Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Gladyatör dövüşleri nasıl sona eriyordu? Antik Roma'daki gladyatör dövüşleri oldukça vahşi ve zalimdi. Ölüm çok sık karşılaşılan genel bir son olmasına rağmen kaçınılmaz değildi. Bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Gladyatör dövüşleri nasıl sona eriyordu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gladyatör dövüşleri nasıl sona eriyordu?


  Antik Roma'daki gladyatör dövüşleri oldukça vahşi ve zalimdi. Ölüm çok sık karşılaşılan genel bir son olmasına rağmen kaçınılmaz değildi.

  Bir gladyatör arenanın kan emici kumunun üzerinde yatarken, bir diğeri kılıcını onun boğazına dayamış olabilirdi.


  Böyle bir durumda silahını kullanıp rakibini basitçe ölüme göndermek yerine, kazanan gladyatör ona ne yapacağını söyleyen işaretin gelmesi için beklerdi.

  Arenadaki gladyatörlerin kaderleriyle ilgili son kararı ''editör'' adı verilen genellikle imparator, senatör ya da başka bir politik figür olan kişi verirdi.

  Ancak bu noktada önemli olan halkın ne düşündüğü olduğu için editör genellikle kalabalığın isteklerine göre karar verirdi.

  Bu zalim dövüşleri izlemeye gelenlerin çoğunun asıl amacı ölüm anında gladyatörün yüzündeki cesareti görmekti.

  Dövüşü bitirecek üç yol

  Gladyatör dövüşlerinde başparmağın aşağı indirilmesi ölüm anlamına gelirdi. Parmağın yukarı kaldırılmasıyla ilgili kesin bir kanıt olmamakla birlikte onun da merhametten ziyade ölüm anlamına geldiği düşünülmektedir.

  Eğer editör oyun için bir kural koymadıysa dövüş, halkın yenilen gladyatörün azledilmesini istediği zamana kadar devam ederdi. Bu noktada karar editöründü. Kalabalığın isteğine uyabilir ya da ''parmak'' işaretine kadar dövüş isteyebilirdi.

  Bir gladyatör silahlarını kaybettikten sonra, dizleri üzerine çöküp işaret parmağını havaya kaldırarak merhamet dilerdi. Burada da son karar yine editöre aitti.

  Editör isterse azletmenin olmadığı bir oyun da seçebilirdi. Böylece dövüş, taraflardan biri ölene kadar devam ederdi.

  Onurlu ölüm


  Gladyatör oyunlarının en önemli öğesi onurlu olmaktı ve seyirciler gladyatörlerin ölümü bile kahramanca karşılamasını isterdi.

  Kaybeden gladyatör için en onurlu ölüm, biraz sonra kafasını tutarak kılıcı boğazına geçirecek olan rakibinin kalçasını yakalayarak ölmek olurdu.

  Kaybedenin ölü taklidi yapıp yapmadığını anlamak için de bazı yöntemler uygulanırdı.

  Merkür adı verilen görevli sıcak demir değneğiyle ölen savaşçıya dokunurken, Pluton adı verilen diğer görevli de ona bir topuzla vurur, böylece gladyatörün ölümüne dair hiçbir şüpheye yer verilmezdi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Feodalite avrupada hangi olaydan sonra ortaya çıktı ve nasıl sona erdi?
 3. Sona gelen bağlaçlar
 4. Büyük Buhran nasıl sona erdi?
 5. Gladyatör filminin baş aktörü kimdir?
 6. Amme Alacağının Sona Ermesi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş