Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

çözelti türleri örnekleri vikipedi özet bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Düz Yazı Türleri ve Örnekleri Çözelti Nedir Vikipedi Çözelti Nedir Kısaca Elektrolit Çözeltiler,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Çözelti Türleri Örnekleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çözelti Türleri Örnekleri

  Örnekler

  Çözelti örnekleri Eriyik
  Gaz Sıvı Katı
  Başka maddeyi eriten madde Gaz Azotta oksijen ve diğer gazlar (hava)
  Sıvı Suda karbondioksit(Soda; Suda etanol (alkol); çokhidrokarbon beraber (petrol) Suda sakkaroz (şeker); suda sodyum klorür(tuz); cıvada altın (→ amalgamlar
  Katısıvı ve metal karışımlar bilader Metallerde (örneğinplatin) hidrojen parafinde hekzan, altında cıva. Çelik, aluminyum, diğer metal alaşımları

  Çözelti türleri

  Çözelti türlerini üç ana başlık altında inceliyebiliriz.

  1. Çözücünün durumuna göre (fiziksel haline göre; katı, sıvı, gaz)

  Çözeltinin fiziksel halini belirleyen çözücüdür.

  1. Elektrik akımı iletmelerine göre
   1. Elektrik akımını ileten çözeltiler: Çözünen madde çözünürken iyonlarına ayrılıyorsa böyle çözeltilere iyonik çözeltiler denir. İyonlu çözeltiler elektrik akımını iletirler. Bu nedenle de elektrolit çözeltiler olarak da bilinirler. Örnek olarak; asit, baz çözeltileri, tuz çözeltileri verilebilir. Tuz su içerisinde çözünürken Na+ ve Cl- iyonlarına ayrışır.
   2. Elektrik akımını iletmeyen çözeltiler: Kovalent bağlı bileşikler çözücü içerisinde çözünürken moleküller halinde dağılırlar. Bu tür çözeltiler elektrik akımını iletmezler. Alkolün su içerisinde çözünmesi olayını örnek olarak verebiliriz.

  2. Çözünen madde miktarına göre:
   1. Doymuş çözeltiler: Çözücünün çözebileceği maksimum maddeyi çözdüğü durumdur.
   2. Aşırı doymuş çözeltiler: Çözeltinin maksimum çözebileceği madde miktarından daha fazla madde çözünmüş çözeltilerdir. Kararsızdırlar. Bir miktar çözünen madde çökerek doymuş çözelti haline gelirler.
   3. Doymamış çözeltiler: Bir çözücünün çözebileceği maksimum maddeden daha azını çözdüğü durumdur. Bu tip çözeltilere belli bir miktar daha çözünen atıldığı taktirde, çözücü eklenen çözüneni de çözebilme kapasitesine sahiptir.
   4. Seyreltik çözelti: Az miktarda çözünen içeren çözeltilere seyreltik çözelti denir. Birim hacme düşen çözünen madde miktarı ne kadar az ise, çözelti o kadar seyreltiktir.
   5. Derişik çözelti: Çok miktarda çözünen içeren çözeltilere derişik çözelti denir. Birim hacme düşen çözünen madde miktarı ne kadar fazla ise, çözelti o kadar derişiktir.

  Bir çözeltiye bir miktar çözücü ilave edildiğinde veya bir miktar çözücü buharlaştırıldığında, yüzde derişim değişir. Ancak çözünen madde miktarı değişmez. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  lütfen çok acil sıvı cozeltilere örnek verin


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş