Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kan uyuşmazlığı nasıl oluşur? Kan uyuşmazlığı , anne ile karnındaki bebeğin kan grubu farklılığı nedeniyle gebe likte ortaya çıkan bir anormalliktir. Kan grupları , kanımızdaki

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kan uyuşmazlığı nasıl oluşur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kan uyuşmazlığı nasıl oluşur?


  Kan uyuşmazlığı, anne ile karnındaki bebeğin kan grubu farklılığı nedeniyle gebelikte ortaya çıkan bir anormalliktir.

  Kan grupları, kanımızdaki kırmızı kan hücrelerinin içerdikleri farklı proteinlere göre temelde dört gruptur: A, B, AB ve O. Kişinin kan grubu ifade edilirken bunların yanı sıra RH ifadesi kullanılır.

  Rh (+) kanında D proteini bulunduğunu, Rh (-) ise bu proteinin bulunmadığını ifade eder. D proteini, Rh (-) grubuna sahip insanlar için vücuda yabancı bir maddedir.

  Kan uyuşmazlığı, annenin kanı Rh (-) iken bebeğin kanı Rh (+) olduğunda ortaya çıkar. İlk gebelikte sorun yaşanmaz ancak bebeğin doğumu sırasında annenin damarları zedelenir ve buralardan kanına bir miktar bebeğin kanından karışır.

  Bebeğin kanında bulunan yabancı D proteini annenin vücuduna girdiğinde, vücut bu maddeyi yok etmeye çalışır. Bunun için beyaz kan hücrelerince antikor üretilir ve kana karışmış D proteini ortadan kaldırılır.

  Ancak antikorlar vücutta kalır ve ikinci kez hamile kalındığında, çocuğun kanı yine Rh (+) ise, annede bu kana karşı hazır bulunan antikorlar harekete geçer, bebeğin kırmızı kan hücrelerini öldürmeye başlarlar.

  Bu nedenle bebeğin kemik iliğinde, karaciğerinde ve dalağında, yok edilen kan hücrelerinin yerine yenileri üretilmeye başlanır. Aşırı düzeyde kırmızı kan hücresi üretildiği için, üretimde ortaya çıkan ve fazlası vücutta kansızlığa neden olan “bilirubin” maddesi de aşırı miktarda ortaya çıkar.

  Tedavi edilmezse bebekte ağır kansızlık ve beyin hasarı ortaya çıkabilir, bazı vakalar anne karnında ölümle sonuçlanabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Asit Yağmuru Nasıl Oluşur? - Asit Yağmurları Nasıl Oluşur ?
 3. Kum Nasıl Oluşur - Kum Nelerden Oluşur?
 4. Toprak Nasıl Oluşur Toprağın Oluşumu Toprağın Oluşum Evreleri Toprak Nasıl Oluşur Bilgi-To
 5. Kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir
 6. Kan Uyuşmazlığı ve Kan Uyuşmazlığı Tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş