Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukları güneş çarpması ve yaz ishaline karşı koruma yolları Bitmek bilmeyen yüzme fasılları , kumdan kaleler , sürekli bir şeyler atıştırmalar... Çocuklu yaz tatilinin tipik

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocukları güneş çarpması ve yaz ishaline karşı koruma yolları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukları güneş çarpması ve yaz ishaline karşı koruma yolları

  Bitmek bilmeyen yüzme fasılları, kumdan kaleler, sürekli bir şeyler atıştırmalar... Çocuklu yaz tatilinin tipik sahneleridir bunlar. Bu sahnelerde gizli iki büyük tehlikenin farkında mısınız? Bebek dergisi, güneş çarpması ve yaz ishaline karşı neler yapılabileceğini derledi.

  Denizde yüzmek, kumda oyunlar oynamak çocukların vazgeçilmez yaz aktivitelerindendir. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzman Dr. Özge Demirel Leman, sahilde eğlenen çocukları, yaz aylarının iki büyük tehlikesi olan güneş çarpmalarından ve yaz ishallerinden korumanın yollarını anlattı.

  KUMSALDA İYİ KORUNUN
  Bütün bir kış boyunca yaz tatilini bekleyen çocuklar, sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte aileleriyle bir an önce tatile gitmenin hevesine kapılırlar. Ancak güneş altında uzun süren oyunlar ve aktiviteler sonucunda güneş çarpması sıkça karşılaşılan bir sorun haline gelir. Tatilinizi zehir etmesinin ötesinde çocuğunuzun hayatını önemli ölçüde tehlikeye atar. Özellikle 10.00-15.00 saatleri arasında güneş altında kalan çocuklarda şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş gibi bulgular varsa, bunlar güneş çarpmasından şüphelenilmesi için yeterlidir. Çocuklarınızı güneş çarpmasından korumak için şu önerilere kulak verin: 10.00-15.00 saatleri arasında çocuğunuzu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Çocuğunuza gölge kuralını öğretin: "Gölgen senden küçükse güneş altında kalma!" telkinini sık sık işleyin. Koruyucu giysilere önem verin. Kaliteli koruyucu kremler kullanın. Su ve beyaz kum güneş ışığını yansıtan faktörlerdir. Kum üzerindeyken korunmaya daha da büyük önem verin.

  DONDURMAYA DİKKAT
  Yaz aylarında karşılaşılan ikinci büyük sorun, besin zehirlenmeleri ve ishaldir. Tatil köylerinde açık büfelerde yenen besinler veya dondurma gibi ürünler günlük ve taze olmamaları halinde ürettikleri toksin ve bakteriler sebebiyle ishale davetiye çıkarır. Muhtemelen dondurmadan vazgeçemeyeceğine göre, çocuğunuza ambalajlı, uygun koşullarda saklanmış dondurmalardan almanız uygun olacaktır.

  SIVI DESTEĞİ ŞART
  Besin zehirlenmelerinde en önemli tedavi yöntemi sıvı desteği verilmesidir. Büyük çocuklarda kusma önleyici ilaçlarla tedaviye başlanabilir, ancak süt çocukluğu döneminde şiddetli kusma ve ishal, hızla sıvı kaybı yarattığı için damar yolu ile sıvı tedavisi daha uygundur. Büyük çocuklarda da kusma önleyici ilaçlara rağmen kusma devam ediyorsa damar yoluyla serum uygulaması yapılabilir. Bağırsak florasını düzenleyici ilaçlar kullanılabilir, dışkıda bakteriyel enfeksiyonu gösteren bulgular varsa antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

  GÜNEŞ ÇARPMASINDA İLKYARDIM
  Hasta serin bir yere taşınmalıdır. Vücudunu sıkan giysiler mutlaka gevşetilmelidir. Başa, kasıklara ve koltuk altına soğuk kompres uygulanmalıdır. Eğer ateş aşırı yüksekse ve düşürülemiyorsa, bütün vücuda ıslak uygulanması yerinde olacaktır. Hastanın havadar bir yerde olması önemlidir. Bilinci yerindeyse içecek bir şeyler verilmeli, su ve tuz kaybı telafi edilmelidir. Kusuyorsa başı yana çevrilmelidir. Çocuk, bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ormanları Koruma Yolları Nelerdir
 3. Çocukları evdeki zehirlenmelere karşı nasıl korumak gerekir
 4. Çil ve güneş lekeleri için özel formüller, Güneş Lekelerine Karşı Özel Formüller
 5. Ortak Mirası Koruma Yolları
 6. Doğal çevreyi koruma yolları nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş