Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

mecliste yasa nasıl çıkarılır aşamaları lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bir Yasa Tbmm'den Nasıl Çıkar Artezyen Nasıl Çıkarılır Diken Nasıl Çıkarılır Az yasa, uz
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 33      

 1. Flapjack
  Sponsorlu Bağlantılar


  Yasa Nasıl Çıkarılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Yasa Nasıl Çıkarılır

  YASAMA

  • Millet, kendi hâkimiyetine dayanarak ka*nun yapma yetkisini kabul ettiği bir organa verir. Anayasamıza göre, yasama organı TBMM'dir. Bu yetki devredilemez. TBMM genel oyla se*çilen 550 milletvekilinden oluşur.

  TBMM’nin Görevleri
  • Kanun koymak, değiştirmek ve kaldır*mak.
  • Bakanları denetlemek,
  • Para basılmasına karar vermek,
  • Savaş ilanına karar vermek,
  • Uluslararası antlaşmaları onaylamak.
  • Bütçe ve kesin hesap tasarılarını görüş*mek ve kabul etmek,
  • Genel ve özel af ilanına karar vermek
  • TBMM, seçimlerin yenilenmesine karar vermek.
  Türkiye Büyük Millet Meclisi ,hükümetin yaptığı işleri meclis araştırması, meclis soruş*turması ve gensoru yollarıyla denetler. Yapılan işlerde yetkiyi kötüye kullanma ya da yasalara ay*kırı bir durum bulunduğunda meclis, hükümeti"güvenoyu vermemek" yoluyla düşürebilir.


  • Hukuk, devletçe konulan ve toplum haya*tını düzenleyen kurallar bütünüdür. Hukuk devle*ti ise yönetimde hukuk kurallarının üstün tutuldu*ğu herkese eşit haklar verilen devleti ifade eder.Hukuk devletinde kurumlar yetkilerini hu*kuk kurallarından alır. Bu nedenle hukuk kuralla*rının milleti temsil eden milletvekilleri tarafından halkın yararı gözetilerek eşitlik ilkesiyle çıkarılma*sı gerekir.
  • Devletin ve toplumun devamını sağlayan hukuk kuralları, herkes tarafından benimsenmesi ve geçerli olması amacıyla birçok kuruluş tarafın*dan denetlenebilir ve düzenlenebilir.Yasalar toplumun ihtiyaçları doğrultusun*da hazırlanır.Bu nedenle bir yasa sürekli aynı şekliyle kalmaz ,değiştirilir ya da tamamen kaldırılır.


  Aşağıdaki tabloda bir kanunun nasıl çıkarıldığı,TBMM'nin ve Cumhurbaşkanının kanun çıkarmada ve onaylamadıki görevlerini göreceksiniz...

  Bir Yasa TBMM'den Nasıl Çıkar ?(Kanun Nasıl Yapılır ?)

  Bir kanunun çıkması için aşağıdaki tablodaki sıra takip edilir

  Yukarıdaki tabloyu şu şekilde açıklayabiliriz:  1-Kanun tasarısını Bakanlar Kurulu hazırlar, kanun teklifini ise milletvekilleri verir.
  2-Kanun tasarısı ve teklifleri, TBMM Başkanlığı’na sunulur. TBMM Başkanlığı’nca doğrudan ilgili komisyona gönderilir.
  3-Tasarı ve teklif üzerindeki görüşmelerini tamamlayan komisyon konuyla ilgili hazırladığı raporunu Genel Kurul gündemine alınmak üzere TBMM Başkanlığı’na sunar
  4-Kanun tasaır ve teklifleri, Genel Kurul’da madde madde görüşülür. Görüşmelerin tamamlanmasından sonra tasarı veya teklifin tümünün oylaması yapılır. Genel Kurul’da kabul edilen tasarı veya teklif kanunlaşmış sayılır.
  5-TBMM’den çıkan kanunlar Cumhurbaşkanı’na gönderilir. Cumhurbaşkanı, kanunu 15 gün içinde imzalayarak TBMM’ye gönderir. Cumhurbaşkanı kanunu kabul etmezse 15 gün sonunda meclise geri gönderir. Eğer kanun, mecliste değişikliğe uğramadan geri gönderilirse Cumhurbaşkanı kanunu kabul etmek zorundadır. Eğer kanun, değişikliğe uğrarsa Cumhurbaşkanı kanunu 15 gün içinde meclise geri gönderebilir (Cumhurbaşkanının kanunu kabul etmeyip meclise göndermesine “veto hakkı” denir).
  6-Cumhurbaşkanı tarafından imzalanıp meclise gönderilen kanun, yürürlüğe girebilmesi ve uygulanabilmesi için Resmi Gazete’de yayımlanır.
  NOT-1: Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmeyen kanunlar, meclisten değişikliğe uğramadan Cumhurbaşkanına geri gönderilirse Cumhurbaşkanı kanunu kabul etmek zorundadır. Ancak kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir.
  NOT-2: Bütçe tasarıları ile ilgili kanunu, Cumhurbaşkanı geri gönderemez, kabul etmek zorundadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. boş işler madamı

  Çok işime yaradı çok tşk. 2 saatten beri her sitede bunu aramıştım burda buldum


 5. Misafir Üye

  çok teşekkürler ilk arayişimda buraya bakmaliydim sağ olun. ^^


 6. dahi cocuk hata yapmaz

  çok çok çok işime yaradı proje ödevimdi uzun yazı yazıcaktık ama olsun ben bu yazıyı sunum yaparken kullanıcam


 7. SAKARYA'LI de tanırlar

  Güzel mis yazandan Allah razı olsun isimi gordu


 8. cimbomasdaa

  halka soruluyomuydu kanun cikarmak icin oylama yapilirmi


 9. Misafir Üye

  keşke şema halinde olsaydı


 10. Misafir Üye

  bakanlar kurulu =milletvekilleri》tasarı=teklif》tbmm baskanligi》komisyonlar》komisyon raporu》tbmm genel kurulu》kanun》cumhurbaskani》RESMİ GAZETE

  ASEBA ÇINAR 😊


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş