Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Kızıl Hastalığı Kızılda , şiddetli anjinle birlikte , ilk iki günde dil beyaz bir örtüyle kaplanır , damakta kırmızı döküntüler vardır. Beyaz dilin üzeri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda Kızıl Hastalığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Kızıl Hastalığı
  Kızılda, şiddetli anjinle birlikte, ilk iki günde dil

  beyaz bir örtüyle kaplanır, damakta kırmızı döküntüler vardır. Beyaz dilin üzeri birkaç günde soyulur


  Kızıl, yatkın bünyeli çocuklarda görülen ve bağışıklık bırakan bir enfeksiyondur. Genellikle hastaların üst solunum yollarından bulaşır. Yara veya ameliyat yerinden veya indirekt yolla da bulaştığı görülebilmektedir. Aşısı bulunmamaktadır.


  Kızılın başlangıcı, ani şiddetli ateş, boğaz iltihabı ve kusma şeklindedir. 24-36 saat sonra vücudun üst bölgelerinden başlayıp, alt taraflara doğru yayılan döküntüler belirir.

  Yüzde, yanaklar ve çenede parlak kırmızı döküntü, ağız çevresinin solukluğuyla bir kontrast oluşturur. Boyun ve gövdede yoğunlaşan kırmızı deri döküntüleri üzerinde nokta şeklinde daha küçük kırmızı lekeler görülür. Kol ve bacaklarda döküntü yoğunlaşır, bunlar birbirinden ayrı kabartılar şeklindedir. Bu döküntüleri kızamıkçık belirtilerinden ayırmak zordur.

  Kızılda, şiddetli anjinle birlikte, ilk iki günde dil beyaz bir örtüyle kaplanır, damakta kırmızı döküntüler vardır. Beyaz dilin üzeri birkaç günde soyulur ve kıpkırmızı pütürler halinde bir çilek dili görünümü belirir. Bademcikler üzerinde de yer yer parlak kırmızı ve beyaz sulu kabartılar görülür.

  Deri döküntüleri dört beş gün sonra boyun ve gövdeden başlayarak soyulma gösterir, bir süre sonra el ve ayak deriside bu soyulmaya katılır.

  Soyulma ve çilek dili kızılın ayırıcı tanısında çok öenmli bulgulardır.

  Kızıl tedavisi penisilinle yapılır, diğer ilaçlar semptomlara göre uygulanır. En önemli komplikasyonu nefrittir, bu nedenle idrar kontrolu ihmal edilmemelidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bebeklerde Kızıl Hastalığı ve Belirtileri
 3. Çocuklarda Kalp Hastalığı
 4. Çocuklarda ve Bebeklerde Şeker Hastalığı (Diyabet)
 5. Çocuklarda boğmaca hastalığı ve tedavisi
 6. Çocuklarda Kızıl
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş