya'da kullanılan yazı, çivi yazılarından Mısır hiyerogliflerine, hat sanatından kaligrafi çalışmalarına ve Çin'in düşünce yazılarına dek zaman içinde farklı biçimler alarak var oluyor. Bugün bilinen ilk alfabeyi eski Mısır’ı işgal eden ve Mısırlıların Hiksoslar (istilacılar) dedikleri can düşmanları olan bir Sami kavmi geliştirmiştir. Her bir harf için bir sembol bularak 21 harflik bir alfabe oluşturdular.Katipler yazılarını papirüs,taş ve çömlek parçaları üzerine siyah veya kırmızı mürekkeple yazardı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İlkel Canlılar Nelerdir
 3. İlkel Hücreli Canlılar Nelerdir
 4. Kullandığınız İletişim Araçlarından Üçünün Resimlerini Çiziniz. Bu İletişim Araçlarının Ge
 5. İlkel Canlı Ne Demek
 6. İlkel Canlı Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş