Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ilk kadın vekiller kimlerdir , ilk bayan vekiller kimlerdir , ilk kadın milletvekillerimiz Kadın ların ilk kez oy kullandığı TBMM 5. Dönem seçimleri 8 Şubat
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ilk kadın vekiller kimlerdir, ilk bayan vekiller kimlerdir, ilk kadın milletvekillerimiz

  Sponsorlu Bağlantılar
  ilk kadın vekiller kimlerdir, ilk bayan vekiller kimlerdir, ilk kadın milletvekillerimiz

  Kadınların ilk kez oy kullandığı TBMM 5. Dönem seçimleri 8 Şubat 1935'te yapıldı ve 17 kadın milletvekili ilk kez meclise girdi. Ara seçimlerde bu sayı 18'e ulaştı.


  Mebrure Gönenç - Afyonkarahisar

  (d. 1900 İstanbul – ö. 6 Aralık 1981 Ankara).

  Amerikan Koleji'nden mezun oldu. 1935 yılında yapılan seçimlerde Afyonkarahisar'dan meclise girdi. Öğretmen ve 2 çocuk annesiydi. Fransızca ve İngilizce bilmekteydi.


  Ayse Sabiha Gökçül Erbay - Balıkesir

  (d. 1900 Bergama İzmir ö. 31 Ağustos 1998 İstanbul)

  İstanbul Kız Muallim Mektebinde ve Yüksek Kız Muallimin İhzari (hazırlık) kısmında okumuştur. İzmir Kız Muallim Mektebi'nde edebiyat öğretmenlik ve müdürlük Adana Lisesi ve İstanbul Erenköy Kız Lisesinde öğretmenlik V. Dönem Balıkesir VI. ve VII. Dönem Samsun milletvekilliği ile TBMM Başkanlık Divanı Katip üyeliğinde yapmıştır


  Ayşe Şekibe İnsel - Bursa

  (1886 İstanbul - 29 Mart 1970)

  İstanbul doğumlu Ayşe Şekibe ortaokul mezunu idi. Almanca biliyordu ve seçimlerden önce İnegöl'de çiftçilikle uğraşıyordu. 8 Mart 1935'te yapılankadınların ilk defa oy kullandıkları TBMM 5. dönem seçimlerinde Bursa milletvekili olarak meclise girdi. Bu mecliste yer alan 18 kadın milletvekilinden birisi idi. 29 Mart1970'te hayatını kaybetti.


  Huriye Öniz Baha - Diyarbakır

  (1887 İstanbul – 1950 İstanbul)

  Huriye Öniz Baha kadınlara seçme-seçilme hakkı tanınmasıyla TBMM 5. Dönem'de (1935) Meclis'e giren 14 kadın milletvekilinden biridir.

  1887’de İstanbul’da doğdu. Tahsilini Londra Üniversitesi kadınlar bölümünde Bedford Koleji’nde pedagoji eğitimi görerek tamamladı. İstanbul Kız Muallim Mektebi ile eski İnas İdadisinde pedagoji ve uygulama dersi ile ev idaresi derslerini okuttu.

  Balkan Savaşı'ndan sonra muhacirlere açılan kurslarda ders vermiş ve türlü hayır işlerinde çalışmış Hilali Ahmer’in (Kızılay) açtığı kursa giderek gönüllü hastabakıcı olmuştur. Milletvekili seçilmeden önce Türkçe öğretmenliği yapmaktaydı. Yeniköy Rum Mektebinde de öğretmenlik yapan Öniz 1950’de vefat etti.


  Dr.Fatma Memik - Edirne

  (1903-1991)

  Fatma Memik 1903'te Safranbolu'da doğdu. İlköğrenimine Safranbolu'da başlayan Memik sekiz yaşında İstanbul'a geldi. Burada Beyazıt İnas numune Mektebi ile Bezm-iâlem Valide Sultan Mektebi'nde okuduktan sonra Tıbbiye'ye girdi.

  Tıbbiye'den 1929'da birincilikle mezun oldu ve Gureba Hastanesi'nde çalıştı. Dahiliye uzmanı olan Memikseçilmeden önce Gureba Hastanesi Poliklinik Şefi idi. V. VI. ve VII. Dönem Edirne Milletvekilliği yapan Memik 1991'de vefat etti.


  Nakiye Elgün - Erzurum

  (d. 1882 İstanbul ö…)

  Türkiye'nin en eski eğitimcilerinden biridir. Kız Muallim Mektebi'ni bitirdi. Bu okulda edebiyat öğretmenliği yaptı. II. Meşrutiyet'ten sonra Fevziye Lisesi'nde Müdür olarak Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar çalıştı. Muallimler Cemiyeti başkanlığı yaptı. Kurtuluş Savaşı'nı destekledi kadınları erkeklerle birlikte mücadeleye çağırdı.

  Cumhuriyet'in ilanından sonra Türk Ocağı Halkevi Kızılay ve Türk Hava Kurumu'na üye oldu. İstanbul Kız Lisesi müdürü iken 1930'da İstanbul Şehir Meclisi'ne ilk kadın üye olarak seçildi. Daimi Encümen'de beş yıl üyelik yaptı. V. VI.ve VII. Dönem Erzurum milletvekilliği yaptı.
  Adı Osmanbey'de bir sokağa verildi.


  Fakihe Öymen - İstanbul

  (1900 – 06. Nisan 1963)

  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın milletvekillerindendir. Kadınların ilk defa oy kullanabildikleri 1935 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi; bütçe komisyonunda yer aldı. 6. ve 7. dönemlerde İstanbul 8. dönemde Ankara milletvekili olarak mecliste yer almayı sürdürdü.

  1900 İşkodra doğumlu Fakihe Öymen Darülfünun Coğrafya bölümü mezunu idi. Fransızca bilmekteydi. Milletvekili seçilmeden önce Bursa Kız Lisesi müdürlüğü yapmaktaydı. Bursa'dan Ayşe Şekibe İnsel de milletvekili adayı olduğundan aynı şehirden iki kadın aday olmaması için İstanbul'dan milletvekili adayı gösterildi. 2 çocuk sahibi olan Öymen 6 Nisan1963 yılında hayatını kaybetti.


  Satı Çırpan (Satı Kadın) - Ankara

  Hatı Çırpan (d. 1890 - ö. 21 Mart 1956 )

  1935 seçimlerinden Ankara'dan meclise girdi. 1890'da Kazan Köyü'nde doğmuştur (Mustafa Kemal'e 19 Mayıs 1919 doğumlu olduğunu söylediği aktarılmaktadır). Kurtuluş Savaşı'nda gazi olmuş bir askerin eşiydi. Çiftçilik ve babasının ardından köy muhtarlığı yaptı. 5 çocuk annesiydi.

  Kazan'ı ziyaret eden Mustafa Kemal ile tanıştı ve kendisinin tavsiyesiyle milletvekili adayı olmuştur. O dönemde Hatti ile ilgilenen Mustafa Kemal Satı adını Hatı olarak değiştirmesini istemiştir.

  Satı Kadın olarak bilinse de TBMM kayıtlarına adı Hatı Çırpan olarak girmiştir.


  Ferruh Güpgüp - Kayseri

  (d. 1891 Kayseri ö. 18 Nisan 1951)

  Özel öğrenim gördü Arapça bilmekteydi. Biçki dikişle de ilgilendi ve Kayseri CHP Vilâyet İdare Heyeti ile Belediye Meclisi üyeliğinde bulundu. 5 Dönem Kayseri milletvekilliği yaptı.


  Bahire Bediş Morova - Konya

  (d.1897 Bosna .. )

  Bahire Bediş Morova Aydilek kadınlara seçme-seçilme hakkı tanındığı 1935Meclis'e giren 14 kadın milletvekilinden biridir

  1897’de Bosna’da doğdu. Tahsilini Bolu'da yaptı. Milletvekili seçilmeden önceBolu Kız Sanat Okulu’nda resim öğretmenliği yapmaktaydı ve Bolu Belediye Meclisi üyesiydi. 5. Dönemde Konya milletvekilliği yaptı.


  Mihri Pektaş - Malatya

  (d. 1895 Bursa ö. 4 Temmuz 1979)

  Amerikan Kız Koleji Mezunudur. Fransızca ve İngilizce bilmekteydi. Robert Kolej'de İngilizce öğretmenliği CHP Kütüphane Encümenliği ile V. VI.ve VII. Dönemlerde Malatya Milletvekilliği yaptı.


  Meliha Ulaş - Samsun

  (d. 1901 Sinop ö. 17 Temmuz 1941)

  Darülfünun'un Edebiyat Şubesinden mezun oldu. Fransızca ve İngilizce bilmekteydi. İstanbul Kandilli Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği beş yıl Erzurum Kız Muallim Mektebinde başmuallimlik ve edebiyat öğretmenliği ile Samsun Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği ile V. ve VI. Dönem Samsun Milletvekilliği yaptı.


  Fatma Esma Nayman - Adana

  (d. 1899 İstanbul ö. 1967)

  Girit Valisi ve Sadrazamlık yapmış olan Mustafa Naili Paşa'nın torunu olan Esma Nayman 1899'da doğdu. İngilizce Fransızca ve Rumca bilmekteydi. Bezmialem Kız Lisesi’nde yedi yıl Fransızca öğretmenliği yaptı. Adana'lı Avukat Zihni Bey ile evlenerek Adana'ya yerleşti. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonraki ilk seçim olan 8 Şubat 1935 seçiminde Milletvekili seçildi V. Dönem Seyhan (Adana) Milletvekilliği yaptı.

  Milletvekilliği dönemi boyunca İktisat ve Maliye Encümeni’nde üye ve katip olarak görev yaptı. Milletvekilliğinden sonra Anadolu Ajansı’nda Fransızca ve İngilizce mütercimliğin yanı sıra Milletlerarası Kadınlar Konseyi Üyeliği Türkiye Kadınlar Konseyi Genel Sekreterliği ve Adana Belediye Meclis üyeliği görevlerinde bulundu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Milli Mücadele'ye Katılan Kadın Kahramanlar Kimlerdir
 3. Türkiyenin ilk kadın savcıları kimlerdir, Türkiyenin ilk bayan savcıları kimlerdir
 4. ilk kadın müslümanlar kimlerdir, ilk bayan müslümanlar kimlerdir
 5. ilk kadın çalışanlar kimlerdir, ilk bayan çalışanlar kimlerdir
 6. ilk kadın (bayan) başbakanlar kimlerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Sabiha Görkey - Sivas

  (d. 1889 Üsküdar İstanbul ö. 22 Kasım 1963)

  Şimdiki adı İstanbul Üniversitesi olan Darülfünun’un ilk mezunlarındandır. Öğretmenliğe İstanbul’da başladı. Ardından da Edirne’ye tayini çıktı ve orada Edirne Kız Öğretmen Okulu’nda hem müdire hem de öğretmen olarak görev yaptı. V. Dönem Sivas Milletvekiliği yaptı. Evli ve bir çocuk annesiydi.


  Seniha Hızal - Trabzon

  (d. 1897 Adapazarı ö. 22 Haziran 1985)

  İlk öğrenimini İstanbul Fatih Rüşdiyesi'nde orta öğrenimini Kız Sanat Mektebi'nde yaptı. 1918 yılında yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde tamamladı. Darülmuallimat veErenköy Kız Lisesi Müdürlüğü'nde bulunduktan sonra Maarif Umum Müfettişliği'ne tayin edildi.

  Kendisi Türkiye'de ilk kadın müfettiş olarak bilinmektedir. V. Dönem Trabzon milletvekilliği yaptı. İstanbul Kız Muallim Mektebi Müdürlüğü ile Fevziye Lisesi Müdürlüğünde bulundu. Selçuk Kız Sanat Okulu'nda da öğretmenlik yaptı. Şişli'de açtığı ilk ve orta tahsilli Yeni Türkiye Özel Mektebi'nde müdürlük ve öğretmenlik yaptı.


  Benal Nevzat Arıman - İzmir

  (1903 İzmir - 1990)

  1903'te İzmir'de doğdu. İzmirli gazeteci ve şair Tevfik Nevzat Bey´in kızıdır. 1921'de Paris Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Döndükten sonra Hilâl-i ahmer ve Himaye-i etfal gibi yerlerde sosyal faaliyetlerde bulundu. CHF vilayet heyeti üyeliği de yapan Arıman Fransızca ve Rumca biliyordu.

  Arıman İzmir´de Halk Partisi´nde görev almış kadınların partilere girmediği o yıllarda latin alfabesinin öğrenilmesi ve yaygınlaşabilmesi için çaba harcıyordu. Uzmanlık alanı belediyecilik sosyoloji ve edebiyattı. İzmir Belediye üyeliği de yapan Arıman V VI.VII. ve VIII. Dönemde İzmir Milletvekilliği yaptı.


  Türkan Örs Baştuğ - Antalya

  (1900 – 23 Eylül 1975)

  1900 yılında Üsküdar’da doğdu. İstanbul Darülfünunun Felsefe bölümünden mezun oldu. Fransızca biliyordu. Uzmanlık alanı felsefe sosyoloji ve eğitimdi. Üsküdar Kız Sanat Mektebinde müdürlük yaptı. 1935 yılındaki milletvekili seçimlerinden önce Feyziâti Lisesi Kız kısmı müdireliğindeydi. İki dönem Antalya milletvekilliği yaptı. 27 Eylül 1975`de 75 yaşındayken İstanbul`da öldü.


  Hatice Özgener - Çankırı (Ara seçimle)

  (d. 1865 Selanik ö. 21 Şubat 1940)

  Rüşdiye ve hususi öğrenim gördü. Rumca bilmekteydi. Milletvekili olmadan önce Darüleytam Müdürlüğünden emekli bir maarifçiydi. 1936 yılında V. Dönem (Ara seçim) Çankırı'dan Miletvekili olarak seçildi. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş