Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’nin ilk Türk futbolcusu Fuad Hüsnü Kayacan , (d. 1879 , İstanbul – ö. 16.11.1963) Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurucularındandır ve Türkiye’nin ilk Türk futbolcusu olarak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye’nin ilk Türk futbolcusu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye’nin ilk Türk futbolcusu


  Fuad Hüsnü Kayacan, (d. 1879, İstanbul – ö. 16.11.1963) Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kurucularındandır ve Türkiye’nin ilk Türk futbolcusu olarak bilinir. Kadıköylüdür.


  Hüseyin Hüsnü Paşa’nın en küçük oğlu olan Fuad Bey, 1879 yılında İstanbul’da doğmuştur. Deniz Harp Okulu’nda öğrenciyken, Kadıköy ve Moda’da oturan İngiliz ailelerin kendi aralarında kurdukları futbol takımlarından etkilenerek, arkadaşı Reşat Danyal Bey’le birlikte Türk gençlerden oluşan “Black Stockings” (Siyah Çoraplılar) adında bir takım kurdu.

  Bu takımın istibdat dönemi hafiyeleri tarafından ilk maçında sahada basılıp dağıtılması üzerine 1904 “Boby” takma adıyla İngiliz takımı olan Cadi-keuy FC takımında oynamaya başladı. Cadi-keuy FC ve Moda FC’ de üç yıl oynadıktan sonra 1908′ de Horace Armitage ile birlikte Galatasaray Spor Kulübü’ ne geçti ve 3 defa İstanbul Ligi şampiyonluğunu kazandı.

  1912′ de görevli olarak İngiltere’ ye gitti. 1914′ de yurda döndükten sonra Fenerbahçe’ de idarecilik ve teknik direktörlük yaptı.

  1920′ den itibaren gazete ve dergilerde futbolla ilgili yazıları yayınlandı. Politik kimliği sayesinde Fenerbahçe başkanı olan Osman Kavrakoğlu yüzünden Galatasaray Spor Kulübü’ ne 1951 yılında geri döndü. Galatasaray Spor Kulübü’ nün 29 sicil numaralı üyesi olan Fuat Hüsnü Kayacan 1956 yılında Galatasaray Spor Kulübü’ nün 50. yıl kutlamalarına katılarak altın madalya ile ödüllendirildi. Bu madalya sadece 40 kişiye layık görülmüştü. Ayrıca kendisine 50.yıl Zafer Madalyası da verildi. 1963 yılında Galatasaray Spor Kulübü Divan üyesi iken vefat etti.
  vikipedi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemize Neden Türkiye Denmiştir, Türkiye adı, Türkiye Adı Nerden Geliyor, Türk Tarihinin
 3. 31 Ekim 1963'te şeref madalyası verilen ilk Türk futbolcusu kimdir
 4. Atatürk Farkı İle Türk Kadınları, Atatürk Ve Türk Kadını, Atatürk Türkiye’sinin Türk
 5. Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri - Türkiye’nin Coğrafi Bölgelerinin Özellikleri
 6. Dünyada ve Türkiye’de kaç Kişinin Yaşaması Organ Nakli’ne Bağlıdır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş