Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Kekeleme Çocuklarda kekemelik Çocuklarda kekemelik sorunu Çocuklarda Kekeleme hakkında bilgi Çocuğun konuşmasının zamanlamasında ve akıcılığında bozulma söz konusudur , seslerin ve hecelerin sık uzatılması

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda Kekeleme, Çocuklarda kekemelik sorunu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Kekeleme

  Çocuklarda kekemelik
  Çocuklarda kekemelik sorunu
  Çocuklarda Kekeleme hakkında bilgi

  Çocuğun konuşmasının zamanlamasında ve akıcılığında bozulma söz konusudur, seslerin ve hecelerin sık uzatılması ve tekrar edilmesi olabilir. Hece ve kelimeleri söylerken duraklama olabilir. Bazen söyleyemediği kelimeyi konuşmamak için kişi başka kelimeler kullanmaya çalışabilir. Kelime yinelemeleri olabileceği gibi hece yinelemelerinde olabilir.

  Genelde 2-4 yaşları arasında olan kekemelik normal olarak karşılanır. Kekemeliğin %90 geçici olmakla beraber %10 kadarı kalıcı olabilir. Israr eden kekemeliklerde gerekli müdahalenin yapılması gerekir. Bazı durumlarda kekemelik dalgalanmalar şeklinde değişik dönemlerde görülebilir.

  Ailenin çocuğun kekemeliğine dikkat çekmemesi gerekir. Çocuk kekelemeye başladığında sanki normal konuşuyormuş gibi davranmak önemli bir noktadır. Eğer dikkat çekerse, uyarırsa çocuğun anksiyetesi daha da artar, bu da konuşmanın daha da bozulmasına neden olur. Kekemelik durumunu değişik stres etkenlerinin, kaygı durumlarının, aşırı kontrolcü ebeveyn davranışlarının, yeni hayat aşamasında (kardeş doğumu, okula başlama gibi) uyum güçlüklerinin kekemeliğin şiddetini artırdığı konusunda klinik veriler mevcuttur. Kekemelik belli bir süre geçmez ise anne babaların zaman kaybetmeden çocuklarını çocuk psikiyatrisine götürmeleri gerekir. Belli bir yaştan sonra kekeleme için konuşma, nefes ve ritim egzersizleri verilir. Bu egzersizler ile çocuğun durumuna eşlik eden kaygı durumlarını azaltmak amacı ile ilaç tedavisi de uygulanabilir. Yurt dışında konuşma terapisti yetiştiren dört senelik fakülteler olmasına karşın ülkemizde kekemelik profesyonel anlamda ele alınmamaktadır.

  Bu arada kekemelikten dolayı çocukta gelişebilecek özgüvenin zedelenmesi, sosyal ortamlara girmek istememe ile birlikte sosyal fobi, etrafta konuşmaktan kaçınma, arkadaş ilişkilerinde bozulmalar, ders ve okulda konuşmak istemediği için uyum güçlükleri, içe çekilme, kendini ifade etmekte zorluk, kronik depresyon gibi durumlar görülebilir. Bu nedenle eşlik eden bazı psikiyatrik sıkıntılar için psikoterapi ve ek ilaç desteği yapılmalıdır.

  Uzman Doktor Osman Abalı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çocuklarda kekemelik sorunu nedenleri sebepleri belirtileri tehşis tedavi
 3. Çocuklarda Hipotiroidizm Çocuk Hastalıkları - Çocuklarda Hipotroidizm - Çocuklarda Hipotr
 4. Çocuklarda Yatak Islatma Çocuklarda Yatak Islatma - Yatak ıslatma nedenleri - Çocuk Hastal
 5. Çocuklarda Alt Islatma Sorunu, Gece Alt Islatma Sorunu, Çocuk Ve Alt Islatma Tedavi Yollar
 6. Bebeklerde ve Çocuklarda Kabızlık Sorunu Tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş