Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Arilar Bİtkİlerden Ne İster?Bunları Biliyor musunuz? İlginç , Heyacanlı , Merak edilen ve bilimsel olarak kabul edilmiş bilgiler Arılar işte bu kurdukları yuvaya besin getirebilmek

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Arilar Bİtkİlerden Ne İster?Bunları Biliyor musunuz

  Sponsorlu Bağlantılar
  Arilar Bİtkİlerden Ne İster?Bunları Biliyor musunuz? İlginç, Heyacanlı, Merak edilen ve bilimsel olarak kabul edilmiş bilgiler
  Arılar işte bu kurdukları yuvaya besin getirebilmek için iki şeye muhtaçtırlar; birincisi besin kaynağı olan bitkilere, ikinci olarak ise bitkilerden besini toplayacak vücut parçalarına. Bitkilerin bulunması kolaydır. Fakat onların üzerindeki nektar ve polen gibi besinler nasıl taşınacak?
  Öncelikle arıların besin almasını sağlayan ağızlarının yalayıcı emici tipte olduğunu söylememiz gereklidir. Bu ağız tipi hortuma benzeyen bir uzantı ve geride delici parçalardan oluşmuş karmaşık bir yapı arz eder ve nektar gibi sıvı besinin alınmasında çok önemli bir avantaj sağlar. Polenler ise genelde arıların arka bacaklarındaki yoğun kıllı alana biriktirilerek yuvaya taşınır.

  Dünya üzerinde yaklaşık 25.000 arı türünün bulunuyor olması bile ne kadar çeşitli olduklarını gösterir. 25.000 sayısı kabaca, doğanın zorlamalarına karşı ufak ya da büyük 25.000 farklı çözüm yolunun, 25.000 farklı uyumun varlığını bize gösterir. Bu açıdan baktığınızda arılarda da istisnai durumlar veya farklı morfolojik uyumlar oldukça sıktır. Mesela arıların hepsinde hortum aynı uzunlukta değildir ve buna göre arılar Uzun-Dilli olanlar ve Kısa-Dilli'ler olarak ikiye ayrılır. Ayrıca polen, bütün arılarda arka bacaklardaki kıllarda taşınmaz, karnın alt bölgesindeki yoğun kıllar ile taşınabilir. Bu ve daha pek çok istisnai/farklı örnek aslında bizlere arıların nasıl olup da başarılı olabildiklerini anlatır. Bir yazar, arıların vücutlarında gösterdikleri bu uyumların "İsviçre Çakısına benzetilebileceğini söylemiştir; çünkü aynı onun gibi vücudunun farklı kısımlarını çok farklı amaçlar için uyarlayabil-mektedirler.
  İşte bu tipteki uyumlardan biri de yağ toplamak üzerine odaklanır. Bazı arı grupları bitkilerden nektar ve polen dışında yağ da toplar. Bu davranış hem arılarda hem de bitkilerden çeşitli morfolojik değişimlere neden olmuştur. Yağ toplamak amacıyla gelen arı, çiçek üzerinde yağa ulaşmak için uğraştığı sırada vücuduna bulaşan polenleri dolaylı olarak taşır ve bitkinin tozlaşmasına yardımcı olur.
  Arıların topladığı yağları üreten bitkiler, kabakgiller, çuhaçiçeğigiller, orkideler, süsengiller ve patlıcangiller familyalarına ait bazı türlerdir. Bu bitkilerin çiçeklerinde özel yağ üreten bezler vardır.
  Yağ toplayan arılar yağı, hem beslenmede hem de topraktaki yuvalarının yapımında sıva malzemesi olarak kullanır. Muhtemelen, yağlar karbonhidrat ağırlıklı bir besin olan nektara göre iki kat daha fazla enerji verdiği için arının diyetine eklenmiştir. Yağı besin olarak toplayan dişi arı bu yağları polenler ile karıştırarak bir harman şeklinde yavrusuna sunar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kâğıtların sararma sorunu,Bunları Biliyor musunuz?
 3. Posta ve Postacının Tarihi,Bunları Biliyor musunuz?
 4. Dördüncü Boyut,Bunları Biliyor musunuz?
 5. Dünyanın en yoğun Metroları ,Bunları Biliyor musunuz?
 6. Bilim ve Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş