Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir · Ülkemizde bir kişi yaşadığı her beş saatten birini , uyku dışındaki her üç saatten birini TV izleyerek geçirmektedir. ·

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir

  · Ülkemizde bir kişi yaşadığı her beş saatten birini, uyku dışındaki her üç saatten birini TV izleyerek geçirmektedir.

  · Yapılan araştırmalar ailelerin evlerinde TV’nun günde ortalama 4 saat 53 dakika açık olduğunu ortaya koymuştur.

  · Kaiser Family Foundation’e göre çocukların günlük televizyon izleme süreleri 3 saat 51 dakika, Alver ve Gül’e göre 4 saat 9 dakika olarak tespit edilmiştir.

  NE YAPMAMAK GEREKİR?  • Özellikle 0-6 yaş arası çocuklara uzun süreli olarak TV izletmemek. Çünkü bu dönemde beynin farklı etkinlikler yaparak gelişmesi önemlidir.

  • Çocuğun tek başına TV izlemesine ve TV programları seçmesine izin vermemek.

  • Anne ve baba olarak olaylara ve görüntülere karşı abartılı tepkiler vermemeli ve aynı haberleri tekrar tekrar başka kanallarda arayarak izlememelidir. Çünkü Şirin’e göre, haber izlerken ebeveynin takınacağı kaygılı tutum, modelleme sürecindeki çocuğu etkileyecek ve belki de ebeveynin vermiş olduğu anlık tepkiler, çocukta daha kalıcı ve kaygı uyandırıcı stres etkenlerini tetikleyici uyaranlar olabileceklerdir.

  • Cinsel ve şiddet içerikli görüntüleri izletmemek.

  • Uyumadan önce TV seyrettirilmemelidir: Uyumadan önce öğrenilen bilgiler en kolay hatırlanır. Televizyonda eğitici olmayan bilgilerle zihnin doldurulmaması gerekir. Uyumadan önce ders ödevlerinin tekrarlanması bilgilerin ertesi gün daha kolay hatırlanmasına neden olur.  TV karşısında çocuğu beslememek ve uyutmamak: Daha sonraki yıllarda çocuklarda yeme ve uyum bozukluklarına neden olabilir


  · Çocukların 1/3’ü TV’nu ailesinin yanında izlememekte, yarısından fazlası izleyeceği programı kendi seçmektedir.

  · Haberler, realite şov programları, diziler, filmler, spor haberleri hatta çizgi filmler şiddet ve/veya cinsel temalar içerebiliyor.

  · Çocuklara yönelik çizgi filmleri bile şiddet içerebiliyor: Çizgi filmlerde sıklıkla bomba patlama, çekiçle birisine vurma, uçurumdan düşme, üzerinden araba geçme şeklinde şiddet içerikli görüntülere rastlanabiliyor. İstatistiklere göre çoğu çizgi filmin bir bölümünde 25 ila 100 şiddet eylemi görülmektedir.


  · Slater, Kimberly ve arkadaşlarının ulaştıkları en önemli sonuç ise şiddet içerikli medyanın, özellikle okuldan soğumuş, ailesi ve arkadaşları tarafından dışlanlandıklarını ve haksızlığa uğradıklarını hisseden çocuklar üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğidir.

  Televizyondaki şiddet en fazla günde 3 saaten fazla TV izleyen çocukları, küçük çocukları, erkek çocukları, ailesinde şiddete tanık olan çocukları ve güvensiz çocukları etkilemektedir.

  · Huzurlu bir aile ortamında yetişen bir çocuk televizyonda gördüklerini hemen uygulamaya kalkmiyor.

  · Çok televizyon seyreden çocuklar, az izleyenlere oranla daha çok tedirgin ve agresif davranışlar gösterebilir.

  · Az televizyon seyreden çocuklar, çok televizyon seyreden çocuklara göre, televizyonda izledikleri bir programla ilgili konuyu daha uzun cümlelerle anlatmışlardır.

  · Televizyon seyretmek yerine oyun oynayan küçük çocuklar dili daha hızlı öğrenebilirler.

  · Konuşmaya başlamadan önce televizyon izleyen çocuklar ilerleyen yıllarda, okuma konusunda isteksizlik gösterebilirler.

  · TV seyretmek okulda başarıyı olumsuz etkileyebilir. 1994 yılında ABD Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı bir rapora göre haftada 10 saatten fazla TV izleyen çocuklarda okul başarısı belirgin bir şekilde düşüyor. Kaliforniya Sağlık İdaresi’nin 1980 yılında yapmış olduğu bir araştırmaya göre, TV seyretme süresiyle sınavlardan alınan notlar birbiriyle ilişkili. Çocuklar ne kadar uzun süre TV seyrediyorlarsa, notlar o kadar düşük oluyor.

  · TV’dan izlenen şiddet, gerçek hayatımızdaki şiddetten, 10 kat daha fazladır.

  · Belton’ın (2001) yaptığı çalışmalara göre, çocukların kişilik özelliklerine göre, TV’dan değişik şekillerde etkilendiklerini; bazı çocuklarda izleme süreci sonrasında hayal gücü ve yaratıcılığın kısıtlandığını, buna karşılık diğerlerinde geliştiğini belirtmiştir.

  · Araştırmacılara göre çocuklar, TV programları içinde en çok haberlerden etkilenmektedir.

  Çocukların en çok etkilendikleri olumsuz haberlerin başında:

  -Kaçırılma, rehin alınma, şiddete maruz kalma (terör), ateşli saldırı grubundan; hırsızlık ve kapkaç olayları gelmektedir % 20,9

  -Doğal felaketler; deprem % 10,7 ve tsunami % 15,5

  Çocukların en çok etkilendikleri olumlu haberler:

  -Hayvanlar,

  -Yeni buluşlar,

  -Bebekler ile ilgili haberler,


  -Spor haberleri (özellikle erkek çocuklar için)

  · RTÜK tarafından 07.06.2006 tarihli Çocukların TV izleme alışkanlıkları araştırması sonucunda İlköğretim çağı çocukları tarafından elde edilen bilgiler şöyle: (817 ilden 1.719 öğrenci araştırmaya katılmıştır)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Reklam Müziklerinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir
 3. Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri
 4. çevre kirliliğinin çocuklar üzerindeki etkileri
 5. Anne babanın çocuklar üzerindeki etkileri
 6. Sevilen Kişinin Kaybı ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş