Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sünnet Nedir? Sünnet , penis başını kaplayan mukozal dokunun ve deri tabakasının cerrahi olarak kaldırılmasıdır. Bu çifte tabaka daha çok sünnet derisi (penis üst derisi)
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sünnet Nedir -Sünnet yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sünnet Nedir?

  Sünnet, penis başını kaplayan mukozal dokunun ve deri tabakasının cerrahi olarak kaldırılmasıdır. Bu çifte tabaka daha çok sünnet derisi (penis üst derisi) olarak bilinmektedir

  Anne-Babaları konu hakkında mümkün olduğunca bilgilenmeye davet ediyoruz. İşlemin kendisinin cerrahi risklerinin farkında olmalıdırlar. Doktorunuzla adım-adım süreç hakkında konuşun. Eğer mümkünse, işlemi yapılırken (hastane vs. yerde ) kendiniz izleyiniz, ve nasıl bir şey olduğunu öğreniniz.

  #
  Sünnet Derisi ne işe yarar?

  Sünnet Derisinin üç işlevi vardır : cinsel işlevi, koruyucu işlevi, ve duyarlılık işlevi

  Doğum sonrasında genellikle sünnet derisi penise yapışık haldedir. Daha sonra kendiliğinden ayrılır. Bebeğe bez bağlandığı bu dönemdeki işlevi , penisi sürtünmelerden ve yaralanmalardan korumaktır. Hayat boyunca da penis başını yumuşak ve nemli tutarak travma ve yaralanmalardan korur.

  Sünnet derisindeki mukoza ve frenulum gibi belirli bölgeler; özellikle hassas dokulardan oluşmuştur ve cinsel zevke katkıda bulunurlar. Buradaki özelleşmiş sınır uçları cinsel zevki ve kontrolü arttırır.[19].

  * İç deri, doğrudan penis başı ile temas halinde olan mukoza tabakasıdır. Ağzın içindeki yüzey gibi olan bu tabaka, yapı, incelik özelliği, ve rengi bakımından üst-derinin (sünnet derisinin) geri kalanından farklıdır.

  *Frenulum, penisten gelen ve üst-derinin iç yüzeyüne eklenen özellikle hassas ince bir zardır.

  *Ayrıca üst-derinin iç tabakası ve genel penis derisinin kesişimi olan özel bir bölge daha vardır. Bu bölgenin üst-derinin hareketini sağlayan özel kasları vardır. Ayrıca dokunma duyusu dudakların ki kadar gelişmiştir.

  Sertleşmiş halinde penisin üstderi içinde hareket edebileceği geniş bir alan vardır. Penis bu alan içerisinde hareket edebilir, ve sürtünmelerden, yapay kayganlaştırıcılara duyulan ihtiyaçtan kurtulur. Penis başı ve üst-deri doğal olarak birbirlerini uyarırlar. Warren ve Bigelow, penis üst-derisisnin cinsel ilşki sırasındaki görevlerinden bazılarını açıklamışlardır.[1]


  #
  Sünnet yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

  Sünnet yapılmasının başlıca nedenleri dinsel ve kültüreldir.

  İngilizce konuşan ülkelerdeki erkeklerin çoğunluğu sünnetli olduğundan sünnet derisinin gereksiz olduğunu düşünürler.Pek çok sünnet, baba, çocuğundan farklı görünmek istemediği için yapılır.

  Genelde sünnet edilmiş penisin daha temiz olduğu, ya da temiz tutulmasının daha kolay olduğu söylenir. Smegma (ölü deri hücreleri, normal flora, ve doğal antibakteriyel madde lizozimi içeren salgılardan oluşan doğal madde) penis ön-derisi (sünnet derisi) mevcut olduğunda daha kolay birikir.

  Sünnet için öne sürülen tıbbi nedenler : UTI'nin, yani üriner yol enfeksiyon olasılığının azalması, penis kanseri olasılığının azalması, bu erkeklerle ilşki kuran kadınlardaki rahim kanseri riskini azalması, ve cinsel hastalık olasılığının azalmasıdır.

  Sünnetin UTI'yi azalttığına dair, literatürde tersine kanıtlar vardır. [16,17], ancak bu, sünnet hakkındaki tıbbi gerekçelerin en önde gelenidir, çünkü UTI'nin ciddi sonuçları vardır. Bu enfeksiyonlar ne var ki çoğu defa antibiyotikler ile tedavi edilebilir. ABD'li erkek bebeklerdeki UTI olasılığı %1'dir, ne var ki kızlarda bu oran daha yüksektir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin daha düşük UTI oranı olduğuna dair kanıtlar vardır.

  Penis kanseri, oldukça nadir rastlanan bir kanser tipidir. Genellikle yaşlı erkeklerde olur, ve pek çok doktor, sünneti önleyici bir tedbir olarak düşünmez. Penis kanseri, hem sünnetli hem de sünnetsiz erkeklerde olabilir. "Maden" araştırması, ( Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle'da devam eden bir araştırma) penis kanseri vakalarının %37'sinin sünnetli erkeklerde olduğunu ortaya çıkarmıştır. [2]

  Sünnetli erkeklerin karılarının daha düşük rahim kanseri olasılığı olduğu iddiası, çürütülmüşür.[12]. Üst-derinin varlığının daha fazla cinsel yolla bulaşan hastalığa yol açtığı iddiası da yeni bir çalışmayla çürütülmüştür. [22]. f HIV meselesi dah afza araştırma gerektirmektedir. [20], [7]. Afrika'da sünnetsiz erkeklerde görülen AIDS sıklığında bir korelasyon söz konusu ise de, bunun yalnız Afrika'ya özgü olduğu, ve başka nedenleri olduğu çok açıktır.
  #
  Hijyen

  Üst derinin bakımı ve temizliği kolaydır. Genelde üst deri, doğumdan sonra bir kaç sene geri çekilmez, ve bunun için zorlanmamalıdır. Geri çekilebilir hale geldiği zaman, erkek çocukları onu her gün yıkamanın önemi konusunda eğitilmelidir.

  Cinsel bölgeyi yıkanırken sudan geçirmek yeterlidir. Sert sabunlar ve aşırı yıkama, penisi tahriş edebilir ki bu da, penis başının şişmesine, (balanitis) yol açabilir. [24]

  Smegma üst-deri altında oluşabilecek beyaz, yapışkan bir maddedir. Doğal salgılardan ve dökülmüş deri hücrelerinden oluşur. Geçmişte bunun kanserojen olduğundan korkuluyordu, ama bu şimdi çürütülmüştür. Genel temizlik enfeksiyon ve hastalığın önlenmesi için yeterlidir.
  #
  Eğer oğlum sünnetli değilse bunu daha sonra yapmak zorunda kalmayacak mıyım?

  Sünnet derisi ile ilgili sorunlar, sorun ortaya çıktığı durumda tedavi edilebilir.

  Penisin belki de en çok görülen anormalliği "phimosis", ya da sıkı üst deri tabakasıdır. (Bu bebeklerde olan doğal durum ile aynı değildir) Ergenliğe gelindiğinde üst deri kolaylıkla geri çekilebilir.

  Eğer geri çekme mümkün olmazsa, sünneti içermeyen bir dizi yeni tedavi vardır. Steroid kremleri, uzatma, ve preputioplasti. [18] Bu tedaviler yalnızca yeni yayınlanmıştır ve doktorların bunlardan haberleri olmayabilir.

  Eğer çocuğunuzun üst-derisi ile ilgili ciddi bir problemi var ise, ciddi enfeksiyon (balanitis xerotica obliterans) , diabete bağlı kangren gibi, o zaman etkilenen bölgenin çıkarılması tıbbi olarak önerilebilir.
  Çocuğum sünnetli değilse bundan rahatsız olmayacak mı?

  Çocuklar zalim olabilirler, ve diğer bir çocuk hakkında takılabilecek şeyler bulabilirler, gözlükleri olsun, tombulluğu olsun veyahut da çilleri.... Bazı anne-babalar, çocuklarının sünnet olması gerektiğini, böylece babası, kardeşleri, veya arkadaşları gibi olacağını düşünürler. Ana-babalar olarak biz çocuklarımıza kendi vücutları hakkında iyi düşünmelerini ve kişisel farklılıklara saygı duymalarını öğretebiliriz.

  Ana-babalar genellikle, çocuklarının eğer "sağlam" ise, "soyunma odasında" arkadaşlarından farklı olacağını düşüneceğinden korkarlar. İyi eğitimin buna iyi bir cevap olduğuna dair sağlam kanıtlar vardır. eğer çocuklar, küçüklüklerinden beri normal, tam ve sağlıklı olduklarına dair eğitilirlerse, bir soyunma odasında utanacaklarına dair ihtimaller oldukça azalır.

  Dini-olmayan sünnetler Avrupa, Asya, ve Güney Amerika ülkelerinde bir sorun değildir. Kanada'da erkek çocuklarının sünnet oranı, bazı bölgesel farklılıklarla birlikte kabaca %25'tir. ABD'de bu oran %60'ın altına düşmüştür , ve mevcut trendlerle bir kaç yıl içinde %50'nin de altına düşecektir.Bu batı Amerika'da şu anda gerçekleşmiştir. (35% , 1993).


  Çocuğumu sünnet ettirmemek için nedenler nelerdir?

  Çocuğunuzun sünnet derisi, vücudunun normal sağlıklı bir parçasıdır. Vücudun herhangi bir parçası daha sonra problemler çıkarabilir. Üst-derinin de daha sonra problemler çıkarması düşük bir olasılık olmakla birlikte mümkündür. Ne var ki çoğu sünnet derisi problemi kolaylıkla tedavi edilebilir.

  Çocuğunuz bir yetişkin olduğunda sünneti kendisi seçebilir. Ama büyük bir olasılıkla bunu yapmayacaktır. Onu olduğu gibi bırakmak çocuğunuzun sağlıklı ve tam bir vücuda sahip olma hakkını temin eder.

  Sünnet acı verici olabilir.

  Sağlıklı bebeklerin rutin bir şekilde sünnet edilmesi ile ilgili kanıtlar inandırıcı değildir. Eğer çocuğunuzun ilerde üst-derisi ile ilgili bir sorunu olursa,(kangren, ciddi enfeksiyon gibi çok ciddi sorunlar) üst-derinin kısmen veya tamamen alınması gerekebilir. Phimosis (üst-derinin geri çekilememesi olayı, normalden çok daha uzun sürerse, steroid kremlerle ve uzatmayla tedavi edilebilir Erkeklerin çoğunluğu hiçbir zaman böyle bir sorun ile karşılaşmayacakır. [18]
  Sünnet Acı Verici midir?

  Bebeklerin acıyı hissemediğine dair sık tekrarlanan iddia doğru değildir. Tıbbi literatürde, bebeklerin en az herkes kadar, ve belki de daha fazla acıya hassas oldukları belgelenmiştir. [13,14]

  Pek çok sünnet, bebeklerde anestezi ile kaynaklanabilecek sorunlar yüzünden anestezi yapmadan gerçekleştirilir. Bazen bölgesel enjeksiyonlar yapılabilir, ama bu acıyı yoketmez. Pek çok bebek, işlem sırasında ve takip eden bir hafta ile on gün içersinde acı hissettiklerine dair işaretler vereceklerdir. Mevcut çalışmalar, acının, işlemden çok sonra bile hatırlandığını göstermektedir. [23]

  "Acı" anne-babaların sünnete karşı karar vermesine yeterli olabilecekken, anne-babalar, sünnetin kısa dönemli sonuçlarını değil, çocuklarının hayat boyunca katlanacağı sonuçlarını düşünerek karar vermelidirler.
  #
  Çocuk sünnetlerinin riski var mıdır?

  Sünnet bir cerrahi müdaheledir, ve bütün cerrahi müdaheleler gibi riskleri vardır.

  * Aşırı Kanama
  * Penis başının yaralanması
  * Enfeksiyon
  * Anasteziden kaynaklanabilecek sorunlar
  * Cerrahi hatalar, çok fazla deri alınması gibi
  * Nadir durumlarda komplikasyonlar ölümcül olabilir.

  Sünnetli erkeklerin yüzde 20 'si aşağıdaki komplikasyonlardan dolayı mağdur olacaklardır.

  * [15] Uretral deliğin daralması sonucu oluşabilecek enfeksiyon, ve sonrası yaralanması , neredeyse tamamen sadece sünnetli erkeklerde görülür.
  * penisin aşırı derecede aşınması
  * deri köprüleri
  * sünnet yarasının kanamsı
  * penis eğriliği
  * acı verici sertleşmeler
  * fizyolojik ve psikoseksüel sorunlar [21]

  Eğer sünnet derisi tarafından korunmuyorsa penis başı kuru olur. Bu kuruluk ve aşırı sürtünme sonraki senelerde ilerleyen derecelerde penis hassasiyetinin kaybolmasına yol açar. Sünnetli erkekler genelde seksten zevk alıp orgazm olabilirler.
  #
  İngilizce konuşan Batılı ülkelerde sünnet nasıl ve ne zaman başlamıştır
  #

  İngilizce konuşan ülkelerde doktorlar 1800'lerin ortalarında, mastürbasyonu önlemek gibi gerekçelerle başlamıştır. Bunu yaparken ki amaçlarının sara, tüberküloz ve delilik gibi hastalıkları önlemek olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu gerekçeler bugün için tabii ki kabul edilebilecek gerekçeler değildir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sünnet Nedir, Sünnet Ne Demek, Sünnet nedir kısaca
 3. Ehli Sünnet nedir? Ehli Beyt nedir? Hz. Peygamberin torunları ehl-i sünnet midir?
 4. Sünnet kaç kısımdan oluşur, Sünnet kaç kısımdır ve nelerdir?
 5. Sünnet Nedir – Sünnet Hakkında Bilgiler
 6. Ehl-i Sünnet nedir? Ehl-i Sünnet ne demektir? Ehl-i Sünnet kimlerdir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş