Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

orta asyada türkler nasıl yaşıyordu türkler orta asyada nasıl yaşadılar ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Türkler Orta Asyada Kalsalardı Bugün ki Türk Kültürünün Özellikleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Türkler Orta Asyada Nasıl Yaşadılar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Türkler Orta Asyada Nasıl Yaşadılar

  Orta Asyada Türklerin Yaşayışı

  Türkler Orta Asya‘yı dünyanın ilk uygarlık merkezi haline getirdiler. Buradaki uygarlığın tarihi M.ö. 5000 yıllarına kadar uzar. Türkler, bu tarihlerde Orta Asya‘nın birçok yerlerinde köyler, kasabalar kurmuşlardı. Ekin yetiştirirler, hayvancılıkla, avcılıkla uğraşırlardı. Çoğu, taşınması kolay olduğu için, büyük, rahat çadırlarda yaşarlardı. Bu çadırlara otağ denir. Sanat anlayışları da ileriydi. Süslemede daha çok hayvan motifleri kullanırlardı.

  Atalarımız daha o günlerde Bakır Çağı‘na ulaşmışlardı. Çiftçilik, hayvancılık, çanak çömlekçilik dünyanın hiçbir yerinde gelişmemişken, Orta Asya Türkleri tarım yapıyor, hayvan besliyor, çanak çömlek yapmayı biliyorlardı.

  M.ö. 4000 yıllarına doğru, Asya’da çeşitli uygarlıklar gelişti. Bunların kimi birbirine yakın, kimisi de uzak bölgelerdeydi.

  Aral Gölü ile Hazar Denizi arasındaki bölgede yaşayanlar, kendilerine, odunlardan çatılıp sazla kaplanmış kulübeler yapmışlardı. Avcılıkla, balıkçılıkla geçiniyorlardı. Kaba toprak kaplar kullanıyorlar, taştan, kemikten el araçları yapıyorlardı. Buna karşılık, daha doğuda, Yenisey kıyılarına yakın bölgelerde, tarımla, avla, hayvancılıkla uğraştıkları halde, kap yapmada Hazar kıyısında oturanlardan daha ileri gitmiş insanlar yaşıyordu. Bunlar, çanak çömlek üzerine ilkel süslemeler de yapıyorlardı.

  TUNÇ ÇAĞINI TÜRKLER AÇTI

  M.ö. 2000 yıllarında, Orta Asya‘da hayli ileri bir uygarlık gelişti. Altay Dağlarında yaşayan Türkler, topraktan maden çıkarıp eritmeyi, bunları birbirine katmayı biliyorlardı. Bu arada, bakırla kalayı karıştırarak tunç elde etmeyi, bundan çeşitli kaplar yapmayı da başarmışlardı. Böylece, insanlık tarihinde Tunç Çağı başlamış oldu.

  Baykal Gölü çevresinde yaşayanlar da çeşitli alanlarda ilerlemeler gösterdiler. Avcılığı, balıkçılığı, tarımı komşularından ileri götürdükleri gibi, sanatta da büyük gelişmeler göstermeyi başardılar: Taşları, kemikleri, tahtaları yontup oyarak, üzerlerine türlü şekiller işliyorlar, yeşim taşından süsler, heykelcikler yapıyorlardı.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş