Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

IQ EQ SQ nedir? , Beynimizin gelişimi , Zeka gelişimi , kişisel gelişim , zekamızı nasıl geliştirebiliriz , zeka çeşitleri , beynimizi nasıl kullanırız IQ
  • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

  1. Sponsorlu Bağlantılar


    IQ EQ SQ nedir?, Beynimizin gelişimi, Zeka gelişimi, kişisel gelişim, zekamızı nasıl geliştirebiliriz, zeka çeşitleri, beynimizi nasıl kullanırız

    Sponsorlu Bağlantılar
    IQ EQ SQ nedir?, Beynimizin gelişimi, Zeka gelişimi, kişisel gelişim, zekamızı nasıl geliştirebiliriz, zeka çeşitleri, beynimizi nasıl kullanırız


    IQ, EQ, SQ, Nedir?

    IQ: Kişisel zekamızdır. Bunu birçok yerde duymuş, bunun ile ilgili yazılar okumuşuzdur. Beyinsel zekamız olarak değerlendirebiliriz. IQ bizim karşımızdaki konuyu anlamamıza yardımcı olur. Doğuştan gelen bir özelliktir daha sonra bunu yükseltme oranımız diğer zekalara göre daha az konumdadır.
    IQ'nun beynimizin sol lobundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü sol lob da beynimizin sayısal kısmında kullanılır. IQ'su yüksek olan kişilerin daha çok sayısal konularda başarılı oldukları gözlenmiştir. Bunu geliştirmek için sayısal sorular çözebiliriz.

    EQ: Kişilerin duygusal zekası olarak tanımlanır. Sözel konularda daha başarılı olurlar ve beyinin sağ lobu kullanılır. Kişilerin çevre ile iletişimini sağlaması EQ’nun genel özelliklerinden olmaktadır. Kişilerle olan ilişkimizi düzenlemekte bunu kullanabiliriz. Anlaşılacağı gibi duygusal zekayı IQ'ya göre daha fazla arttırabilmek imkanımız var. Bunu, çocuklukta etrafı konuşmayan bir kişinin ilerde çevresi ile daha iyi ilişkiler kurduğunu fark etmişizdir. Buna örnek olarak kendimizi de gösterebiliriz. Gün geçtikce çevremiz ile daha iyi diyaloglar kurabiliyoruz. Bu da EQ'nun daha rahat geliştiğini gösteriyor. Çevremiz ile diyaloglara özen gösterip sorunları çözebiliriz.

    SQ: Kişilerin ruhsal zekası olarak tanımlanır. Bunu kişilerin kendi içlerindeki ruhsal denge, ruhsal zeka olarak da tanımlayabiliriz. SQ'yu, bizim IQ ve EQ değerlerinin toplamı olarak da değerlendirebiliriz. Çünkü ruhsal dengemizi sağlamak için IQ ve EQ'nun düzenli olması gerekir. Yine aynı şekilde eşitliğin diğer tarafı yani SQ arttığı takdirde IQ ve EQ düzeyinde de artma meydana gelecektir. Bunu ise EQ'ya göre daha çok yükseltebiliriz. Bunun için sözel zeka soruları çözebiliriz. Bu hem hayal gücümüzü hem de sayısal zekamızı kullanarak artmasını sağlar.

    Şimdi bunları karşılaştırmak gerekirse zeki ama başarısız insan görmek çok zor değildir; bunun sebebi ise EQ'dur. Çünkü çevresi ile iyi bir iletişim kurmadığından dolayı ders çalışması gerektiği konularda başarısız kalır. Çevremizde zeki olmayan fakat başarılı kişilerin temel kaynağı da buna dayanmaktadır. Peki çevre ile ilişkileri iyi olan ve EQ'su yüksek olan kişilerin de başarılı olamadıkları olur; bunun sebebi nedir? Bunun sebebi ise SQ'dur. Yani ruhsal dengesini sağlayamadığından dolayıdır.

    IQ sorunlarda tepkisiz kalır. Tepki vermez.

    EQ şaşırır ama ne yapacağı konusu tam olara çözemez.

    SQ bu iki zekanın kavramı olduğundan dolayı sorunu çözer.

    Çok fazla karıştırılan bu konuları kısaca böyle tanımlayabiliriz.

    Tabi zeka çeşitleri bununla sınırlı değildir. Daha bir çok zeka çeşitleri bulunmaktadır. Ama en çok karşımıza çıkan ve bize gerekli olan bu üç zeka çeşididir.

    Unutmayalım kullanılan özeliklerimiz artar, kullanılmayanlar azalır...


    Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

  2. Ailenin, Çocukların Kişisel Gelişimi Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Olur Tartışınız
  3. Üç Taş Zeka Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır
  4. Zeka Yaşı Testleri - Zeka Yaşı Testleri Nasıl Yapılır, Zeka testi nedir, Zeka yaşı testi n
  5. Zekâ Çeşitleri ve Öğrenme Biçimleri
  6. Zeka Nedir?..Zekanın Yaşa Göre Gelişimi, Zeka ve Çevre. Zeka ve Başarı.
  7. Paylaş Facebook Twitter Google


  8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş