Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Bağışıklık Sistem i Çocuklarda Bağışıklık Sistem i Nedir - Bağışıklık Sistem i - Bağışıklık Sistem i Hakkında Daha önce de gördüğümüz gibi anne den

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

  Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nedir - Bağışıklık Sistemi - Bağışıklık Sistemi Hakkında


  Daha önce de gördüğümüz gibi anneden pasif olarak alınan ve varlıklarını yaşamın ilk yılı boyunca devam ettiren antikorlar, bebeğin belirli virüs veya bakteri hastalıklarına karşı korunmasında başlıca rolü üstlenir. Buna karşılık yine bu maternal antikorlar, çocuk 1 yaşına girmeden önce yapılacak kızamık, kızamıkçık veya kabakulak aşılarının gerekli bağışıklığı sağlamasını engelleyebilir.

  Bağışıklama konusunda hergün yeni ufuklar açılmaktadır. Ancak çocukların veya büyüklerin olası bütün enfeksiyon hastalıklarına karşı aşılanması ideal olsa bile, henüz elimizde bulunan bir olanak değildir.

  Eğer çocuklar gereken şekilde korunabilecekse, bunun sırası, zamanı ve birlikte yapılacak aşılar belirlenmelidir. Burada amaç çocukların mümkün olduğunca erken yaştan itibaren, eldeki en etkili ve en basit olanaklarla nasıl korunabileceğinin saptanması olmalıdır.
  Etkili bir bağışıklık için, temel aşıların doğru ve eksiksiz yapılması şarttır. Dozlar, enjeksiyon sayıları, bunların arasındaki süreler, ilk ve daha sonraki rapeller gerektiği şekilde uygulanmalıdır.

  Enjeksiyonlar arasındaki ideal teorik sürenin 1 ay olduğu hatırlanmalıdır. Pratikte ise bir aylık süre antikorların gereken şekilde meydana gelmesi açısından uygundur, ancak enjeksiyonların zamanlamasında yapılacak herhangi bir değişiklik, bağışıklamanın başarısızlıkla sonuçlanacağı ve bütün aşılara yeniden başlanması gerektiği anlamına gelmez.

  Bağışıklama sonrasındaki antikor titrasyonları, enjeksiyonlar arasındaki sürelerin uzatılmasının, enjeksiyon sayısında veya bağışıklama programında herhangi bir değişikliğe gerek olmadığını göstermiştir.

  Gerçekten de birinci ve ikinci enjeksiyon arasındaki sürenin 3, ikinci ve üçüncü enjeksiyon arasındaki sürenin ise 6 aya uzatılabileceği; kontrollü çalışmalarda gösterilmiştir. Bu, rapel dozları için de geçerlidir ve daha önce de söylendiği gibi rapel, bağışıklama programının tamamlayıcısı değil, temel bir bölümüdür ve üçüncü enjeksiyondan 6-24 ay sonra yapılmalıdır. Daha son raki rapeller çocukluk döneminde her 5-7, erişkinlerde ise her 10 yılda bir tekrarlanır.

  Enjeksiyonun yapılması geciktiğinde bağışıklama programına yeniden başlanmasına ve inokülasyonların tekrarlanmasına gerek yoktur. Programa yalnızca, ara verildiği yerden devam edilmeli ve bağışıklık, kişinin yaşına göre gereken sayıda enjeksiyonlar yapılarak tamamlanmalıdır


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır
 3. Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir
 4. Bağışıklık Sistemi Organları Nelerdir
 5. Bağışıklık Sistemi Nedir
 6. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, soğuk algınlığı, Yulaf, sarımsak , bağışıklık sistemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş